تعمیرگاه ستفیکس

بررسی احتمال وجود آب در ماه توسط چینی ها

بررسی احتمال وجود آب در ماه توسط چینی ها

تعمیرکار: دانشمندان چینی در مطالعه اخیرشان از شناسایی بقایایی از شهاب سنگ ها در سمت پنهان ماه آگاهی داده اند که این بقایا ممکنست شواهدی از وجود آب در ماه عرضه کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، تعدادی از محققان "آزمایشگاه ایالتی آب و هوای فضایی چین"(SKSW) که توسط "مرکز ملی علوم فضایی آکادمی علوم چین" اداره می شود اظهار کرده اند که بتازگی موفق به شناسایی تعدادی از "مواد شیشه ای"(glassy materials) در داخل یک دهانه دو متری در حوضه قطب جنوب – آیتکن در سمت پنهان ماه شده اند که همانند بقایای یک قطعه کندریت کربن دار ​که هنگام برخورد با سطح ماه کاملا تبخیر نشده اند، هستند. سمت پنهان ماه، نیم کره ای از کره ماه است که بطور دائمی از کره زمین رویگردان است.
کندریت های کربن دار شهاب سنگ هایی هستند که از کمربند سیارک ها در نزدیکی مشتری سرچشمه می گیرند و تصور می شود که از قدیمی ترین اجرام منظومه شمسی باشند. پژوهشگران این مطالعه که به سرپرستی "لیو یانگ"(Liu Yang) انجام شد، اعلام کردند وجود آنها در ماه ممکنست بعنوان یک منبع آبی در این کره خشک عمل کند.
محققان این مطالعه در ادامه گفتند، بااینکه کندریت کربن دار در نمونه های بازگردانده شده توسط ماموریت های آپولو ایالات متحده نیز یافت شده است اما تا حالا هیچ بقایای کندریت کربن داری مستقیما توسط ابزار اکتشاف سنجش از دور روی سطح ماه دیده نشده است.
گمان می رود شهاب سنگ های برخورد کننده (Impactors) می توانند عامل اصلی وجود آب و یخ در ماه باشند. سیارک های کربن دار در مقایسه با انواع دیگر اجرام کوچک آسمانی، دارای محتوای آب بیشتری هستند و این به آن معناست احتمال تبخیر و در امان ماندن آبی که توسط این سیارک ها حمل می شود، در ماه بیشتر است.
محققان چینی گفتند که این بقایا را در تصاویر فراطیفی در محدوده مرئی و فروسرخ نزدیک که توسط ماه نورد چینی "یوتو۲"(Yutu ۲) هنگام مشاهده دهانه گرفته شده است، دیده اند.
لیو اظهار داشت که این یافته ها همین طور به وجود احتمالی بقایای شهاب سنگ در مواد جوان تر روی سطح ماه مانند خاکی که توسط ماموریت چانگ ای ۵ به زمین بازگردانده شده نیز اشاره دارند. او اظهار داشت که تجزیه و تحلیل این بقایا به دانشمندان کمک می نماید تا اطلاعات بیشتری در مورد ترکیب و تکامل برخورد کننده ها در سیستم زمین-ماه(Earth-moon system) به دست آورند.
چین ۲۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ کاوشگر چانگ ای ۵ خودرا به سمت کره ماه پرتاب کرد. چین این کاوشگر را با این هدف پرتاب کرد که نمونه هایی از خاک و سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این کاوشگر بعد از ۱۱۲ ساعت سفر، در تاریخ ۲۸ نوامبر به مدار ماه وارد شد و سپس در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۰ به زمین بازگشت. این کاوشگر در مجموع ۱۷۳۱ گرم نمونه که عمدتاً سنگ و خاک بود را از سطح ماه جمع آوری کرده بود.
لیو اظهار داشت که در آینده نزدیک، داده های طیفی سنجش از دور با تفکیک مکانی بالاتر، فرصتی را برای دانشمندان فراهم خواهدنمود تا بقایای مشابهی را در مکان های دیگر روی ماه بیابند که این مساله نیز به گسترش تحقیقات آنها در مورد منشأ و توزیع آب در ماه کمک می نماید.
یوتو ۲ که دومین کاوشگر چینی ها روی ماه است تا حالا به مدت ۱۰۶۵ روز زمینی در آنجا فعالیت داشته است. این رکورد قبلا در دست کاوشگر "یوتو"(Yutu) بود که به مدت ۹۷۲ روز روی ماه به کاوش پرداخت. یوتو ۲ قسمتی از ماموریت کاوشگر رباتیک چانگ ای ۴ است. این ماموریت توسط موشک لانگ مارچ۳B در دسامبر ۲۰۱۸ از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ در استان سیچوان پرتاب شد. این کاوشگر در ۳ ژانویه ۲۰۱۹ فرود نرمی در سمت پنهان ماه داشت و سپس یوتو ۲ را برای کاوش و بررسی در حوضه قطب جنوبی-آیتکن که بزرگترین و قدیمی ترین حوضه برخوردی شناخته شده در ماه است، فرود آورد.
یافته های این مطالعه در مجله "Nature Astronomy" منتشر گردید.
منبع:

1400/09/15
19:45:09
5.0 / 5
494
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار