تعمیرگاه ستفیکس

آغاز ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو

آغاز ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو

تعمیرکار: تفاهم نامه همکاری بین ستاد فناوری های نرم و صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری و شرکت بهره برداری راه ‎آهن شهری تهران با هدف توسعه کسب وکارهای حوزه فناوری های نرم و صنایع خلاق منعقد شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه با تشبیه متروی تهران به شهر زیرزمینی، اظهار داشت: این شهر ظرفیت و مزیت های بالایی برای بازار سازی در زمینه فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و خلاق دارد. با شکل گیری پلت فرم خانه خلاق و نوآوری مترو در کنار شکل دهی به شرکت های خلاق و فرهنگی تسهیلات مناسب به مردم و مسافران مترو ارائه می شود.
رئیس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم همین طور بیان کرد: روزانه ۳ میلیون مسافر در متروی تهران جا به جا می شوند این ظرفیت بالا می تواند فضایی برای تبلیغ کسب و کارهای خلاق و نرم باشد و شرکت های دانش بنیان و خلاق بتوانند از این فرصت به وجود آمده برای توسعه کسب وکار خود بهره بگیرند و بازار کار شرکت های فعال حوزه صنایع نرم و خلاق رونق گیرد.
کرمی اضافه کرد: در شهر زیرزمینی متروی تهران می توان با استقرار شرکت های خلاق فضاهایی برای کسب وکار های دیجیتال و استارت آپی و نیز معرفی مجازی و فیزیکی محصولات و خدمات این شرکتها ایجاد کرد. برای این کار می توان از فناوری هایی چون هوش مصنوعی، AR، VR، اینترنت اشیا و موزه مجازی و گالری و فروشگاه مجازی غیره بهره برد. ما به دنبال این هستیم که متروی تهران را مانند خیلی از کشورها به گالری سیاری برای ارائه توانمندی های دانش بنیان ها و خلاق ها تبدیل نماییم. البته این کار به ظرافت های بصری و استفاده از خلاقیت ها و فناوری ها، نوآوری ها نیاز دارد تا مسافران را جذب نماید.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حوزه های فعالیت شرکت های خلاق در کشور، بیان کرد: هم اکنون این شرکتها در ۲۰ حوزه مختلف مانند فیلم، انیمیشن، بازی، سرگرمی، ورزش و تندرستی، مد و لباس، گیاهان دارویی، نوآوری های اجتماعی و آموزشی و یادگیری هنرهای تجسمی و گردشگری و غیره ارائه خدمت می کنند. این شرکتها می توانند در زمینه کاری و جغرافیایی هم در ایستگاه و هم در واگن متروی تهران هم توانمندی های خودرا ارائه نمایند و در معرض دید قرار دهند.
کرمی اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق خود در حوزه های مختلف راهبردی چون ساخت مترو ایران ساخت تجهیزات و دستگاه های کاربردی در مترو، نیرومحرکه، ساخت واگن، کابین، نگهداری و تعمیر لوکوموتیوهای مترو با شرکت بهره برداری راه‎آهن شهری همکاری می کند. اما در زمینه صنایع نرم و خلاق تا حالا همکاری مشترکی نداشتند که امیدواریم در قالب این تفاهم نامه و ایجاد خانه خلاق و نوآوری مترو به این حوزه نیز ورود نماییم و شاهد اتفاقات خوب، نوآورانه و خلاقانه باشیم.
رئیس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم افزود: امیدواریم شرکتها با برنامه ریزی به این حوزه ورود و از مزیت های این کار استفاده کنند. این خدمات از بازار یابی و فروش، تبلیغات و آگهی درآمدزایی آغاز می شود تا بهره گیری از امکانات فناورانه ای چون AR، VR، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی درون کابین های مترو به گونه ای شکیل و زیبا تا ایستگاه هایی که ازدحام کمتری دارند، ادامه دارد.
کرمی همین طور اظهار داشت: شرکت های خلاق و دانش بنیان می توانند در بازاری برای فعالیت خود ایجاد کنند که انتفاع آن هم برای شهروندان است و هم شرکت مترو و هم شرکت های خلاق و فناوری که ایده دارند و می توانند در این عرصه فعالیت کنند. معاونت علمی و فناوری در زمینه فناوری های پیشرفته در قالب طرح های کلان ملی با مترو همکاری داشته و یک رام قطار مترویی را ۸۵ درصد در تمام تجهیزات، ایران ساخت کند. هم اکنون نیز قطار مترویی ایران ساخت درحال پاس کردن استاندارد ها و تست گرم خودرا در خطوط متروی تهران طی می کند.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور اضافه کرد: وقتی مسافری سوار قطار می شود ناخودآگاه به قسمتی از وقت خودرا در این مکان صرف می کنند شرکت های حوزه، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، کسب و کارهای دیجیتال و فناوری های نرم در زمینه AR، VR می توانند در ایستگاه ها و کابین مترو پذیرای ذهن، چشم و دل مسافران باشند. هم از جنبه اطلاع رسانی، هم تبلیغ و هم نوآوری های روز. در متروی خیلی از کشورها گالری های سیاری که ایجاد می شود در زمینه فیلم، انیمیشن، هنرهای تجسمی و غیره کارهای خودرا کمک همین فناوری ها عرضه می کنند و بازار کسب وکار ایجاد کنند.
رئیس ستاد اجرائی سازی ﺳﻨﺪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻣﻠﻰ ﻓﻨﺎوری ﻫﺎی ﻧﺮم همین طور بیان کرد: فناوری ها عمر دارند اما نوآوری ها عمر ندارند و ودیعه الهی برای بشر هستند اگر مکان و حمایت درستی باشد پرورش خواهد یافت و به شکل محصول یا خدمت شکل می گیرد تا مردم از آن بهره مند شوند.منبع:

1400/11/20
22:15:44
5.0 / 5
484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار