قرنطینه کووید-۱۹ به زنان بیشتر از مردان لطمه رسانده است

قرنطینه کووید-۱۹ به زنان بیشتر از مردان لطمه رسانده است

تعمیرکار: یک نظرسنجی که در آلمان، اتریش و سوئیس انجام شده است، نشان میدهد که قرنطینه کووید-19 به تشدید درد مزمن، خصوصاً در زنان منجر گردیده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از سایتک دیلی، پژوهش ها نشان می دهند که بنظر می رسد قرنطینه کووید-۱۹، تأثیرات بسیار متفاوتی را بر مردان و بانوانی که با درد مزمن زندگی می کنند، داشته است و در این میان، زنان لطمه بیشتری را تجربه کرده اند.
بگفته پژوهشگران، تفاوت میان زنان و مردان را می توان با افزایش مسئولیت های مراقبتی و واکنش عاطفی ناشی از این بیماری همه گیر مرتبط دانست.
پژوهش های پیشین نشان می دهند که موقعیت های پر استرس همچون جنگ و نتایج حملات تروریستی می توانند درد مزمن را تشدید کنند. طی قرنطینه کووید-۱۹ در سراسر جهان، گروههای لطمه پذیر از افزایش انزوا، تنهایی، اضطراب، عدم اطمینان مالی و همین طور ناتوانی در دسترسی به مراقبت های معمول لطمه دیدند. با این وجود، نتایج روانی-اجتماعی کووید-۱۹ بر افراد مبتلا به درد مزمن بطور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.
دکتر "کوردولا لانگ ایلیویچ"(Kordula Lang-Illievich)، پژوهشگر "دانشگاه علوم پزشکی گراتس"(Medical University of Graz) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نشان میدهد که همه گیری کووید-۱۹ ممکنست مشکلات ناشی از درد مزمن و برخی نابرابری های جنسیتی را شدت بخشیده باشد. درک این مساله که افراد مبتلا به درد مزمن چگونه تحت تأثیر این همه گیری قرار می گیرند و مدیریت درد که به وضوح زنان را هدف قرار می دهد، حیاتیست.
پژوهشگران جهت بررسی اینکه محدودیت های قرنطینه در آلمان، اتریش و سوئیس چگونه بر افراد مبتلا به درد مزمن تأثیر می گذارند، از بزرگسالانی که در گروههای خودیاری شرکت داشتند و درد مزمن را حداقل برای یک سال تجربه کرده بودند، دعوت نمودند تا یک نظرسنجی را تکمیل کنند. از شرکت کنندگان در مورد شدت درد آنها قبل از قرنطینه و طی قرنطینه کووید-۱۹ سؤال شد. همچنین، پژوهشگران از آنها در مورد مدیریت دارویی و غیر دارویی درد، فعالیت بدنی، عوامل اجتماعی و روانی سؤال کردند.
از ۵۷۹ پاسخ دریافت شده بین اول تا ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۰، ۱۳۸ پاسخ متعلق به مردان و ۴۴۱ پاسخ متعلق به زنان بود که میانگین سنی آنها به ۴۲ سال می رسید. ۵۶ درصد پاسخ دهندگان از آلمان، ۳۳ درصد از اتریش و ۱۱ درصد از سوئیس بودند. پژوهشگران، تفاوت در سطح متوسط درد را که پیش و بعد از اولین قرنطینه گزارش شده بود، بررسی کردند و به مقایسه سطح درد بین مردان و زنان پرداختند.
پاسخ ها نشان داد که زنان مبتلا به درد مزمن، طی اولین قرنطینه، در مقایسه با سطح معمولی درد قبل از قرنطینه، شدت درد بیشتری داشته اند. در صورتیکه میانگین امتیاز شدت درد قبل از اولین قرنطینه کووید-۱۹، در مردان ۴۶/۵ درصد و در زنان ۴۵ درصد بود، میانگین تغییر شدت درد در مردان ۰/۸ درصد و بسیار کمتر از زنان بود که ۳/۹ درصد تغییر را گزارش دادند.
لانگ ایلیویچ اظهار داشت: بااینکه شدت درد گزارش شده بین مردان و زنان قبل از کووید-۱۹ مشابه بود اما داده های ما به وضوح نشان میدهد که زنان بیشتر از مردان، شدت درد مزمن را در اولین قرنطینه تجربه کرده اند. این مساله احیانا منعکس کننده تأثیر نامتناسب قرنطینه بر زنان، خصوصاً زنانی است که با افزایش مسئولیت های مراقبتی، خشونت خانگی و لطمه پذیری در مقابل اضطراب، افسردگی و استرس حاد رو به رو هستند. انتظار می رود که همه این موارد، بر نشانه های درد تأثیر بگذارند.
منبع:

1400/09/29
18:57:59
5.0 / 5
322
تگهای خبر: خانگی , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار