تعمیرگاه ستفیکس

ماژول جدید روسی با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

ماژول جدید روسی با موفقیت به ایستگاه فضایی بین المللی رسید

با اتصال ماژول روسی نائوکا(Nauka)، ایستگاه فضایی بین المللی برای اولین بار در یک دهه، قطعه جدیدی را دریافت کرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بعد از اینکه "ایستگاه فضایی بین المللی"(ISS)، ماژول آزمایشگاهی روسیه موسوم به نائوکا با ۲۲ تن وزن را دریافت کرد، برای اولین بار در یک دهه، ارسال یک بخش جدید به این آزمایشگاه شناور فضایی رقم خورد.
نائوکا(nauka) که در زبان روسی به مفهوم "علم" است، سوار بر موشک روسی پروتون به همراه بازوی رباتیک اروپایی و یک ربات دو دست به طول ۱۶ فوت را که می تواند آزادانه بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی حرکت نماید، به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.


این ماژول بدون سرنشین با طول ۴۳ فوت، بعد از هشت روز پرواز به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. نائوکا نوعی جدید از تجهیزات علمی برای اکتشافات آینده خواهد بود که امکاناتی مانند توالت فرنگی برای سرنشینان را به ایستگاه فضایی بین المللی برده است.
این ماژول جدید با بهره گیری از سیستم ناوبری مستقل خود به همراه "اولگ نویتسکی"(Oleg Novitsky)، فضانورد روس، پروسه متصل شدن را به انتها رساند. نویتسکی هنگامی که در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشت، به هدایت ماژول پرداخت. وی بعد از اختتام ماموریت اظهار داشت: تبریک می گویم. این اتصال، کار ساده ای نبود.
دو تن از سرنشینان روس ایستگاه فضایی بین المللی به پیاده روی فضایی پرداختند تا کابل ها را برای آماده سازی ورود نائوکا متصل کنند. نائوکا برای اینکه آماده بهره برداری شود، به مجموعه ای از مانورهای طولانی همچون ۱۱ پیاده روی فضایی در اوایل ماه سپتامبر نیاز خواهد داشت.
پرتاب این ماژول ابتدا برای سال ۲۰۰۷ برنامه ریزی شده بود اما به خاطر مشکلات فنی به تعویق افتاد.
"راب ناویاس"(Rob Navias)، سخنگوی ناسا اظهار داشت: این ماژول جدید، امکان کنترل گردش را برای ایستگاه فضایی بین المللی فراهم خواهدنمود و به انتقال نیروی محرکه میان فضاپیمای باری "پروگرس"(Progress) خواهد پرداخت که طی ماه ها و سال های آتی به ایستگاه خواهند آمد. همین طور این ماژول، مانند درگاه اتصال برای وسایل نقلیه "سایوز" (Soyuz) و پروگرس عمل خواهدنمود.


وی اضافه کرد: نائوکا بعنوان درگاه اتصال برای یک ماژول عمل خواهدنمود که مقرر است توسط روس ها در اواخر سال جاری بمنظور اتصال فضاپیماها و قطعات جدید پرتاب شود.
ماژول نائوکا مانند یک ایستگاه عملیاتی برای بازوی رباتیک اروپایی(European Robotic Arm) عمل می کند که "آژانس فضایی اروپا" (ESA) آنرا بصورت ویژه برای خدمات رسانی به بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی طراحی نموده است.
آخرین زمان ارتقای ایستگاه فضایی بین المللی، سال ۲۰۱۱ و هنگامی بود که شاتل فضایی "دیسکاوری"(Discovery)، یک اتاق ذخیره سازی موسوم به ماژول چندمنظوره دائمی(Permanent Multipurpose Module) به اندازه یک اتوبوس را به این آزمایشگاه درحال گردش رساند.1400/05/09
21:29:38
5.0 / 5
969
تگهای خبر: خدمات , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار