تعمیرگاه ستفیکس
در یك شركت دانش بنیان؛

آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد

آب ساز دارویی مورد نیاز صنایع تولیدکننده دارو تولید شد

تعمیرکار: محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید آبساز دارویی شدند که از خروج ارز به میزان ۳۰ میلیون دلار به صورت سالانه از کشور جلوگیری می کند.



به گزارش تعمیرکار به نقل از معاونت علمی و فناوری، منصور شریعتی، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان، اظهار داشت: آبساز دارویی تا این اواخر در داخل کشور تولید نمی شد و شرکتهای داروساز، این دستگاه را از مسیر واردات تأمین می کردند؛ همین موضوع، سالانه حدود ۳۰ میلیون دلار ارز را از کشور خارجی می کرد.
وی اضافه کرد: آب در تمام فرآیندهای ساخت و تولید دارو، نظافت اتاق تمیز، شستشوی ماشین آلات دارویی و هم آزمایشگاه کنترل کیفیت به کار می رود. توجه به دستگاه آبساز دارویی به همین علت لزوم دارد و کیفیت این دستگاه ها همواره مورد توجه نهادهای نظارتی بوده است.
وی افزود: دستگاه آبساز دارویی علاوه بر آن که باید املاح آب را تا حد قابل قبول حذف کرده و یون زدایی کند، متناسب با گرید آب دارویی مستلزم تهیه آبی عاری از میکروارگانیسم ها و یا حتی اندوتوکسین است تا بتوان از آنها حتی بعنوان آب قابل تزریق استفاده نمود.
به گفته شریعتی، برای استحصال هریک از آب های دارویی، روش و فرآیندی متناسب با همان مرحله آب دارویی به کار می رود تا بتوان علاوه بر خالص سازی آب تا حد مطلوب، ریسک آلودگی میکروبی را به حداقل ممکن رساند.
مدیر شرکت تصریح کرد: این مورد در مورد دستگاههای تهیه آب تزریقی اهمیتی ویژه پیدا می کند که همین مساله باعث می شود در تعیین نوع فرایند خالص سازی، دقت بیش تری نیاز باشد؛ از طرفی، نوع فرایند انتخابی در خالص سازی باید بگونه ای باشد تا هزینه اضافی بر ساخت دستگاه تحمیل نکند.
وی با اشاره به اینکه سیستم های خالص سازی آب دارویی همچون سیستم های تولید، ذخیره و توزیع باید طبق الزامات مربوطه طراحی شده و ساخته شوند، اظهار داشت: به صورت کلی آب دارویی مورد استفاده در ایران، تحت دو سطح آب خالص برای مصارف خوراکی، موضعی و هم آب قابل تزریق برای مصارف سرم سازی و تزریق به کار می رود.

1400/08/05
17:44:47
5.0 / 5
492
تگهای خبر: دستگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار