برای پرتاب تلسکوپ جیمزوب آماده اید؟

برای پرتاب تلسکوپ جیمزوب آماده اید؟

ناسا به تازگی در حساب کاربری تلسکوپ هابل در اینستاگرام با انتشار ویدیویی نوشت: چه کسی برای پرتاب تلسکوپ فضایی جیمزوب آماده است؟


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، تنها سه روز دیگر تا پرتاب "جیمز وب"، بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپی که تابحال به فضا پرتاب خواهد شد، مانده است. تلسکوپ فضایی "جیمز وب" جایگزین تلکسوپ فضایی هابل خواهد بود. پرتاب تلسکوپ جیمز وب مانند هابل، عصر جدیدی از نجوم را به روی جهانیان خواهد گشود.
تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا که مقرر است در ۲۴ دسامبر(سوم دی) پرتاب شود، بزرگترین رصدخانه فضایی تاریخ خواهد بود و وظیفه آن هم به اندازه وسعت آن، عظیم خواهد بود چون که این تلسکوپ باید نور فروسرخ حاصل از دوردست ترین نقاط کیهان را جمع آوری کند که این امر دانشمندان را قادر خواهد ساخت تا ساختارهای هستی را به خوبی درک کنند. این دو تلسکوپ قدرتمند در کنار هم مناظر کیهانی خیره کننده ای را برای ما به ارمغان خواهند آورد و مکان های شگفت انگیزی از فضا را به ما نشان خواهند داد.
پرتاب این تلسکوپ حالا برای ۲۴ دسامبر برنامه ریزی شده است. "وب" ابتدا قرار بود در سال ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شود اما مأموریت آن بارها با تاخیر روبرو شد. تلسکوپ فضایی جیمزوب که ساخت آن از سال ۱۹۹۶ شروع شده است، پیشرفته ترین تلسکوپ تابحال خواهد بود. این تلسکوپ به ترسیم نقشه ای سه بعدی از جهان می پردازد و با آینه های بزرگ با روکش طلای خود اولین سالهای بعد از مه بانگ را رصد می کند. به نقل از متخصصان، جیمز وب قادر به کاوش اتمسفر بیشتر از ۳۰۰ سیاره فراخورشیدی است. این تلسکوپ که تشعشعات فروسرخ را مورد بررسی قرار می دهد می تواند سیاراتی با دمای سطحی ۲۷ درجه سانتی گراد را رصد کند جیمز وب برخلاف هابل در مدار زمین قرار نمی گیرد بلکه در مدار خورشید و در نقطه ی لاگرانژی دو در فاصله بین ۳۷۴ هزار تا ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین قرار خواهد گرفت. نقاط لاگرانژی پنج نقطه میان دو جسم بزرگ هستند که در آن نیروی جاذبه دو جسم همدیگر را خنثی می کند.
ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا، دهه هاست درحال کار بر روی این تلسکوپ است و بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار برای ساخت وب هزینه کرده است. چند ابزار علمی بسیار پیشرفته برای تلسکوپ فضایی جیمز وب در نظر گرفته شده است. برای مثال ابزار مادون قرمز متوسط برای تهیه تصاویر شبیه هابل از کهکشان ها، دنباله دارها و اجرام آسمانی سنگین توسط کنسرسیوم اروپا آماده شده و در سال ۲۰۱۲ به ناسا تحویل داده شد. دوربین فیلتردار مجهز به سنسورهای دقیق FGS-TFI برای تصاویر با وضوح تصویری بالا از سایر اجرام آسمانی هم توسط آژانس فضایی کانادا ساخته و سه سال پیش در اختیار ناسا قرار گرفته است. تلسکوپ "جیمز وب" به افتخار "جیمز ای. وب" که از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۸ بعنوان مدیرناسا مشغول به کار بوده و نقش مهمی در برنامه فضایی آپولو داشته، نامگذاری شده است.
بعد از پرتاب، اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، جیمز وب شش ماه را صرف باز کردن و تنظیم خود خواهد نمود و سپس در مداری در فاصله یک میلیون مایلی زمین قرار خواهد گرفت. آن گاه می تواند عملیات بازنویسی تاریخ کیهانی را آغاز کند.
نمی توان گفت وب جایگزین هابل خواهد شد چون که هابل همچنان درحال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احیانا تا دهه ۲۰۳۰ هم بتواند از آن استفاده نماید. نام این تلسکوپ از نام کیهان شناسی به نام ادوین هابل گرفته شد. هابل یکی از بزرگترین و پرکاربردترین تلسکوپ ها به شمار می آید. وب اغلب بعنوان جانشین یا جایگزین هابل توصیف می شود اما به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند و این دو تلسکوپ بزرگ مقرر است با هم(البته دور از یکدیگر) در فضا مشاهداتی را انجام دهند. هابل می تواند نورهای محدوده طول موج حدود ۲۰۰ نانومتر (nm) تا ۲.۴ میکرون را ببیند، در حالیکه برد وب از حدود ۶۰۰ نانومتر تا ۲۸ میکرون خواهد بود.


1400/09/30
22:33:25
5.0 / 5
263
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار