تعمیرگاه ستفیکس

سومین پرواز گردشگری فضایی بلو اوریجین انجام شد

سومین پرواز گردشگری فضایی بلو اوریجین انجام شد

تعمیرکار: شرکت ˮبلو اوریجینˮ(Blue Origin) سومین پرواز گردشگری فضایی خودرا با شش توریست شامل مجری مشهور تلویزیونی آمریکا و دختر اولین فضانورد آمریکایی با موفقیت به انجام رساند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی "بلو اوریجین" سومین پرواز گردشگری فضایی خودرا به همراه شش سرنشین در ماموریتی به نام "NS-۱۹" با موشک "نیو شپرد"(New Shepard) انجام داد و در این پرواز، شش رکورد فضایی جدید را به نام خود ثبت نمود.
از بلند قدترین فردی که به فضا پرواز کرده تا نخستین پدر و پسری که همزمان با هم به فضا پرواز کردند، این شش توریست فضایی تاریخ ساز شدند.
مسافران این سفر شامل "لورا شپرد" دختر "آلن شپرد" اولین فضانورد آمریکایی در ماموریت "مرکوری ۳" و پنجمین انسان روی ماه در ماموریت "آپولو ۱۴"، "مایکل استراهان" مجری برنامه تلویزیونی مشهور "صبح بخیر آمریکا"، "ایوان دیک" عضو هیئت مدیره شرکت "دیک هولدینگز"، "دیلان تیلور" مدیر شرکت "وویجر اسپیس"، و نخستین پدر و پسری که همزمان به فضا رفتند به اسامی "لین بس"(پدر) و "کامرون بس"(پسر) است.
این پرواز در ساعت ۹: ۴۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸: ۱۵ به وقت ایران) در محل پرتاب فضایی "سایت وان" در غرب تگزاس انجام شد.
موشک "نیو شپرد" در این پرواز به "خط کارمان"؛ نقطه ای که بعنوان شروع فضا در نظر گرفته می شود، پرواز کرد و مسافران توانستند سیاهی فضا و همین طور انحنای زمین را ببینند.
"خط کارمان" خطی فرضی در آسمان در ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریاهای آزاد زمین است که بعنوان مرز جو و فضا در نظر گرفته می شود.
آنها همین طور اجازه ترک صندلی خودرا برای تجربه بی وزنی پیدا کردند و بعد از اتمام ماموریت، کپسول فضایی با کمک چتر نجات به زمین بازگشت.
موشک "نیو شپرد"، این شش نفر را در یک پرواز ۱۰ دقیقه ای به مرز فضا برد و بازگرداند و سبب شد آنها حدود سه دقیقه بی وزنی را تجربه کنند و از ارتفاع ۱۰۶ کیلومتری به سیاره ما نگاه کنند.
کپسول حامل سرنشینان سپس با بهره گیری از سه چتر نجات بزرگ و کمک گرفتن از رانشگرهای خود برای کند کردن و کاهش سرعت فرود، به زمین بازگشت.
"جف بزوس" بنیانگذار "بلو اوریجین" نیز برای استقبال از این شش نفر در بازگشت به زمین و اهدای نشان فضانوردی به آنها در محل فرود حضور داشت.


این پرتاب سومین پرواز فضایی انسانی "بلو اوریجین" و سومین پرواز فضایی این شرکت امسال است. دو پرواز سرنشین دار قبلی هر کدام حاوی چهار نفر بود که نخستین آنها شامل "جف بزوس" بنیان گذار شرکت "آمازون" و "بلو اوریجین" بود. پرواز دوم نیز که در ماه اکتبر انجام شد، شامل "ویلیام شاتنر" بازیگر مشهور هالیوود، "گلن دی وریس" بنیانگذار شرکت "مدیتاتا"، "کریس بوشویزن" از شرکت "DCVC" و "آدری پاورز" از "بلو اوریجین" بود که متأسفانه "دی وریس" چند هفته بعد از اینکه فضانوردی را تجربه کرد، در یک حادثه هوایی درگذشت.
"مایکل استراهان" با قد ۱۹۶ سانتیمتر، رکورد جدیدی را بعنوان بلندترین فردی که به فضا پرواز کرده است، ثبت نمود. وی که قهرمان سابق مسابقات فوتبال آمریکایی و اکنون مجری برنامه مشهور «صبح بخیر آمریکا» است، رکورد قبلی گینس را دراین زمینه یک اینچ بهبود بخشید که تا حالا بطور مشترک در اختیار "جیمز ون هافتن" و "جیمز وتربی" فضانوردان ناسا بود.
"مایکل استراهان" نخستین شخصیت تلویزیونی نیست که به فضا پرواز می کند، چونکه "تویوهیرو آکیاما" از ژاپن در سال ۱۹۹۰ به ایستگاه فضایی "میر" روسیه پرواز کرده است، اما او نخستین روزنامه نگاری است که به فضا پرواز کرده است.
"استراهان" همین طور از بین ۳۸ نفری که پرواز به فضا و بازگشت به زمین را انجام داده اند، حالا نخستین فرد سیاه پوستی است که در یک پرواز فضایی زیرمداری شرکت داشته است. قبل از این ۱۶ فضانورد سیاه پوست در ماموریت هایی که وارد مدار زمین شده اند، در ارتفاع بالاتر از "استراهان" پرواز کرده اند.
نخستین فردی که در یک پرواز فضایی زیرمداری به فضا پرتاب شد، "آلن شپرد" پدر "لورا شپرد" بود که ۶۰ سال پیش در تاریخ پنج مه ۱۹۶۱ از زمین بلند شد. گفتنی است که وسیله نقلیه "نیو شپرد" به پاس همین مسئله به نام "آلن شپرد" نام گذاری شده است. "لورا شپرد" حالا نخستین دختر یک فضانورد است که زمین را ترک کرده است. قابل ذکر است که وی بعنوان میهمان در این پرواز شرکت داشت و پولی از او دریافت نشده بود.
"لین بس" سرمایه دار آمریکایی و پسرش "کامرون" نخستین پدر و فرزندی بودند که با هم به فضا پرواز کردند.
"استراهان" که روی صندلی شماره ۱ نشسته بود، به ۶۰۴امین فردی تبدیل شد که به ارتفاع بالاتر از ۸۰ کیلومتر پرواز می کند، که ارتفاعی است که طبق تعریف ایالات متحده از آنجا فضا آغاز می شود. "لورا شپرد"، "تیلور"، "لین بس"، "کامرون بس" و "دیک" نیز به ترتیب در جایگاه ۶۰۵ تا ۶۰۹ قرار می گیرند.
ماموریت "NS-۱۹" پنجمین پرواز این کپسول فضایی و تقویت کننده قابل استفاده مجدد آن و نوزدهمین پرواز موفق "نیو شپرد" از سال ۲۰۱۵، ششمین پرواز سال جاری آن و سومین پرتاب سرنشین دار آن بود.
منبع:

1400/09/21
14:10:12
5.0 / 5
565
تگهای خبر: تلویزیون , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار