تعمیرگاه ستفیکس
رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری:

جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور افزایش می یابد

جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور افزایش می یابد

به گزارش تعمیرکار رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری بابیان این که 60 هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند، اظهار داشت: زیرساخت جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور ارتقا می یابد.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، مهدی قلعه نوی در نشست کارگروه تخصصی علوم و فناوریهای نوین شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با موضوع «اقدامات انجام شده درباب جذب و همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور» اظهار داشت: در همکاری با سایر نهادها، دستگاهها و فعالان این حوزه زمینه برای جذب و ماندگاری نخبگان در قالب اقامت کوتاه مدت و بلندمدت فراهم گشته است.
وی اضافه کرد: همین طور با هدفمند کردن بورسیه ها و روند جذب دانشجوی بین المللی در دانشگاهها، زمینه برای جذب نخبگان بیش از گذشته فراهم گشته است و بتازگی با حمایت معاونت علمی و فناوری از ۱۰۰ نفر برتر کنکور افغانستان ۷۵ نفر جذب دانشگاه های برتر کشور شده اند.
ضرورت نهادسازی و سیاست گذاری در زمینه مهاجرت
بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در این جلسه با تاکید بر ضرورت نهادسازی و اجرای برنامه های سیاستی مدون و یکپارچه در زمینه مهاجرت و جذب نخبگان اظهار داشت: هم اکنون برمبنای آمارهای بین المللی حدود ۶۰ هزار دانشجوی ایرانی درحال تحصیل در سایر کشورها داریم. همین طور جمعیت دانشجویان بین المللی کل جهان ۶.۱ میلیون نفر هستند.
به گفته این پژوهشگر حوزه مهاجرت، میل به مهاجرت ابتدا از جنس کسب دانش و تجربه و نیاز آموزشی بوده و به تدریج از سال ۲۰۰۷ به این سو، انگیزه های اقتصادی و کاری نیز دخیل می شود. یکی از پیشران های بازگشت و چرخش نخبگان، پیوندهای خانوادگی است و ایرانیها تمایل دارند که با کشور، خانواده و اقوام خودشان در ایران ارتباط داشته باشند.
صلواتی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی و سیاست گذاری راهبردی و منسجم در زمینه مهاجرت اضافه کرد: تا آن زمان که به یک هم افزایی و تفاهم مشترک نرسیم و در رویارویی با برنامه های جذب نخبگان کشورهای همسایه، برنامه ریزی و سیاست گذاری دقیق و مدون نداشته باشیم، نمی توانیم در جذب نخبگان موفقیت حاصل نماییم.
وی با اشاره به برنامه های حمایتی برای جذب و بازگشت نخبگان اظهار داشت: در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، این روند برای بازگشت نخبگان شروع شده است و تاثیر آنرا حالا در فعالیت دانش آموختگان ایرانی دانشگاه های برتر جهان در شرکت های دانش بنیان، شرکت های خلاق و استارتاپ ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور مشاهده می نماییم.
صلواتی افزود: طرح بازگشت نخبگان با نگاهی پویا و فعال منجر به ایجاد ادبیات و فرهنگ بازگشت آنان در بخش علمی، دانشگاهی و کسب و کارهای دانش بنیان شد.
مدیر رصدخانه مهاجرت ایران با اشاره به اجرای طرح های فعال اشاره کرد: باید سیاست ها را بطور جامع و تعاملی اندازه گیری و سنجش نماییم و به فهم دقیقی از میزان اثرگذاری آن برسیم در غیر این صورت نمی توانیم توفیق یا عدم توفیقمان را بسنجیم. در این حوزه نیازمند سیاستگذاری، نهادسازی، هماهنگی، هم افزایی و اندازه گیری دقیق هستیم.
صلواتی از اهمیت اجرای گفتمان سازی فعال در سطح فعالان اجتماعی گفت و افزود: توجه به برنامه های فعال در کشور و ضرورت سیاست گذاری های هدفمند از الزامات بازگشت متخصصان و جذب دانشجویان و نخبگان ایرانی و غیر ایرانی است.
وی بر اتخاذ راهبردهای پیش دستانه و هوشمند برای جلوگیری از سو استفاده های رسانه های معاند از مقوله مهاجرت ایرانیان اصرار کرد و اظهار داشت: تقویت و انتشار منظم فاکتورهای کلیدی در زمینه مهاجرت برای سیاست گذاری داده محور و ایجاد پایگاه داده و بانک اطلاعاتی جامع از دیگر ضرورت ها برای شناخت وضعیت مهاجرت، بازگشت و ماندگاری ایرانیان و استفاده از مهاجرت به مثابه یک فرصت است.
جذب و مشارکت همکاری بیش از ۲۳۰۰ نفر از نخبگان ایرانی
علی حسینی معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری در ادامه اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان از سال ۱۳۹۴ موضوع مهاجرت نخبگان و استعدادهای برتر را مورد توجه قرار داده اند.
وی افزود: رویکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به مهاجرت، چرخش نخبگان است و کسب دانش و ارتقای علمی و فناوری را منفی تلقی نمی کند و می کوشد تا ارتباط و تعامل نخبگان با کشور را حفظ و زمینه استفاده از ظرفیت های آنان استفاده گردد.
حسینی، با اشاره به اینکه سعی شده است تا تعدادی از چالش های بازگشت نخبگان حل شود افزود: مشکلات مختلفی چون قطع ارتباط موثر با مراکز علمی و فناوری، عدم آشنایی با وضعیت علمی و فناوری کشور، خدمت سربازی، ارتباط با مراکز پژوهشی تخصصی مرتبط در داخل کشور و نحوه تردد از مشکلاتی بود که برای بازگشت و همکاری وجود داشت. تلاش شد با ایجاد ظرفیت همکاری در قالب پروژه های یک ساله یا دو ساله به گونه ای که ارتباط فرد نخبه با خارج از کشور قطع نشود، بتواند جای خودرا برای فعالیت و نقش آفرینی در کشور باز کند.
وی با اشاره به همکاری نخبگان با شرکت های دانش بنیان، مراکز تخصصی علمی و فناوری کشور اظهار داشت: ظرفیت هایی مانند همکاری با مراکز علمی و فناوری، انتقال مهارت ها و قابلیت ها به کشورارتباط با استادان و پژوهشگران حوزه های مرتبط برای فارغ التحصیلان دکتری از دانشگاه های برتر خارج از کشور از محورهایی بود که اجرائی شد.
معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری به دستاوردهای این طرح اشاره نمود و اضافه کرد: در قالب این طرح، ۱۲۳۰ محقق پسادکتری جذب شد. همین طور ۲۸۵ طرح فناورانه، ۱۷۰ استاد مدعو و معین، ۴۲۰ استادیار جوان، ۳۰۰ کار آفرین جذب شد که تاسیس ۲۸۵ شرکت فناور و ۲۳۰۰ اشتغال مستقیم را به ارمغان آورد.
توجه به نوآوری ها در میزبانی از نخبگان
سیروس وطن خواه رییس مرکز همکاریهای تحوّل و پیشرفت ریاست جمهوری با اشاره به اهمیت رویکرد فعال در مقابل مقوله مهاجرت عنوان کرد: باید نوع نگاهمان به موضوع مهاجرت را مورد بازبینی قرار دهیم.
وی با تاکید بر استفاده از هوش مصنوعی و کلان داده در تحلیل داده ها و بانکهای اطلاعاتی مربوط به حوزه مهاجرت اظهار داشت: استفاده از این فنآوری ها می تواند کمک کننده باشد و تصویری روشن و جامع از حوزه مهاجرت، محدودیت ها و فرصت هایش به ما بدهد.
وطن خواه با اشاره به اهمیت بهره گیری از تجربیات جهانی در زمینه مهاجرت و چرخش نخبگان، اضافه کرد: توجه به سیستم نوآوری باز و عدم الزام برای بازگشت نخبگان در کنار استفاده از ظرفیت آنها موضوعی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. همین طور کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری نیز می تواند در این راه اثربخش و راهگشا باشد.
وی اشاره کرد: همین طور بین المللی سازی شرکت های داخلی و توجه به سایر رشته ها و علوم غیر پایه و فنی تر می تواند ظرفیت لازم را برای چرخش نخبگان بوجود آورد.


منبع:

1400/09/15
22:30:35
5.0 / 5
434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار