تعمیرگاه ستفیکس

استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ

استفاده از گازهای گلخانه ای برای بازگشت فضانوردان از مریخ

به گزارش تعمیرکار بدون شک تبدیل گازهای گلخانه ای به سوخت می تواند به مقابله با گرمایش جهانی کمک نماید اما علاوه بر آن شاید بتواند به تولید سوخت در مریخ هم کمک نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، مهندسان دانشگاه "سینسیناتی"(Cincinnati) با چنین هدفی، دست به توسعه روشی برای تبدیل گازهای گلخانه ای به سوخت زده اند.
جو مریخ عموما از دی اکسید کربن تشکیل شده است و با استفاده از این روش میتوان میزان سوخت مورد نیاز فضانوردان برای بازگشت به زمین را به نصف رساند.
محققان از یک راکتور برای تبدیل دی اکسید کربن به متان استفاده کردند. ایستگاه فضایی بین المللی از فرایند واکنش "ساباتیر"(Sabatier) برای دریافت دی اکسید کربن از هوای تنفسی فضانوردان و تبدیل آن به سوخت موشک برای حفظ این ایستگاه در مدار استفاده می نماید.
"جینگجی وو"(Jingjie Wu) استادیار دانشکده مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه "سینسیناتی" می گوید: این روش مشابه داشتن یک پمپ بنزین در مریخ است. شما به سادگی دی اکسید کربن هوا را از راه این راکتور به متان تبدیل می کنید.
او اضافه کرد: من متوجه شدم که گازهای گلخانه ای درحال تبدیل شدن به مشکلی اساسی برای جامعه هستند. بنابراین است که من معتقدم باید به انتشار صفر خالص دی اکسید کربن دست یابیم.
این گروه از محققان درحال آزمایش کاتالیزگرهای مختلف هستند تا بازدهی متان را بالا ببرند.


"وو" می گوید: این فرایند به کاهش تغییرات جوی کمک می نماید و علاوه بر آن مزیت تجاری بزرگی در تولید سوخت بعنوان یک محصول جانبی دارد.
بازدهی این فرایند ۱۰۰ برابر بیشتر از انواع مشابه آن در ۱۰ سال قبل است. ازاین رو میتوان تصور کرد که سرعت آن بیشتر و بیشتر شود. طی ۱۰ سال آینده ما شاهد شرکتهای نوپایی هستیم که از این روش به صورت تجاری استفاده می نمایند.
این گروه علاوه بر متان با استفاده از کاتالیزگرهای مختلف موفق به تولید اتیلن شدند. اتیلن مهم ترین ماده ی شیمیایی جهان است.
"وو" می گوید: هم اکنون برای سفر به مریخ و بازگشت از آن باید دو برابر سوخت با خود ببرید که بسیار سنگین است. ما می توانیم از دی اکسید کربن متانول تولید نماییم و از آن برای تولید سایر مواد استفاده نماییم. این راهی است که شاید بتوان به وسیله آن در مریخ ساکن شد.1400/07/04
11:05:19
5.0 / 5
796
تگهای خبر: شركت , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار