تعمیرگاه ستفیکس
رئیس ستاد اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم:

خانه های خلاق و نوآوری توسعه می یابند

خانه های خلاق و نوآوری توسعه می یابند

تعمیرکار: رییس ستاد اجرائی سازی سند ملی فناوری های نرم روشهای تامین مالی خانه های خلاق را توصیف کرد.به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، پرویز کرمی رییس ستاد اجرائی سازی سند ملی فناوری های نرم، پشتیبانی از توسعه خانه های خلاق و نوآوری در سراسر کشور را گامی برای تامین مالی ایده های نوآورانه دانست و اظهار داشت: یکی از ضرورت های توسعه کسب و کارهای خلاق، شکل دهی زنجیره تامین و حمایت های مالی است که این خانه ها با حمایت ستاد و سرمایه گذاری بخش خصوصی، سرمایه مورد نیاز برای تبدیل ایده به پدیده و محصول و نیز تکمیل زنجیره ارزش افزوده از فناوری و نوآوری را فراهم می آورند.
خانه هایی با توانایی جذب بالای جمعیت خلاق
کرمی با اعلان اینکه این خانه ها بعنوان یک پلت فرم و پل اصلی برای شبکه ای از نوآوران و جوانان خلاق عمل می کنند که می توانند به هر شکل و اندازه ای در بیایند، اظهار داشت: باتوجه به تنوع مدلهای کسب وکار و سیستم های مختلف در سراسر جهان، راهکارهای مختلفی برای توسعه این خانه ها در نظر گرفته شده است. بدین سبب خانه های خلاق و نوآوری بعنوان پروژه ای راهبردی و محوری برای توسعه پایدار ایجاد اشتغال و ثروت افزایی در سطح هر منطقه، تعریف و طراحی می شود که توانایی جذب جمعیت خلاق بالایی را برمبنای داشته های فرهنگی، هنری و مزیت های بومی دارند.
ضرورت توانمندی مالی خانه های خلاق و نوآوری
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی با ذکر این نکته که مشخص است این خانه ها برای توسعه برنامه های خود در زمینه بازاریابی، علاوه بر مجموعه حمایت هایی که از مسیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آنها می شود، به مسیری برای طراحی تامین مالی و جذب سرمایه نیز نیاز دارند، افزود: تعریف تامین مالی نیز مشخص است به فرآیندی که به دنبال ایجاد، جمع آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه ای برای هر نوع مخارج است، تامین مالی گفته می شود که این منابع در کشور ما، در سه حوزه بانک، صندوق های پژوهشی و فناوری بازار سرمایه و بیمه جمع آوری می شود. شرکت های مختلف در سراسر جهان برای تامین مالی خود، راهکارهای نسبتا مشترکی دارند. دو مسیر متداول آنها، یکی درآمد کسب شده از فروش محصولات است و دیگری سرمایه گذاری خارجی.
روی آوردن به شیوه های تامین مالی جمعی
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهور به روش دیگر تامین مالی خانه و شرکت های خلاق اشاره نمود و اظهار داشت: در کنار صندوق های جسورانه، یک روش، تامین مالی جمعی است که ظرفیت های بسیاری دارد. این روش بدین ترتیب است که آن خانه یا شرکت خلاق به سراغ یک جمعیت هدف، بطورمثال اساتید دانشگاهی حوزه های مرتبط، خیرین یا سرمایه گذاران خرد رفته و اعتماد مالی آنها را جهت راه اندازی یک پروژه یا یک کارآفرینی جلب می کند. البته که در این روش، علاوه بر تسهیلات بلاعوض، کمک ها بصورت قرض و مشارکت نیز خواهد بود که البته بتازگی در تعامل صندوق نوآوری و شکوفایی، ریسک حاصل از این سرمایه گذاری را در کنار سکوهای تامین مالی به عهده می گیرد.
کرمی در ادامه به روش سرمایه گذاری فرشته اشاره نمود و اظهار داشت: یک روش دیگر نیز معمول است که از آن تحت عنوان سرمایه گذاری فرشته نام برده می شود. سرمایه گذار فرشته شخصی است با سرمایه خالص بالا که از سرمایه شخصی خود برای سرمایه گذاری استفاده می نماید و برای این سرمایه گذاری تنها به تصمیمات خود متکی است. سرمایه گذاران فرشته بطور معمول به حوزه خاصی از کسب وکارها علاقمند هستند.آنها بطور معمول به امید رسیدن به سود و بطور معمول با خرید سهام، در کسب و کاری سرمایه گذاری می کنند برای همین نه فقط کسب وکار خلاق را با افزایش سرمایه حمایت می کنند، بلکه تجربه و دانش خودرا نیز در امتداد کسب موفقیت در اختیار شرکت قرار می دهند. این سرمایه گذاران می توانند به تنهایی و یا در قالب اتحادیه، سرمایه گذاری کنند.
دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق اضافه کرد: خانه های خلاق و نوآوری و شرکت های خلاق می توانند در کنار حمایت های مختلفی که از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهور دریافت می کنند، برای توسعه و استقلال بیشتر کسب وکار خود، به راهکارهایی که اشاره شد، متوسل شوند.


منبع:

1400/08/25
23:03:51
5.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار