تعمیرگاه ستفیکس

رباتی كه برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می كند! بعلاوه فیلم

رباتی كه برای رسیدن به یخ، ماه را منفجر می كند! بعلاوه فیلم

یک ربات حفاری ماه از راه حفاری سنگ های ماه با انفجارهای کوچک به یخ می رسد، یخی که زیر سطح ماه است و می تواند برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در مأموریت های ماه و فراتر از آن استفاده گردد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکتی معروف به "مستن اسپیس سیستمز"(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا درحال ساخت یک سیستم کاوشگر رباتیک برای استخراج یخ روی ماه با استفاده از انفجارهای کنترل شده است.
این کاوشگر معروف به "راکت ام"(Rocket M) یخ ماه را که برای حفظ حضور پایدار انسان در ماه و امکان انجام مأموریت های آینده به مریخ و فراتر از آن بسیار حیاتی خواهد بود، استخراج خواهد نمود.
از یخ موجود در ماه میتوان برای نوشیدن آب، سوخت موشک و سایر منابع حیاتی در مأموریت های "آرتمیس" ناسا بهره برد که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴ است.
کاوشگر "Rocket M" ابتکار شرکت "مستن" برای چالش معروف به "یخ را بشکن"(Break the Ice) ناسا است که خواهان عرضه طراحی های نوآورانه برای حفاری منابع در ماه به منظور کاهش احتیاج به ارسال منابع از زمین بود.
چالش "یخ را بشکن" ناسا از علاقه مندان می خواهد کاوشگرهایی را طراحی نمایند که بتواند در منطقه ای در قطب جنوب ماه معروف به "آیتکن"(Aitken) که تصور می شود تقریباً ۷۰ میلیون کیلوگرم یخ دارد، فرود بیاید و حفاری کند.
کاوشگر "Rocket M" از انفجارهای کنترل شده برای حفاری خاک و شکستن سنگ های ماه استفاده می نماید و از آنجا یخ را استخراج می کند. شرکت "مستن" که یک دستگاه فرودگر ماه هم ساخته است، می گوید پیشبینی می شود که این کاوشگر حداکثر ۱۲ دهانه را در هر روز حفاری کند و در هر دهانه ۱۰۰ کیلوگرم یخ استخراج کند.


این کاوشگر که وزنی معادل ۱۱۶۵ کیلوگرم دارد به لطف فرودگر خود پشتیبانی می شود و روی ماه فرود خواهد آمد. هنگامی که در مکان مورد نظر قرار بگیرد، از یک موشک با نیروی ۴۴۴ نیوتنی که زیر محفظه تحت فشار آن قرار گرفته، استفاده می نماید که به کاوشگر اجازه می دهد تا دو متر زیر سطح ماه به حفاری استخراج بپردازد.
شرکت سازنده می گوید: طی فرایند استخراج، شعله انفجاری ناشی از شلیک موشک درون محفظه، خاک و سنگ را می شکافد و سپس یک سیستم شبیه به جاروبرقی، ذرات یخ را از گرد و غبار باقی مانده جدا می کند و آنرا به داخل ظروف ذخیره سازی منتقل می کند.
این کاوشگر نیروی خویش را از صفحات خورشیدی می گیرد و می تواند با سرعتی معادل ۳.۴۵ کیلومتر در ساعت حرکت نماید و همینطور می تواند از شیب های ۲۰ درجه صعود کند، به این مفهوم که به صورت بالقوه می تواند برای مأموریت های آینده در مریخ هم پرارزش باشد.
در بیانیه این شرکت همینطور آمده است: آب ذخیره شده را میتوان با استفاده از انرژی خورشیدی به اکسیژن و هیدروژن الکترولیز کرد تا انرژی موتور موشک را برای بیشتر از پنج سال حفاری تأمین کرد.
از لحاظ نظری چنین سیستم هایی به پایگاه های فضایی آینده امکان می دهند تا در تمام طول سال فعالیت کنند و امکان اکتشافات جدید در کیهان را فراهم می کنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/04/02
22:27:03
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: برقی , دانلود , دستگاه , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار