معاون وزیر علوم خبر داد؛

پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین راه اندازی می شود

پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین راه اندازی می شود

به گزارش تعمیرکار معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: ما با چین قرارداد ۲۵ ساله داریم و قرار شده که یک پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین ایجاد شود،به گزارش تعمیرکار به نقل از وزارت علوم، علی خیرالدین در نشست با مدیران و کارشناسان پارک علم و فناوری استان فارس در شیراز اظهار نمود: معتقدیم یکی از بهترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است، باید در این بخش سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.
وی اضافه کرد: همه شرکتهای دانش بنیان باید واحد کوچکی را با هدف دیپلماسی و رصد فناوری راه اندازی کنند. باید مرجعیت دیپلماسی فناوری مطرح شود و برای انجام هر اقدامی در حوزه فناوری لازم است که نیم نگاهی به دنیا داشته باشیم و همگام با مغز فناوری در دنیا پیش برویم.
خیرالدین افزود: شرکتهای دانش بنیان بایستی کیفیت محصول را هم مدنظر قرار دهند. متأسفانه ما تکنولوژی را وارد ایران کردیم و همان تکنولوژی را بومی سازی کردیم و این سبب شده همواره در فناوری عقب باشیم.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ما با چین قرارداد ۲۵ ساله داریم و قرار شده که یک پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین ایجاد شود، اظهار داشت: مشکل اصلی شرکتهای دانش بنیان بحث نقدینگی و فروش محصول است. متأسفانه ما با مقاومت اقتصاد سنتی در مقابل اقتصاد دانش بنیان رو به رو هستیم و هر گاه خواستیم یک محصول جدید وارد نماییم با مقاومت رو به رو شدیم و باید تدابیر لازم برای رفع این مشکل اتخاذ شود.
وی اظهار داشت: این مساله باید در شورای اشتغال استان مطرح شود تا شرایطی فراهم گردد تا بخشی از خرید دستگاههای اجرایی استان فارس از محصولات دانش بنیان پارک ها باشند. متأسفانه محصولات شرکت ها به فروش نمی رسد و این شرکت ها با ورشکستگی مواجه و مجبور به مهاجرت می شوند.
وی با اعتقاد به این که تعامل دانشگاه با پارک اولویت اصلی ما به حساب می آید، به طرح «دستیار فناوری» در جهت برقراری تعامل بیشتر بین دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح را در استان فارس کلید زدیم که برپایه آن دانشگاه ها می توانند دانشجویان علاقه مند به حوزه فناوری را برای مهارت افزایی به پارک علم و فناوری بفرستند و در این راستا هم برای دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هم به ترتیب مبالغی به صورت ماهیانه در نظر گرفته شده است. در این طرح همینطور برای شرکتهای فناوری که دانشجویان را پذیرش می کنند امتیازهایی از جانب وزارت علوم در نظر گرفته شده است.
خیرالدین از استاندار فارس خواست که ستاد جهش تولید و اقتصاد دانش بنیان را در استان راه اندازی کند که با حضور رییسان دانشگاه ها، رئیس پارک علم و فناوی و مراکز رشد بتوانند گام های خوبی در این حوزه بردارند.
وی اظهار داشت: پارک علم و فناوری استان فارس از زیرساخت های بسیار خوبی بهره می برد و این پارک با ایجاد دره فناوری توانسته جزو مراکز توانمند کشور باشد که لازم است الگوبرداری بسیار خوبی از دیگر کشورهایی که در این حوزه هستند برای توسعه دره فناوری داشته باشیم.
معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ۳۵۰ شرکت در این پارک مستقر هستند که این شرکت ها ۳۲۰۰ اشتغال بوجود آورده اند، اظهار داشت: شرکت هایی که فقط در حوزه فناوری فعال می باشند یا تنها به بازار تاکید کنند قطع در کار خود موفق نخواهند شد. شرکت هایی موفق هستند که ضمن فعالیت در حوزه فناوری به بازار نگاه جدی داشته باشند. در واقع بازاریابی در شرکتهای دانش بنیان باید تقویت شود.
وی با اشاره به اینکه بحث مأموریت گرایی پارک ها و واگذاری اراضی این مجموعه ها به بخش خصوصی را دنبال می نماییم، در ارتباط با تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این طرح برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شد، امیدواریم زودتر ابلاغ شود. در این طرح امتیازهای خوبی برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته شد.
خیرالدین بیان داشت: ما ۴۹ پارک علم و فناوری در سطح کشور داریم که ۱۱ تا از آنها پارک دانشگاهی است. همینطور از ۲۲۳ مرکز رشد و ۱۰۵ هزار واحد فناور برخوردار هستیم.
این مقام مسئول اظهار داشت: ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که حدود ۱۸۰۰ تا در پارک های علم و فناوری قرار دارند. ۶۵۰۰۰ شغل دانش بنیان هم بوجود آمده است و در واقع شرکتهای دانش بنیان زمینه بسیار مناسبی را برای شغل دانش آموختگان کشور بوجود آورده است.


منبع:

1400/11/01
19:25:08
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار