ربات هایی که مثل مورچه ها کار گروهی می کنند

ربات هایی که مثل مورچه ها کار گروهی می کنند

تعمیرکار: ربات های چهارپای جدید با الهام از مورچه ها برای غلبه بر موانع به هم متصل می شوند. این ربات ها به مانند مورچه ها می توانند بدن خودرا برای عبور از شکاف ها یا بالا رفتن از موانع به هم متصل کنند و همین طور می توانند برای بلند کردن اجسام با یکدیگر همکاری کنند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، اگر مورچه ای برای رسیدن به غذا با یک شکاف بزرگ روبرو شود که نتواند به تنهایی از آن عبور کند، به مورچه های دیگر علامت می دهد تا با اتصال بدن های خود به یکدیگر، یک پل برای عبور از آن شکاف بسازند. چنین رفتاری هم اکنون در ربات های کوچک چهارپا شبیه سازی شده است که ممکنست روزی الهام بخش ربات های بهتری برای عملیات های جستجو و نجات باشد.
این ربات های چهارپا بطور قطع دارای مزایایی نسبت به همتایان چرخ دار خود هستند، همچون این واقعیت که می توانند هنگام عبور از زمینهای ناهموار، از موانع بالا بروند و بر آنها غلبه کنند. بدین سبب تصور می شود که ربات های چهارپا در نهایت می توانند در برنامه هایی مانند جستجوی بازماندگان و زیر آوار ماندگان در بالایای طبیعی مورد استفاده قرار گیرند.
با این وجود، حتی ربات های چهارپا نیز در برخورد با شکاف های عمیق یا موانعی بسیار شیب دار هستند، متوقف می شوند. بدین سبب پروفسور "یاسمین اوزکان-آیدین" استاد دانشگاه "نوتردام" با در نظر گرفتن این محدودیت ها با فناوری چاپ سه بعدی مجموعه ای از ربات های چهارپا را ساخت که می توانند با همکاری یکدیگر از چنین چالش هایی عبور کنند.
طول هر کدام از ربات ها ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر است و حاوی یک باتری لیتیوم-پلیمر، یک ریزپردازنده، یک سنسور نوری در جلو، به اضافه یک سنسور لمسی مغناطیسی در جلو و یکی دیگر در عقب است.
هنگامی که یکی از این ربات ها در معرض موانع آزمایشی قرار می گیرد، بصورت بی سیم یک سیگنال به دیگر ربات های مجاور خود ارسال می کند و هنگامی که بقیه ربات ها سر می رسند، از سنسورهای لمسی مغناطیسی خود برای تعیین جهت خود نسبت به یکدیگر و اتصال بدن خود به یکدیگر بصورت یک زنجیره استفاده می نمایند. به این ترتیب، آنها می توانند یک پل برای عبور از یک شکاف یا یک قطار برای صعود از موانع تشکیل دهند، بعلاوه آنها حتی می توانند با هم همکاری کنند تا اشیای بیش از اندازه بزرگ یا سنگین را حمل کنند.
"اوزکان-آیدین" هم اکنون بر روی بهبود حساسیت، قابلیت های همکاری و قدرت باتری این سیستم رباتیک کار می کند.
این ربات ها همراه با استفاده در عملیات های جستجو و نجات، در نهایت ممکنست در برنامه هایی مانند اکتشافات فضایی، نظارت بر محیط زیست یا برای مطالعه حشراتی نظیر مورچه ها و موریانه ها مورد استفاده قرار گیرند.
این مطالعه بتازگی در مجله Science Robotics انتشار یافته است.
منبع:

1400/07/28
09:54:28
5.0 / 5
450
تگهای خبر: باتری , ربات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار