تعمیرگاه ستفیکس

تکمیل آزمایش مهم فضانوردان چینی

تکمیل آزمایش مهم فضانوردان چینی

آژانس فضایی سرنشین دار چین(CMSA) امروز اعلام نمود فضانوردان مأموریت شنژو-۱۳ که در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین حضور دارند با موفقیت آزمایش دستی بررسی و اتصال با فضاپیمای باری ˮتیانژو-۲ˮ(Tianzhou-۲) را تکمیل کرده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، در ابتدای آزمایش، فضانوردان ماژول اصلی با هماهنگی مهندسین کنترل زمینی، فضاپیمای باری "تیانژو-۲" را از راه دور کنترل کردند تا از درگاه اتصال جلوی کابین ماژول اصلی خارج شده و به سمت مکان از پیش تعیین شده حرکت کنند. بعد از اقامت کوتاهی در محل مذکور، فضاپیما به سمت مجموعه ایستگاه فضایی حرکت کرد و فضانوردان از راه دور عملیات بررسی و اتصال را تکمیل کردند.
آژانس فضایی سرنشین دار چین اظهار داشت: این آزمایش حدود دو ساعت طول کشید و در ساعت ۷: ۵۵ بامداد به وقت پکن (۰۳: ۲۵ به وقت تهران) تکمیل شد.
عملیات از راه دور دستی، یک نسخه پشتیبان جهت بررسی و کنترل فضاپیماهای بازدیدکننده بدون سرنشین است. این اولین آزمایشی بود که طی آن فضانوردان چینی از تجهیزات عملیاتی دستی برای کار با فضاپیما و ایستگاه فضایی استفاده کردند.
تصویر فوق که در ۸ ژانویه ۲۰۲۲ از مرکز کنترل هوافضای پکن گرفته شده است، فضانوردان مأموریت شنژو-۱۳ را در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین نشان داده است که درحال انجام آزمایش دستی بررسی و اتصال هستند.
هم حالا سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به نامهای "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد مأموریت شنژو-۱۳هستند.
در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، فضاپیمای "شنژو-۱۳" سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف" ۱۵ اکتبر از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد.
"شنژو-۱۳" هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام "تیانه"(Tianhe) متصل شد. آنها مقرر است شش ماه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین مأموریت فضایی کشور را انجام دهند. شنژو- ۱۳ آخرین مأموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در حالیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود آخر دهد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین مأموریت فضایی چین خواهد بود.
تیانگونگ سه بخش اصلی خواهد داشت که تیانه یکی از سه بخش اصلی ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است.
امسال هم شش پرتاب برای تکمیل ایستگاه فضایی چین انجام خواهد گرفت. همچون این مأموریت ها میتوان به ارسال خدمه مأموریت "شنژو-۱۴" و شنژو-۱۵" به ایستگاه تیانگونگ، انتقال فضاپیمای باری رباتیک تیانژو-۴ و ۵ به ایستگاه برای عملیات سوخت گیری و تأمین مجدد و ارسال دو آزمایشگاه فضایی بزرگ برای اتصال به ایستگاه فضایی صورت خواهد گرفت.
اولین مورد از شش پرتاب برنامه ریزی شده، مأموریت تیانژو ۴ خواهد بود که بعد از آن فضاپیمای سرنشین دار شنژو-۱۴ به ایستگاه فضایی چین خواهد رفت. سپس دو آزمایشگاه برای تکمیل ایستگاه به فضا پرتاب خواهند شد. پنجمین عملیاتی که صورت خواهد گرفت تیانژو-۵ و آخرین مورد هم مأموریت شنژو-۱۵ خواهد بود.
منبع:

1400/10/18
17:30:45
5.0 / 5
483
تگهای خبر: ربات , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار