تعمیرگاه ستفیکس

10 دانشمند برتر سال 2021 به انتخاب نیچر

10 دانشمند برتر سال 2021 به انتخاب نیچر

مجله نیچر لیستی از ۱۰ پیشرفت اساسی علم در سال ۲۰۲۱ و بعضی از کسانی که در رسیدن به این پیشرفت ها نقش مهمی ایفا کرده اند، منتشر نموده است. این افراد و همکاران شان در رسیدن به اکتشافات فوق العاده ای نقش داشته اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، انتخاب این ۱۰ نفر از سوی مجله "نیچر" به معنای دریافت جایزه یا رتبه بندی خاصی از جانب مجله نیست و سردبیران نیچر برای نشان دادن رویدادهای مهم علمی در چارچوب داستان، این موارد را برگزیده اند.


"وینی بیانیما"(Winnie Byanyima)، جنگجوی واکسن
این رهبر سازمان ملل می دانست که رسیدن به توزیع عادلانه واکسن بدون جنگیدن محقق نمی گردد.
پیش از آن که واکسن های کووید-۱۹ ساخته شوند، "وینی بیانیما" می دانست که توزیع عادلانه واکسن موضوعی چالش برانگیز خواهد بود. او از معدود کسانی بود که اوایل سال ۲۰۲۰ اخطار داد که کشورهایی با درآمد متوسط تا کم نمی توانند تنها به واکسن های اهدایی متکی باشند. تنها راه واکسن رسانی به همه ی جمعیت در این کشورها، کمک به آنها در راه ساخت واکسن و ایجاد سیستمی برای توزیع آن است. اما این هدف محقق نشد. شرکتهای تولیدکننده واکسن کروناویروس مانند فایزر-بیوان تک و مدرنا به شدت بر مالکیت معنوی واکسن ها تاکید داشتند و کشورهای ثروتمند بیشتر دوزها را خریداری کردند و در حالیکه برخی از کشورها دوز یادآور را تزریق می کردند تنها شش درصد از مردم کشورهای دارای درآمد پایین موفق به دریافت دوز اول شده بودند.
"بیانیما" انتظار رخ دادن چنین اتفاقی را داشت چونکه این مساله را هنگام همه گیری ایدز تجربه کرده بود.
اوایل دهه ۲۰۰۰، داروهای نجات بخش برای این بیماری موجود بودند اما در منطقه ای که او زندگی می کرد یعنی در اوگاندا این داروها در دسترس نبودند.
"بیانیما" که رهبر برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز(UNAIDS) است، می گوید: اینکه یک فناوری نجات بخش و در ارتباط با سلامت افراد را مشابه یک کیف لوکس بفروشید، کار درستی نیست. ما نباید این مورد را نرمال سازی نماییم، نباید به آن احترام بگذاریم بلکه باید آنرا همانطور که هست بدانیم: غیراخلاقی و نادرست.
او یکی از بنیانگذاران ائتلاف واکسن مردم(People’s Vaccine Alliance) است. استراتژی این گروه طلب کمک از رهبران قدرتمند جهان با عرضه استدلال های قوی است که نشان داده است چگونه پشتیبانی از اجرای عدالت در توزیع واکسن می تواند آنها را به اهداف شان نزدیک تر کند.
در ماه مه سالجاری بیانیما و همکارانش، زمانی که ایالات متحده آمریکا که از نظر تاریخی مدافع سرسخت ثبت اختراع است از پیشنهاد آفریقای جنوبی و هند در خصوص چشم پوشی از حقوق معنوی واکسن های کووید-۱۹ برای افزایش ظرفیت تولید حمایت کرد، موفقیت غیرمنتظره ای را جشن گرفتند.
هنوز کارهای زیادی باید صورت گیرد و چندین کشور و اتحادیه اروپا همچنان با این مورد مخالف هستند و شرکت هایی که حق مالکیت معنوی دارند این درخواست را رد کرده اند و فناوری ساخت واکسن خویش را به اشتراک نمی گذارند. آنها با اعلان اینکه چشم پوشی از حق معنوی اختراع شرایط موجود را تغییر نمی دهد عدم همکاری خویش را توجیه می کنند.
"بیانیما" با این استدلال مخالف است و می گوید علاقه شدیدش به اجرای عدالت سبب شد که کار خویش را در مهندسی هوافضا رها کند.


"فردریک اتو"(Friederike Otto)، محقق هواشناسی
با افزایش امواج گرما، سیل و خشکسالی این محقق ارزیابی می نماید که آیا انسان ها مقصر این تغییرات هستند یا خیر.
فدریک اتو هفت سال گذشته را صرف مطالعه وقایع شدید آب وهوایی کرده است اما با این وجود او با مشاهده یک موج گرمایی غیرمعمول در کانادا و شمال غربی اقیانوس آرام ایالات متحده آمریکا در ماه ژوئیه، بسیار متعجب شد. این موج گرمایی رکورد افزایش دما را شکست و سبب مرگ صدها نفر شد.
این روزها، هرگاه یک تغییر آب وهوایی شدید رخ می دهد، مردم به این فکر می کنند که آیا علت آن تغییرات جوی است یا خیر و این همان سوالی است که اتو و همکارانش در گروه "اِسناد آب وهوای جهان"(World Weather Attribution) می خواهند به سرعت پاسخ دهند. "اتو" تماسی ویدئویی با تیم "اِسناد آب وهوای جهان" برقرار کرد و آنها یک مطالعه تحقیقاتی سریع را برنامه ریزی کردند.
این گروه از محققان به بررسی دقیق داده های هواشناسی پرداختند تا میزان بزرگی این موج گرمایی را اندازه گیری کنند. آنها به مطالعه سوابق آب وهوای منطقه پرداختند و مدل هایی کامپیوتری اجرا کردند تا دریابند که احتمال وقوع این موج های گرما تا چه اندازه نسبت به جهانی که تغییرات جوی نداشته، بیشتر شده است.
نتیجه آن این بود که وقوع موج گرمایی با این بزرگی در چنین منطقه ای بدون وجود تغییرات جوی ناشی از فعالیتهای انسان، امکان نداشته است.
"اتو" که محقق آب وهوا در موسسه گرانتام(Grantham) در زمینه تغییرات جوی و محیط زیستی در لندن است، سال ۲۰۱۵ با هدف بررسی سریع نقش تغییرات جوی در ایجاد گرمای شدید، سرما، بارندگی، خشکسالی و آتشسوزی به ایجاد گروه "اِسناد آب وهوای جهان" کمک کرد.
جدای از گرمای شمال غرب آمریکا در سال ۲۰۲۱، او و گروهش نقش تغییرات جوی در سیل های ویرانگر ماه ژوئیه در آلمان و بلژیک، موج سرما در فرانسه و خشکسالی در ماداگاسکار را مورد بررسی قرار دادند.
"اتو" قبل از آنکه به فیزیک و علم هواشناسی روی بیاورد، دکترای خویش را در فلسفه علم دریافت کرد. مانند بسیاری دیگر از محققان او هم نگران تغییرات آب وهوایی است.
تا چند سال پیش، دانشمندان به سختی می توانستند به این سؤال پاسخ دهند که آیا تغییرات جوی سبب ایجاد شرایط آب وهوایی شدید می باشد یا خیر و همینطور این رویدادها تا چه حد محتمل تر شده اند.
بسیاری از دانشمندان هنگامی که گروه "اِسناد آب وهوای جهان" در نخستین تلاش خود از یک یا دو مدل جوی بهره برد و توانایی این مدلها در شبیه سازی شرایط آب وهوایی شدید را مورد ارزیابی قرار نداد، این مطالعات را مورد انتقاد قرار دادند.
این کاستی به کلی تغییر نمود و "اتو" و گروهش دست به ساخت یک استراتژی جدید زدند که در آن از شبیه سازی ۵۰ مدل آب وهوایی استفاده می شود.
این رویکرد و مطالعات انجام شده حالا به شکل گسترده ای قوی خوانده می شود. انجام مطالعات اِسنادی در جنوب جهان کار دشوارتری است چونکه در این منطقه اغلب داده های قابل اعتماد وجود ندارد و ظرفیت تحقیقاتی محدود است. اما این منطقه جزو مکان هایی است که در خطر شدید تغییرات جوی است.
"اتو" امیدوار است طی سال های آتی کشورهای کم درآمد بتوانند با حمایت کشورهای ثروتمندتر قدرت بیشتری در این حوزه پیدا کنند.


"ژانگ رونگ کیائو"(Zhang Rongqiao): کاوشگر مریخی
این مهندس نخستین مأموریت موفقیت آمیز چین به مریخ را هدایت کرد که طی آن یک سطح نورد روی سیاره سرخ فرود آمد.
در روز ۱۵ مه سال ۲۰۲۱(۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰)، "ژانگ رونگ کیائو" بعد از فرود ایمن مریخ نورد چینی روی سطح این سیاره اشک شوق ریخت.
فرود بر روی مریخ بعد از یک سفر ۴۷۵ میلیون کیلومتری پر خطر بر ای "ژانگ" و آژانس فضایی چین که تابحال مأموریت موفقیت آمیزی به مریخ نداشته اند، انجام گرفت.
در حالی که به صورت معمول حدود نیمی از مأموریت های مریخی با شکست مواجه می شوند، چین بعد از ایالات متحده آمریکا دومین کشوری است که توانسته یک مریخ نورد روی سطح سیاره سرخ فرود بیاورد.
"ژانگ" طراح اصلی و مسئول هماهنگی گروهی متشکل از ده ها هزار نفر است که مأموریت "تیان ون ۱" را ساخته و اجرا می کنند. این پروژه از یک مدارگرد، یک سطح نشین و مریخ نوردی به نام "ژورونگ" تشکیل شده است.
ماموریت "تیان ون۱" یکی از سه مأموریت موفقیت آمیز سال ۲۰۲۱ به مریخ بود. سایر مأموریت ها شامل ارسال مریخ نورد "استقامت" ناسا و مدارگرد امارات متحده عربی بودند. موفقیت مأموریت چین، "ژانگ" را به یک قهرمان ملی تبدیل نموده است. او که بارها در رسانه های چینی حاضر شده به ندرت با رسانه های خارجی گفتگو می کند. علم در مأموریت "تیان ون ۱" جایگاه دوم را به خود اختصاص داد و هدف اصلی این مأموریت توسعه و نمایش قدرت چین در مأموریت های فضایی و فراتر از ماه بود.
اما "ژانگ" می گوید که دریافت اطلاعات باکیفیت از مریخ از ملاحظات اصلی در طراحی این مأموریت بوده است و محققان می گویند که داده هایی که توسط شش تجیهزات علمی مریخ نورد و هفت تجهیزات مدارگرد جمع آوری شده است به درک بهتر مناطقی از مریخ که پیش از این مورد کاوش قرار نگرفته است، کمک می نماید. "ژانگ" در سال ۱۹۶۶ در شهر "آنلینگ" در شرق چین متولد شد. او مدرک مهندسی خویش را از دانشگاه "Xidian" و مدرک کارشناسی ارشد خویش را از آکادمی فناوری فضایی چین در پکن دریافت کرد.
ماموریت "تیان ون ۱" در روز ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ شروع شد و در ماه فوریه به سیاره سرخ رسید. از آن زمان تابحال این مریخ نورد بیشتر از ۱۲۰۰ متر به سمت جنوب سیاره حرکت کرده است و تصاویر پانوراما و سلفی هایی به زمین فرستاده است.
در اواسط ماه سپتامبر، ژورونگ به خواب زمستانی رفت چونکه خورشید مانع ارتباط میان مریخ و زمین می شد اما در اواخر ماه اکتبر کار خویش را از سر گرفت و الان به سمت منطقه ای می رود که امکان دارد در گذشته یک خط ساحلی یک اقیانوس بوده باشد. به نقل از محققان مأموریت "تیان ون ۱" حوزه نوپای علوم سیاره ای چین را رونق بخشیده است.


"تیمنیت گبرو"(Timnit Gebru): رهبر اخلاق هوش مصنوعی
این فرد پیشگام در حوزه هوش مصنوعی بعد از آن که کار خویش را در گوگل از دست داد، موسسه ای مستقل برای طرح سوالاتی در مورد اخلاق در فناوری تاسیس کرد.
"تیمنیت گبرو"، محققی که در زمینه اخلاق هوش مصنوعی تحقیق می کند می گوید که سال گذشته(۲۰۲۰) برای وی در یک کلمه وحشتناک بوده است. در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰، او شغلش را در شرکت گوگل از دست داد. هزاران محقق برای پشتیبانی از او گردهم آمدند و نگرانی های وی را در مورد تبعیض ضد سیاهپوستان در هوش مصنوعی و همینطور صدمه هایی که این فناوری به جوامع به حاشیه رانده شده وارد می کند، تشدید کردند.
اکنون "گبرو" راه خویش را پیش گرفته است. وی در روز دوم دسامبر سال ۲۰۲۱ درست ۱۲ ماه بعد از جدایی اش از گوگل، یک موسسه تحقیقاتی راه اندازی نمود تا مستقل از شرکتهای بزرگ فناوری به مطالعه هوش مصنوعی بپردازد.
او می گوید که وقایع سال قبل نشانگر این درک رو به رشد است که ایرادات هوش مصنوعی نباید بعنوان مشکل فنی در نظر گرفته شود بلکه آنها نشانگر محیط ناکاملی هستند که این فناوری در آن توسعه یافته است.
"گبرو" که در اتیوپی متولد شده است در دوران جنگ از منطقه گریخت و بعنوان پناهنده وارد ایالات متحده آمریکا شد. وی در دوران دکترای خود در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، به همراه "ردیت آببه"(Rediet Abebe)، دانشمند کامپیوتر گروه "Black in AI" را تاسیس کرد. او هنگامی که در شرکت مایکروسافت کار می کرد گزارش داد که نرم افزار تشخیص چهره در شناسایی افرادی که سفید پوست نیستند عملکرد ضعیف تری دارد. یافته ای که سبب جلب توجه بیشتری نسبت به سوگیری هوش مصنوعی شد.
او در سال ۲۰۱۸ به گوگل پیوست. گبرو در این شرکت همراه با "مارگارت میچل"(Margaret Mitchell) بخش اخلاق هوش مصنوعی را رهبری می کرد. این دو به ایجاد محیطی حمایتی برای محققان رنگین و سیاهپوست شهرت داشتند. تیم آنها به بررسی مضرات هوش مصنوعی پرداخت. اما اواخر سال ۲۰۲۰ مقاله ای که او و میچل نوشته بودند مورد نقد شدید قرار گرفت. این مقاله تاثیرات محیط زیستی و سوگیری بالقوه مدلهای بزرگ زبانی که یک نرم افزار هوش مصنوعی با قابلیت تولید نثر روان است و گوگل از آن در موتورهای جستجوگر خود استفاده می نماید، را مورد انتقاد قرار می داد.
به او گفته شد که بازبینان داخلی شرکت از او می خواهند این مقاله را از کنفرانسی که فرستاده، پس بگیرد یا نام نویسندگان وابسته به گوگل را از آن حذف کند. گوگل می گوید که استعفای او را پذیرفته است اما "گبرو" می گوید که اخراج شده است.
۷۰۰۰ محقق همچون ۲۶۰۰ کارمند گوگل به پشتیبانی از "گبرو" طوماری امضا کردند. در ماه فوریه "میچل" هم اخراج شد و دو کارمند دیگر هم در نتیجه ی این ماجراها شرکت را ترک کردند. چندین گروه هم که از محققان اقلیت در هوش مصنوعی حمایت می کردند به قرارداد مالی خود با گوگل آخر دادند.
"گبرو" می گوید که همیشه ایده ی ساخت موسسه خویش را برای ایجاد یک مدل مثبت از نحوه انجام کار هوش مصنوعی در سر داشته است. رویاهای او بعد از درخواستش برای دریافت کمک هزینه و دریافت ۳.۷ میلیون دلار بودجه از چندین سازمان بشردوستانه محقق شد. "موسسه تحقیقاتی هوش مصنوعی توزیع شده"(Distributed Artificial Intelligence Research Institute) به ایجاد مدلها و کاربردهای هوش مصنوعی می پردازد که وابسته به قدرت محاسبات و مجموعه داده های بزرگی که شرکتهای بزرگ فناوری در اختیار دارند، نیست.


"تولیو دی اولیویرا"(Tulio de Oliveira): یابنده سویه ها
او که یک متخصص بیوانفورماتیک در آفریقای جنوبی است به شناسایی سویه های دردسرساز کروناویروس سارس-کوو-۲ کمک کرده است.
در روز ۲۵ نوامبر، "تولیو دی اولیویرا" اعلام نمود که سویه جدیدی از ویروس سارس-کوو-۲ به نام اُمیکرون کشف کرده است. این سویه در نمونه ای از مبتلایان بوتسواتا و هنگ کنگ شناسایی شد و دانشمندان نگران بودند که واکسن های موجود یا عفونت قبلی در مقابل این سویه جدید ایمنی ایجاد نکند.
این مبحث برای "دی اولیویرا"، مدیر "پلتفرم نوآوری و توالی تحقیقات کوازولو-ناتال" آفریقای جنوبی(KRISP)، یادآور خاطره ترسناک سال قبل بود. زمانی که گروه او سویه دیگری از سارس-کوو-۲ در آفریقای جنوبی یافتند. بتا سبب شد که سفرهای ورودی و خروجی به آفریقا محدود شود. هر دوی این سویه ها زمانی کشف شد که پزشکان و کارمندان آزمایشگاه شاهد رشد غیرمنتظره موارد مبتلا شدن در مناطقی بودند که پیش تر بیماری آنها را به شدت درگیر کرده بود.
"دی اولیویرا" می دانست که گزارش یک سویه نگران کننده دیگر، خطر اعمال تحریم های جدید بر آفریقای جنوبی را به دنبال خواهد داشت اما وی همینطور می دانست که کار درست اعلام کشف این سویه جدید است.
توالی یابی ژنوم ویروس برای ردیابی شیوع آن در آفریقا قبل از کووید-۱۹ هم جهت بررسی بیماری هایی مثل ابولا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ انجام گرفته بود. پلت فرم "KRISP" در سال ۲۰۱۷ به رهبری "دی اولیویرا" ساخته شد و به ردیابی عوامل بیماری زا در پس بیماری هایی مثل زیکا، ایدز و سل پرداخت. اما پیش از این هیچگاه نمونه های گوناگونی از یک ویروس در چنین زمان کوتاهی نه در آفریقا و نه در هیچ جای جهان توالی یابی نشده بود.
کار "دی اولیویرا" بر سیاستگذاری ها هم اثر گذاشته است. روش کار KRISP شامل فناوری مولکولی پیشرفته و ارتباط نزدیک با پزشکان و پرستاران در خط مقدم است تا سیاستگذاری ها در لحظه اعلام گردد. برای مثال ترسیم نقشه شیوع زودهنگام شیوع کووید-۱۹ در بیمارستان منجر به عرضه دستورالعمل هایی برای پیشگیری از انتشار ویروس در بیمارستان می شود.
در ماه دسامبر او به شهر "استلنبوش"(Stellenbosch)، خارج از "کیپ تاون"، آفریقای جنوبی سفر کرد. او از ماه ژوئیه ساخت یک مرکز تحقیقات همه گیری، پاسخ و نوآوری(CERI) را در این مکان شروع کرده بود. این مرکز برای کنترل همه گیری ها در آفریقا و جنوب جهان فعالیت خواهد نمود و بزرگ ترین تاسیسات توالی یابی در آفریقا را در خود جای خواهد داد. او تابحال دو سویه نگران کننده را گزارش کرده است.


"جان جامپر"(John Jumper): پیشبینی کننده پروتئین
گروهی از محققان به رهبری این محقق هوش مصنوعی ابزاری ایجاد کردند که زیست شناسی را متحول می کند.
چه می شود اگر تعیین ساختار حدودا همه ی پروتئین ها به آسانی انجام یک جستجو در اینترنت باشد؟ "جان جامپر" و همکارانش در دیپ مایند(DeepMind) در لندن اوایل سال ۲۰۲۱ با انتشار عمومی نرم افزار "آلفافولد"(AlphaFold) به دنبال یافتن راهی برای این سوال بودند. این نرم افزار از هوش مصنوعی برای پیشبینی ساختار پروتئین ها با دقتی خیره کننده استفاده می نماید.
در سال ۲۰۱۸، گروهی که بر روی این نرم افزار کار می کردند سبب حیرت جامعه کوچکی از دانشمندانی شدند که به پیشبینی ساختار پروتئین ها علاقه مند بودند.
در یک مسابقه دو سالانه به نام "CASP" که مخفف عبارت "Critical Assessment of Structure Prediction" به معنای "ارزیابی انتقادی پیشبینی ساختار" است، نسخه اولیه "آلفافولد" از تمامی ابزارهای محاسباتی دیگر برای تعیین شکل پروتئین از روی توالی آن بهتر عمل کرد.
اما به رغم برنده شدن در مسابقه، "جامپر" می گوید که "آلفافولد" پیشبینی هایی با جزئیات مدنظر فراهم نمی کرد ازاین رو محققان تصمیم گرفتند که از صفر شروع کنند. نسخه "آلفافولد۲" از نسخه اول عملکرد بدتری هم داشت. "جامپر" سابقه از صفر شروع کردن را دارد. او مدرک دکترای خویش را در رشته فیزیک ماده چگال در دانشگاه کمبریج شروع کرد اما به این نتیجه رسید که این مورد تحقیق مناسبی نیست ازاین رو این دانشگاه را با مدرک فوق لیسانس ترک کرد و کار بر روی شبیه ساز کامپیوتری پروتئین ها را در یک گروه تحقیقاتی خصوصی شروع کرد.
اما او ثبات می خواست ازاین رو برای چندین شغل درخواست داد و در مصاحبه کاری با دیپ مایند این شرکت برنامه خود برای پیشبینی ساختار پروتئین را فاش کرد.
دومین نسخه از "آلفافولد" اوایل سال ۲۰۲۰ قادر به پیشبینی درست ساختار حدود دو سوم از پروتئین ها بود.
برای "جامپر" اما بهترین دوره "آلفافولد" در ماه ژوئیه رقم خورد. او و گروهش کد اصلی شبکه و ساختار پیشبینی شده برای حدودا همه ی پروتئین های انسان و ۲۰ ارگانیسم دیگر را که شامل ۲۵۰ هزار ساختار می شد، منتشر نمودند. آنها قصد دارند تا در سال ۲۰۲۲ ساختار حدودا نیمی از همه ی پروتئین های شناخته شده یعنی ۱۳۰ میلیون ساختار را منتشر کنند.


"ویکتوریا تائولی-کورپوز"(Victoria Tauli-Corpuz): مدافع بومی
او به بومیان کمک کرد تا برای حافظت از تنوع زیستی و جو به رسمیت شناخته شوند.
با آغاز کنفرانس تغییرات آب وهوایی سازمان ملل متحد ۲۰۲۱ یا COP۲۶ در گلاسکو، انگلستان، چندین کشور ثروتمند و بیشتر از ده ها سازمان بشر دوستانه پیش قدم و متعهد شدند تا ۱.۷ میلیارد دلار جهت کمک به بومیان در سرتاسر جهان برای حفظ جنگلها و تنوع زیستی و پیشگیری از گرمایش جهانی کمک کنند.
این لحظه نقطه عطفی برای گروههای بومی بود و اعتبار آن به دهه ها کار "ویکتوریا تائولی-کوروپوز" می رسد که به مدت شش سال بعنوان گزارشکر ویژه سازمان ملل در مورد حقوق بومیان خدمت کرد.
او متوجه شد که سرنوشت بومیان و جنگل های جهان به صورت جدایی ناپذیری در هم تنیده است. او از منتقدین سرسخت مدل محیط زیستی است که در آن تصور می شود تنها در صورتی میتوان طبیعت را حفظ کرد که آنرا از بشریت جدا کنید. او می گوید: این ذهنیت باید تغییر کند چونکه جنگل هایی که خیلی از تنوع های زیستی و کربن زمین را در خود جای داده اند محل زندگی بومیان جهان هستند. در سالهای اخیر با کمک تصاویر ماهواره ای، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مناطق بومی کمتر از سایر مناطق همسایه مستعد جنگل زدایی، استخراج از معادن و سدسازی هستند. این ایده سال جاری مورد توجه قرار گرفت. گروههای بومی برای نخستین بار بعنوان عضو در اجلاس شرکت کردند و با موفقیت برای طرحی پافشاری کردند که از دولت ها می خواست تا سال ۲۰۲۵ از ۸۰ درصد آمازون محافظت کنند و برای نخستین بار، دولت ها و اهداکنندگان با تعهدات مالی واقعی در COP۲۶ شرکت کردند.


"گیلایوم کاباناک"(Guillaume Cabanac): دانشمند رایانه
این دانشمند به کشف مقالات علمی تقلبی کمک زیادی کرده است.
عباراتی مثل حالت خزنده زیرزمینی، بدخیمی سینه، نیروی خورشیدگرا، شاید شبیه به اصطلاحات در ارتباط با یک داستان علمی-تخیلی به نظر برسند اما در واقع این عبارات، ترجمه های عجیبی هستند که از دل مقالات و اصطلاحات علمی بیرون آمده اند و به ترتیب معادل هایی برای کلونی مورچه ها، سرطان سینه و انرژی خورشیدی بوده اند. "گیلایوم کاباناک"، دانشمند کامپیوتر از دانشگاه تولوز، فرانسه هر روز چنین عبارات عجیبی را در مقالات دانشگاهی مشاهده می کند.
در سال ۲۰۲۱، "کاباناک" و همکارانش این عبارات، که آنها را "tortured" نامیده اند در هزاران مقاله پیدا کردند. تعداد انگشت شماری از این مقاله ها پس فرستاده شدند و ناشران درحال بررسی سایر موارد هستند. کاباناک وب سایتی برای ردیابی این مشکل رو به رشد بوجود آورده است.
رفع این مشکلات به شغل روزانه "کاباناک" مربوط می شود. او متخصص تجزیه و تحلیل مقالات علمی است و هم اکنون دو ساعت در روز را صرف یافتن این عبارات می کند.
شاید چنین عباراتی برای بعضی از افراد خنده دار به نظر برسد اما "کاباناک" آنرا یک مشکل جدی می داند. او می گوید: چنین اتفاقی نباید رخ دهد.
او جستجو برای یافتن مقالات نامفهوم را در سال ۲۰۱۵ شروع کرد و به همکاری با "سیریل لبه"(Cyril Labbé)، دانشمند کامپیوتر در دانشگاه گرنوبل آلپ در فرانسه پرداخت. "لبه" برنامه ای خودکار برای یافتن مقالات علمی نامفهوم کامپیوتری ساخت. این مقالات با بهره گیری از نرم افزاری موسم به "SCIgen" ساخته می شوند. نرم افزاری که ابتدا نوعی شوخی بود. این نرم افزار یک سازنده مقاله است که از "دستور زبان مستقل از متن" برای ایجاد تصادفی متونی بی مفهوم در چارچوب مقالات علوم کامپیوتر استفاده می نماید.
تلاش های "لبه" به بازپس گیری بیشتر از ۱۲۰ نسخه خطی انجامید. کاباناک به بروزرسانی برنامه "لبه" کمک کرد. در سال ۲۰۲۱ آنها گزارش دادند که بیشتر از صدها مقاله دیگر که حاوی این عبارات بی مفهوم بوده اند را یافته اند که در مجلات و به صورت پیش چاپ انتشار یافته اند.
تا کنون، "کاباناک" و همکارانش به همراه داوطلبین جامعه "PubPeer" نزدیک به ۴۰۰ مورد از این دست عبارات را در بیشتر از دو هزار مقاله یافته اند. بعضی از این مقالات در مجلات ناشران شناخته ای شده ای مثل "Springer Nature" و "Elsevier" انتشار یافته بودند.
هر یک از این عبارات ابتدا باید بوسیله ی یک شخص مشخص شوند و سپس یک الگوریتم جستجوگر، مقالاتی که حاوی این عبارت هستند را پیدا می کند. "کاباناک" و گروهی از همراهان به صورت دستی هر یک از این مقالات را بررسی می کند تا موارد مثبت کاذب را حذف نمایند. "کاباناک" می خواهد در نهایت دست به ساخت برنامه ای بزند که چنین عباراتی را به صورت خودکار شناسایی می کند.


"مگان کال"(Meaghan Kall): رابط کووید
او که یک اپیدمولوژیست دولتی است برخلاف هنجارها عمل کرد و توضیحاتی در مورد داده های در ارتباط با کروناویروس در بریتانیا در توییتر منتشر نمود.
در پس از ظهر هشتم ژانویه، مگان کال که یک اپیدمولوژیست دولتی است به تکمیل یک سند توجیهی فنی در مورد گسترش یک سویه نگران کننده سارس-کوو-۲ در جنوب شرقی انگلستان کمک کرد و سپس با گذشت حدود یک ساعت و نیم از انتشار این گزارش، کار جدیدی را امتحان کرد. او یک رشته توییت منتشر نمود و در آن به بررسی نکات اصلی گزارش پرداخت.
"کال" نگرانی فزاینده ای را در مورد سویه های مختلف ویروس در فضای مجازی مشاهده کرده بود و می خواست آنچه را که داده های دولت نشان می داد برای عموم مردم توضیح دهد. او برای انجام این کار از روسای خود در بهداشت عمومی انگلستان(PHE) اجازه نگرفت و به سرعت مخاطبانی هم پیدا کرد.
او از راه توییت هایش تبدیل به چهره ی یک گروه دولتی شد که به سوالات جنجالی بسیاری در مورد کووید در سال ۲۰۲۱ پاسخ داد.
با وجود اطلاعات نادرست و سردرگمی ها در مورد معنای واقعی داده های انتشار یافته، سازمان های بهداشت عمومی درگیر رساندن پیام خود به مردم بودند و "کال" در این راه قدم برداشت.
ده ها دانشمند در طول همه گیری بعنوان راه ارتباطی در توییتر ظاهر شدند اما موقعیت "کال" غیر معمول بود. وی در توییتی نوشت: من بعنوان یک کارمند دولتی آزادی عمل محدودی برای بیان حقیقت دارم. "کال" ۶۰۰۰ توییت منتشر نمود که در بین آنها تصویری از تست سریع کروناویروسش هم وجود دارد. او از مردمی که در مورد واکسن های کووید-۱۹ نگران بودند خواست که شخصا به او پیام بدهند. توییت های وی از سمت روسایش مورد ممنوعیت قرار نگرفت اما تشویق هم نشد باآنکه بعضی از همکارانش از او حمایت کردند. او می گوید که نظرات مورد علاقه اش آن دسته ای است که افراد می گویند: من واقعا به مرکز بهداشت عمومی انگلستان اعتقاد زیادی نداشتم، تا وقتی که آغاز به دنبال کردن رشته توییت های تو کردم.
"کال" قبل از همه گیری کووید-۱۹، یک دهه را صرف نظارت بر بیماری HIV برای سازمان های دولتی بریتانیا کرده بود. وی در پاسخ به این سؤال که تا چه حد در نوشتن توییت ها آزادی داشته است می گوید که هیچگاه به او گفته نشد چه بنویسد و مورد سرزنش هم قرار نگرفت اما او با دقت مباحثی که فکر می کرد مهم هستند را انتخاب می کرد.


"جانت وودکاک"(Janet Woodcock): رئیس دارو
این مدیر، سازمان دارویی برتر ایالات متحده را در سالی پر از چالش رهبری کرد.
تنها چند روز بعد از آن که جو بایدن بعنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برگزیده شد، "جانت وودکاک" بعنوان سرپرست کمیساریای سازمان غذا و داروی آمریکا انتخاب گردید و به سرعت نامه هایی به نفع و بر ضد او سرازیر شدند.
"وودکاک" که سابقا پزشک بوده است، بخش عمده ی ۳۵ سال فعالیت خود در سازمان غذا و داروی آمریکا را صرف اداره مرکز ارزیابی و تحقیقات داروها کرده است. این مرکز به بررسی ایمن و موثر بودن داروها قبل از دریافت تاییدیه می پردازد.
"وودکاک" به نوین سازی فرایند ارزیابی دارو کمک کرد و طرح های پیشرفته کارآزمایی بالینی و راه هایی برای تایید دارو که با آزمایش های تشخیصی پیشرفته همراه بودند را معرفی نمود. در ماه ژانویه گمانه زنی هایی در خصوص ماندن وی در سمت کمیسیونر وجود داشت. با این وجود در ماه ژوئن بعد از تصمیم سازمان غذا و دارو برای تایید داروی آدوکانوماب(aducanumab) برای درمان آلزایمر این گمانه زنی ها کم رنگ تر شد. این دارو که توسط شرکت بایوژن(Biogen) در کمبریج، ماساچوست ساخته شده بود توانست پروتئین های آمیلوئید- بتا را در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر کم کند اما به نظر می رسید که بهبودی در عملکرد شناختی یا علایم بیماری رخ نداده است. هیئتی از مشاوران خارجی سازمان غذا و دارو به این تاییدیه رای منفی دادند اما این سازمان تصمیمی غیرمعمول گرفت و سفارش آنها را نادیده گرفت.
"وودکاک" از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد اما یک سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام نمود که او نقشی در تایید این داروی آلزایمر نداشته است. با این وجود "آرون کسلهایم"(Aaron Kesselheim)، پزشکی که در زمینه تنظیم داروها در دانشکده پزشکی هاروارد مشغول به تحصیل است می گوید که او بعنوان سرپرست این سازمان تا حدودی مسئولیت داشته است.
"وودکاک" مدت ها است که حامی ارتباط نزدیک صنعت و سازمان غذا و دارو است. این مورد سبب ایجاد نگرانی در بعضی از گروههای مصرف کننده و دانشمندان شده است.
این سازمان در تابستان هم گرفتار مشکلاتی بر سر زمان تزریق دوز خاطرنشان کرد زمانی که کاخ سفید قبل از آن که سازمان غذا و دارو تصمیمی در مورد این دوز از واکسن اعلام نماید، بیان کرد که بزودی دوز یادآور کووید-۱۹ تزریق خواهد شد.
در نهایت در ماه نوامبر، بایدن، "رابرت کالیف"(Robert Califf) را که یک متخصص قلب و کمیسیونر سابق سازمان غذا و دارو بود، بعنوان سرپرست این سازمان برگزید با این وجود بنظر می رسد میراث "وودکاک" فراتر از سالی که ریاست را برعهده داشت برود.

منبع:

1400/10/19
22:05:49
5.0 / 5
480
تگهای خبر: اینترنت , تشخیص , تنظیم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار