تعمیرگاه ستفیکس

بررسی اجرام میان ستاره ای بوسیله یك ماهواره كوچك

بررسی اجرام میان ستاره ای بوسیله یك ماهواره كوچك

از زمانی که یک جرم عجیب شبیه به سیگار برگ موسوم به ˮاوموآموآˮ(Oumuamua) در سال 2017 از منظومه شمسی و نزدیک زمین عبور کرد، ستاره شناسان فرضیه های عجیبی نظیر این که یک سفینه از جانب بیگانگان است یا یک سیارک عجیب که از خارج از منظومه شمسی آمده، مطرح نمودند و تا حالا نیز درحال بررسی و مطالعه آن هستند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ماهیت دقیق جرم عجیب میان ستاره ای موسوم به "اوموآموآ"(Oumuamua) به شکل یک راز باقی مانده است و تا حالا فرضیات زیادی درباره آن مطرح گردیده است. حالا یک مطالعه جدید نشان میدهد که اگر یک ماهواره کوچک مجهز به بادبان های خورشیدی ساخته شود می تواند اجرام دیگر همانند جرم میان ستاره ای اوموآموآ را مشاهده و رصد کند.
یافته های این تحقیق نشان میدهد که تلفیقی از تاسواره و یک لایت سیل/بادبان سبک(که هر دو از فناوری های مورد استفاده در صنعت کاوش فضا هستند) می توانند در آینده به آسانی با یک جرم میان ستاره ای (ISO) قرار ملاقات بگذارد.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: نتایج جستجوهای فناوری های فعلی نشان میدهد چنین مأموریتی می تواند پرواز کرده و به جرم میان ستاره ای درحال گذر از منظومه شمسی برسد.
چنین مأموریتی ممکنست نخستین برخورد با جرم میان ستاره ای باشد و امکان تصویربرداری و طیف سنجی و اندازه گیری جرم و اندازه آن جرم و بطور بالقوه اطلاعات منحصر به فرد در مورد منشا و ترکیب جرم را فراهم آورد. پژوهشگران معتقدند این نوع ماموریت می‎تواند در دهه جاری صورت گیرد.
تا حالا فقط دو جرم میان ستاره ای به اسامی اوموآموآ و دنباله دار ۲I / Borisovکشف شده است، اما پژوهشگران در برزیل معتقدند که یک گلوله آتشین که در ماه مه بر فراز این کشور پرواز کرد، می تواند سومین جرم میان ستاره ای باشد.
این مطالعه نشان میدهد که تاسواره مجهز به لایت سیل می تواند به فضا فرستاده شود و تا زمان شناسایی مدار جرم میان ستاره ای در نزدیکی خورشید قرار گیرد. بعد از پیدا شدن مدار، مسیر حرکت آن می تواند به سمت "پریهلیون"(perihelion) یعنی نزدیکترین نقطه مدار به خورشید تغییر کند تا سرعت مناسب برای رهگیری جرم میان ستاره ای را پیدا کند.
این اتفاق در چهار مرحله رخ می دهد: زمین تا پریهلیون، ترازبندی مدار جرم میان ستاره ای، سرعت گریز اطراف خورشید تا منظومه شمسی، نزدیکی و رهگیری جرم میان ستاره ای. سرعت گریز در فیزیک و ستاره شناسی به حداقل سرعتی گفته می شود که یک جرم باید داشته باشد تا بتواند از چنگ نیروی گرانشی جرم دیگر بگریزد.
سرعت گریز این ماموریت بیش از شش واحد نجومی(AU) در سال یا تقریباً ۵۵۸ میلیون مایل است. فاصله زمین و خورشید یک واحد نجومی یا تقریباً ۹۳ میلیون مایل است. پژوهشگران می گویند، اگر این یک ماموریت پنج ساله باشد، تاسواره لایت سیل می تواند جرم بین ستاره ای را گرفته و مورد مطالعه قرار دهد و یک ماموریت ۱۰ ساله نیز می تواند نمونه را بازگرداند.1400/04/16
12:49:42
5.0 / 5
986
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
SetFix تعمیرکار