تعمیرگاه ستفیکس

سنجش سلامت چشم فضانوردان با هوش مصنوعی

سنجش سلامت چشم فضانوردان با هوش مصنوعی

به گزارش تعمیرکار آژانس فضایی اروپا با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: هوش مصنوعی برای چشمانتان


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، این آژانس فضایی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: پژوهشگران جوان از مرکز فضانوردان اروپا(Spaceship European Astronaut Centre) از تصاویر بخشی موسوم به "دیسک های اپتیک"(optical discs) در چشم فضانوردان مستقر در فضا برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی و نظارت بر سلامت چشم استفاده کردند.
اگر همه چیز خوب جلو برود، این مدل برای تشخیص خودکار تغییرات در اعصاب بینایی فضانوردان موسوم به "سندرم عصبی-چشمی در رابطه با فضا"(SANS) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
بنظر می رسد این سندرم که نخستین بار در "جان لینچ فیلیپس"(John Lynch Phillips)، فضانورد ناسا در سال ۲۰۰۵ طی ماموریتش به ایستگاه فضایی بین المللی به همراه روبرتو ویکتوری(Roberto Vittori)، فضانورد ما و "سرگئی کریکالف" (Sergei Krikalev)، فضانورد روسکاسموس تشخیص داده شد، حالا در حدود دو سوم فضانوردان وجود داشته باشد و به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ریزگرانش ارتباط داشته باشد.
این عارضه همین طور بعنوان خطر شماره ۲ برای سلامت انسان در مسافرت به مریخ نامگذاری شده است که با سفر فضانوردان فرای زمین، تبدیل به حوزه ای مهم برای تحقیق و نوآوری می شود.
"Eoin Tuohy" در طول دوران کارآموزی خود به تطبیق یک لنز چشمی با یک تبلت در فضا کمک کرد. این لنز چشمی برای تشخیص بالینی چشم بطور عادی مورد استفاده قرار می گیرد.


او می گوید: این دستگاه به پشت آی پد متصل شده و به فضانوردان این امکان را می دهد که با بهره گیری از دوربین، تصاویری ضبط و با بهره گیری از یک اپلیکیشن به نام "Everywear" آنها را به زمین ارسال نمایند. آژانس فضایی اروپا از این اپلیکیشن برای جمع آوری داده های پزشکی و فیزیولوژی فضانوردان استفاده می نماید.
"ماتیاس ماورر"(Matthias Maurer) یکی از نخستین موارد ما است. تصاویری که او و همکارانش از ناسا به زمین ارسال کردند وارد یک پایگاه داده شده و از آنها برای آموزش یک مدل هوش مصنوعی استفاده می شود تا در آینده تغییرات به وجود آمده به سرعت و خودکار بدون نیاز به متخصصان تشخیص داده شوند.


تمامی مراحل طراحی، ساخت نمونه اولیه و آزمایش سخت افزار تشخیص شبکیه چشم در این سازمان انجام شد و عملیات آن در مدار با حمایت تیم پشتیبانی عملیات خدمه آژانس فضایی اروپا(EAC Crew Operations Support) انجام گرفت.
Eóin همین طور به آموزش فضانوردانی که حالا از این دستگاه در مدار استفاده می نمایند و نقش مهمی در توسعه و پردازش هوش مصنوعی ایفا می کنند، کمک کرد. او با متخصصان دپارتمان پزشکی بالینی هوافضای مرکز هوافضای آلمان همکاری کرد.
بااینکه که این دستگاه برای فضا طراحی شده است اما می توان از آن برای انجام تشخیص بالینی در مناطق دور افتاده با هزینه کمتر در زمین نیز بهره برد.
منبع:

1400/10/22
12:52:53
5.0 / 5
577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار