تعمیرگاه ستفیکس
مدیر شركت تولید كننده:

ربات جراحی از راه دور وارد فاز حیوانی شد

ربات جراحی از راه دور وارد فاز حیوانی شد

به گزارش تعمیرکار مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده ربات جراحی اظهار داشت: اخیرا جراحی از راه دور روی حیوانات را با ربات آغاز کردیم و بعد از طی این مرحله با دریافت مجوز در حوزه انسانی ورود می نماییم.دکتر علیرضا میرباقری عضو دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: سامانه جراحی رباتیک از راه دور یک اقتدار تکنولوژیک در کشور به حساب می آید و طی نزدیک به دو دهه اخیر پیشرفتهای قابل توجهی داشته است.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده سامانه جراحی رباتیک از راه دور با اشاره به اینکه پس از ساخت این ربات توانستیم زمینه های مختلف تکنولوژیکی آنرا ارتقا دهیم، اظهار داشت: هم اکنون تنها یک نمونه ربات جراحی از راه دور خارجی در دنیا وجود دارد که در امریکا ساخته شده است؛ این رباتی که ما طراحی کردیم قابل رقابت با این نمونه امریکایی است.
به گفته میرباقری، ربات جراح ساخته شده در این شرکت دانش بنیان به لحاظ توانمندی فنی قابلیت های بیشتری نسبت به نمونه امریکایی دارد؛ در این سامانه جراحی ایرانی ابزاری ظریف تر از ۵میلیمتری تعبیه شده در صورتی که ظریف ترین ابزار سامانه خارجی ۸-۱۲ میلیمتر است.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده سامانه جراحی رباتیک از راه دور با اشاره به اینکه قیمت نمونه ایرانی یک سوم نمونه امریکایی و برابر با یک میلیون دلار است، اظهار داشت: همینطور قیمت هزینه های مصرفی نمونه ایرانی یک دهم نمونه خارجی است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: خصوصیت های سامانه جراحی از راه دور ایرانی برای کشورهای درحال توسعه جذاب است و امیدواریم با تاکید بر همین خصوصیت ها در بازارهای بین المللی رقابت نماییم.
عمل جراحی با سامانه رباتیک روی حیوانات زنده
وی با تکیه بر این که حالا علاوه بر آموزش با این سامانه به جراحان، درحال جراحی و تست ها روی حیوانات زنده هستیم، بیان نمود: پس از این مرحله و دریافت مجوزها از وزارت بهداشت می توانیم جراحی روی انسان را با این سامانه رباتیکی داشته باشیم و خدمات درمانی عرضه نماییم.
به گفته میرباقری، این تست های حیوانی تا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده سامانه جراحی از راه دور با تکیه بر این که حالا در رقابت با امریکایی ها در کشور اندونزی پیروز شدیم و توانستیم قرارداد فروش این دستگاه و سپس تولید در آن کشور را منعقد نماییم، اظهار داشت: با وجود این که هنوز این سامانه مجوزهای لازم را دریافت نکرده و درحال تست حیوانی است، وزرای بهداشت دوره های مختلف کشور اندونزی طالب خریداری و ساخت آن در کشورشان بوده اند.
وی اضافه کرد: اندونزی به صورت خاص، ۱۷ هزار جزیره دارد و جراحی از راه دور برای این کشور شدیدا جذاب است بنابراین پیشنهاد انعقاد قرار داد با شرکت ما را داشتند و این در حالی بود که امریکا درصدد ارسال مجانی ۵ربات جراح خود به این کشور بود. اما کشور اندونزی خرید از ایران را به نمونه های مجانی امریکا ترجیح داد و این برای کشور و شرکت ما سبب افتخار است.
میرباقری تصریح کرد: طبق قراردادی که با اندونزی داریم علاوه بر فروش دستگاه، انتقال تکنولوژی و تولید را در این کشور خواهیم داشت ضمن این که ما حالا درحال رایزنی با کشورهای دیگری همچون روسیه هستیم.
وی با گله ای که از وزرای بهداشت دوره های پیشین داشت اظهار داشت: تابحال این دستگاه مورد استقبال هیچ وزیر بهداشتی قرار نگرفته و حتی طالب خریداری نمونه امریکایی آن بودند اما امریکا حاضر به فروش دستگاهشان به ایران نشد.


منبع:

1400/04/01
21:07:45
5.0 / 5
1048
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار