تعمیرگاه ستفیکس
دبیر شورای عالی فضای مجازی:

توسعه اقتصادی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال ممکن نیست

توسعه اقتصادی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال ممکن نیست

به گزارش تعمیرکار دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست.به گزارش تعمیرکار به نقل از مرکز ملی فضای مجازی سید ابوالحسن فیروزآبادی، در مراسم رونمایی از کتاب مجموعه قوانین و مقررات در رابطه با کسب و کارهای اینترنتی با حمایت مرکز ملی فضای مجازی و همکاری انجمن تجارت الکترونیک تهران با بیان این مطلب اضافه کرد: در عصر حاضر توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست و در صورت محدود سازی فضای مجازی و اقتصاد دیجیتال، اصل لزوم توسعه برای کشورها در صحنه رقابت جهانی انکار شده است.
وی ضمن اشاره به توسعه فضای مجازی و تاثیر آن بر قانون گذاری و مقرره گذاری در جهان اظهار داشت: با توسعه فضای مجازی قوانین و مقررات با یک توافق کلی و اجتماعی گذاشته می شوند و برخلاف گذشته که قوانین نگاشته شده و سال ها بعد از اجرا نسبت به اصلاح آن اقدام می شد، امروزه با تحولاتی که بوجود آمده و مشارکت و بلوغی که در جامعه وجود دارد قوانین بلافاصله به گفتمان گذاشته می شود ازاین رو نیاز است تا به توافق جمعی لحظه ای برای قانون گذاری دست یابیم که این خود فصل جدیدی در حوزه حکمرانی در جهان است.
فیروزآبادی تصریح کرد: اصل مقررات زدایی یک اصل ممدوح است و یکی از وظایف مرکز ملی فضای مجازی شناخت نیاز برای قوانین جدید و اجرای این اصل و ایجاد تعادل بین مقررات زدایی و وضع مقررات مورد نیاز جدید است و مرکز ملی به این تعادل توجه دارد.
وی اظهار داشت: در حوزه های مالکیت معنوی و داده، حریم خصوصی، حقوق و قوانین قراردادها و دارایی های معنوی که هنوز در سیستم بانکی کشور به رسمیت شناخته نمی گردد به دنبال قانون گذاری و مقرره گذاری هستیم و این تاخر در پذیرش آن نه تنها در ایران بلکه در جهان به علت فهم سیاسی در قانون گذاری و عدم توجه به تحولات اجتماعی و اقتصادی با چالش روبروست.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به این که چاپ کتاب در این عرصه یکی از طریق های تسهیل این فرایند است، خاطرنشان کرد: باید در کنار مباحث قانون گذاری در حکمرانی به نظام سفارش که در خیلی از کشورها اثر کارکردی بیشتری نسبت به قانون دارد دقت کنیم و نیاز است تا دستگاههای حقوقی در این عرصه هم وارد شده و علاوه بر مقرره گذاری به نظام سفارش گذاری بپردازند.
وی با اشاره به اینکه نقدهای سازنده در حوزه سیاست ها، قوانین و مقررات می تواند به این روند کمک نماید، اضافه کرد: نقدهای مثبت و سازنده ما را به سمت بالندگی و تکامل در حوزه قانون گذاری در فضای مجازی کشور رهنمود می کند و خوشبختانه در جامعه در سطوح مختلف در فضای مجازی شاهد نقدهای مؤثر در حوزه های مختلف هستیم که همین مساله باعث وحدت نظری در خیلی از حوزه ها شده است.
فیروزآبادی اظهار داشت: همگرایی ملی در فضای مجازی سبب شده تا بتوانیم از فرصت های آن بعنوان پیشران توسعه ملی بهره برداری نماییم. در این مجموعه کتاب ۱۱۹ مورد مصوبات در سه حوزه سیاست ها، قوانین و مقررات جمع آوری شده است.


منبع:

1400/10/09
17:40:12
5.0 / 5
391
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار