تعمیرگاه ستفیکس
با تلاش پژوهشگران دانشگاه واترلو

اولین مدل محاسباتی از كلیه انسان ابداع شد

اولین مدل محاسباتی از كلیه انسان ابداع شد

به گزارش تعمیركار پژوهشگران ˮدانشگاه واترلوˮ جهت بررسی اثر داروها بر كلیه، اولین مدل محاسباتی از كلیه انسان را ابداع كردند.


به گزارش تعمیركار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه واترلو"(UWaterloo) كانادا انجام شده، قابلیت اولین مدل محاسباتی از كلیه انسان را نشان داده است.
این مدل محاسباتی، به دانشمندان امكان می دهد بینش های گسترده تری در مورد چگونگی تأثیر داروهای گوناگون مانند داروهای دیابت بر كلیه به دست بیاورند. همچنین، دانشمندان می توانند با كمك این مدل، بدون استفاده از روش های تهاجمی، اطلاعات بیشتری در مورد عملكردهای گوناگون كلیه همچون نحوه تنظیم نمك، پتاسیم و حجم اسید بدن هم به دست بیاورند.
این مدل جدید، جایگزین مناسبی برای مدلهای پیشین است كه كار خویش را با عنایت به كلیه جوندگان انجام می دهند.


"آنیتا لیتون"(Anita Layton)، استاد ریاضیات كاربردی، داروسازی و زیست شناسی دانشگاه واترلو اظهار داشت: از آنجائیكه این ابداع، یك مدل محاسباتی است، اجرای آن هزینه زیادی در بر ندارد و خطر آن هم به حداقل می رسد. خیلی از داروها، برای كلیه خطرناك هستند و اثرات ناخواسته ای بر آن دارند. این مدل محاسباتی به ما امكان می دهد اثرات احتمالی داروها بر كلیه را در بلندمدت، مورد بررسی قرار دهیم تا ایمنی بیمار را تضمین نماییم.
پژوهشگران در ابداع مدل محاسباتی كلیه، داده های مربوط به كلیه انسان را با مدل محاسباتی كلیه موش تركیب كردند. لیتون اضافه كرد: این مدل محاسباتی را می توان برای كسب برخی اطلاعات مانند دلیل صدمه دیدن كلیه به كار برد. شاید پزشك در مواردی این فرضیه را داشته باشد كه صدمه به كلیه، ناشی از مصرف یك داروی خاص است. مدل محاسباتی می تواند اثرات دارو را شبیه سازی كند تا اثر منفی آن بر كلیه مشخص شود.1397/12/20
14:31:00
5.0 / 5
4560
تگهای خبر: تنظیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار