تعمیرگاه ستفیکس

چین در آستانه آزمایش اولین راکتور هسته ای سبز جهان

چین در آستانه آزمایش اولین راکتور هسته ای سبز جهان

به گزارش تعمیرکار چین در آستانه آزمایش اولین راکتور هسته ای بدون آب جهان با سوخت توریم و نمک مذاب است که می تواند این کشور را به اهداف انرژی سبز خود نزدیک کند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، راکتور هسته ای جدید چین که با سوخت "توریم"(thorium) کار می کند، درحال آغاز آزمایشات خود است.
بر مبنای گزارشی از مجله Nature، در حالیکه این عنصر رادیواکتیو قبلاً آزمایشات راکتوری را تجربه کرده بود، خیلی از دانشمندان و کارشناسان صنعت هسته ای بر این عقیده اند که این کار می تواند چین را به نخستین کشوری تبدیل کند که این فناوری را در مقیاس تجاری توسعه می دهد و آنرا با فاصله بسیار زیاد نسبت به دیگر کشورها قرار می دهد.
اگر این راکتور کارایی داشته باشد، می تواند نقطه عطف بزرگی در جامعه جهانی برای ایجاد جایگزین های ایمن تر و کارآمدتر برای اشکال متداول انرژی هسته ای باشد.
این راکتور جدید، غیر معمول است، چونکه نمک های مذاب را به جای آب در داخل خود به گردش در می آورد. این امر می تواند انرژی هسته ای را با هزینه های نسبتاً مقرون به صرفه و ایمن تولید نماید.
از همه مهم تر، راکتورهای سوخت توریمی می توانند مقادیر بسیار کمتری از زباله های رادیواکتیو نسبت به راکتورهای سنتی تولید کنند و به صورت بالقوه گامی در جهت رفع اعتراضات دیرینه به صنعت هسته ای برداشته می شود.
طبق گزارش های چین، تکمیل ساخت این راکتور آزمایشی مستقر در شهر "Wuwei" در نزدیکی حاشیه صحرای "گوبی" در ماه آگوست پیشبینی شده بود و طبق اعلام مسؤلان، عملیات آزمایشی آن از این ماه شروع می شود.
توریوم یک فلز رادیواکتیو ضعیف و شبیه به نقره است که به صورت طبیعی در سنگ ها وجود دارد و هم اکنون در صنایع مدرن مورد استفاده قرار نمی گیرد. توریم همینطور محصول ضایعاتی حاصل از استخراج منابع کمیاب زمین در چین است، به این مفهوم که می تواند جایگزین مناسبی برای اورانیوم باشد که عنصری است که این کشور باید با هزینه های بالا آنرا وارد کند.
"لیندون ادواردز" مهندس هسته ای از موسسه علوم و فناوری هسته ای استرالیا توضیح می دهد: توریم بسیار فراوان تر از اورانیوم است و ازاین رو در 50 یا 100 سال آینده که ذخایر جهانی اورانیوم آغاز به کاهش می کند، یک فناوریِ بسیار مفید خواهد بود.
وی ادامه داد: از آنجاییکه دهه ها طول می کشد تا این فناوری به بلوغ کامل برسد، زمانی برای هدر دادن وجود ندارد و ما باید توسعه آنرا از همین حالا آغاز نماییم.
طبق گفته "ریتسوو یوشیوکا" رئیس سابق مجمع بین المللی توریم نمک مذاب در ژاپن که با محققان زیادی در چین همکاری داشته است، چین پروژه راکتور نمک مذاب خویش را در سال 2011 کلید زده و حدودا 500 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گزاری نموده است.
موسسه فیزیک کاربردی شانگهای(SINAP) مسئولیت اداره این راکتور را بر عهده دارد، راکتوری که برای تولید تنها 2 مگاوات انرژی حرارتی ساخته شده است. این میزان از انرژی تنها می تواند حداکثر 1000 خانه را تغذیه کند. البته این یک راکتور آزمایشی است. اما اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، چین می خواهد تا سال 2030 یک راکتور 373 مگاواتی دیگر از این نوع بسازد که یک راکتور هسته ای توریم با آن سطح قدرت می تواند انرژی مورد نیاز صدها هزار خانه را تأمین کند.
به قول "جیانگ کجون" مدل ساز انرژی در موسسه تحقیقات انرژی و توسعه ملی پکن، چنین راکتورهای بسیار کارآمد و آگاه از تغییرات آب و هوایی همچون فناوری های کاملی هستند که قادرند چین را به هدف انتشار کربن صفر خود نزدیک کنند که برای سال 2050 تعیین شده است.
طبق گزارش Nature، نکته مهم این است که در حالیکه ایزوتوپ طبیعی توریم-232 نمی تواند به شکافت برسد، می تواند هنگام تابش، نوترون های اورانیوم-233 را جذب نماید که در آن صورت می تواند به شکافت برسد و گرما تولید نماید.
تابحال از توریم بعنوان سوخت هسته ای بالقوه در آزمایشاتی در راکتورهای آلمان، انگلیس و ایالات متحده استفاده شده است.
همینطور هم اکنون بخشی از برنامه هسته ای کشور هند است، باآنکه هزینه استخراج آن در مقایسه با اورانیوم موجود ناکارآمد بوده است، بخصوص این که توریم باید به یک ماده شکافت پذیر تبدیل گردد. اما اگر راکتور توریم چین موثر عمل کند، می تواند به نقطه عطفی در راه توسعه انرژی هسته ای در مقیاس تجاری بر طبق این عنصر تبدیل گردد.1400/06/24
14:23:07
5.0 / 5
773
تگهای خبر: صنعت , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار