تعمیرگاه ستفیکس

تصاویر تلسکوپی از زباله های فضایی ناشی از آزمایش ضدماهواره ای روسیه

تصاویر تلسکوپی از زباله های فضایی ناشی از آزمایش ضدماهواره ای روسیه

بخش هایی از بقایای ماهواره روسیه در تصاویر تلسکوپی قابل رویت است. روسیه این ماهواره را در روز دوشنبه ۱۵ نوامبر طی آزمایش یک سلاح ضد ماهواره منفجر کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این تصاویر توسط شرکت "نومریکا کورپ"(Numerica Corp) مستقر در کلرادو ثبت شده و توسط شریک آن، یعنی شرکت "اسلینگشات"(Slingshot Aerospace) در توییتر انتشار یافته است. "نومریکا کورپ" زباله های فضایی را ردیابی می کند.
این شرکت تصاویر و فیلمی از زباله های فضایی به وجود آمده بعد از آزمایش ضدماهواره ای روسیه منتشر نموده است. روسیه در روز دوشنبه موشکی از زمین به فضا فرستاد تا ماهواره ی "Cosmos-۱۴۰۸" را نابود کند.
تصاویر تلسکوپی نشان میدهد که بیش از هزار و ۵۰۰ قطعه قابل ردیابی از ماهواره "Cosmos-۱۴۰۸" بعد از تخریب به وجود آمده است.
مقامات نظامی دپارتمان فضای ایالات متحده آمریکا و بیل نلسون، رییس ناسا در بین مقاماتی هستند که این اقدام را محکوم کردند. این اقدام روسیه ایستگاه فضایی بین المللی را به خطر انداخته است.
"اسلینگشات" با اشاره به این که "نومریکا" بطور کلی مسئول این تصاویر است به اسپیس اظهار داشت که آنها سیستمی به نام "Slingshot Beacon" دارند که با بهره گیری از داده های منابع مختلف به ردیابی زباله های فضایی می پردازد.


در تصویر بالا ماهواره روسی در تصویر سمت چپ قبل از انفجار قابل رویت است و در تصویر سمت راست بقایای آن بعد از انفجار مشخص شده است.
این اتفاق بر روی عملیات های بین المللی فضایی اثر گذاشته است. هفت خدمه ایستگاه فضایی بین المللی که در بین آنها دو فضانورد روس و سه فضانورد آمریکایی حضور دارند در روز دوشنبه هنگامی که این ایستگاه از میان ابری از زباله های فضایی عبور می کرد به کپسول های فضایی بازگشتند.
گفته می شود که این ایستگاه فضایی هر ۹۰ دقیقه یک دفعه از میان زباله های فضایی عبور می کند. این ایستگاه در فاصله ی ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. ردیاب زباله های فضایی "لئولبز" (LeoLabs) فاصله ی زباله های فضایی از سطح زمین را ۴۴۰ تا ۵۲۰ کیلومتر اعلام نموده است.
کشور چین نیز هم اکنون ایستگاه فضایی خودرا دارد که سه فضانورد در آن مستقر هستند. معین نیست که این خدمه در نتیجه این رویداد اقدامات خاصی انجام داده اند یا خیر. این ایستگاه در ارتفاع حدود ۳۶۸ کیلومتری قرار دارد.
روسیه و ایالات متحده آمریکا شرکای اصلی در ایستگاه فضایی بین المللی هستند و شراکت آنها به دهه ۱۹۹۰ بازمی گردد.
در ماه آگوست، ناسا و آژانس فضایی روسیه اعلام نمودند که به رغم حادثه ای که در ماه ژوئیه رخ داد و موجب کج شدن ایستگاه فضایی شد، شراکت آنها قوی باقی مانده است. در ماه ژوئیه روشن شدن ناگهانی ماژول نائوکا موجب تغییر جهت ۵۴۰ درجه ای ایستگاه فضایی شده بود.
ناسا در اطلاعیه ای در رابطه با رویداد روز دوشنبه اعلام نمود که دریچه های میان بخش روسی و آمریکایی ایستگاه فضایی بین المللی همچنان باز است.
در فیلم زیر زباله های فضایی جدیدی که بعد از انفجار ماهواره روسی به وجود آمده اند با دایره های آبی رنگ مشخص شده است.منبع:

1400/08/26
23:06:45
5.0 / 5
356
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار