تعمیرگاه ستفیکس

چگونه مغز از بیهوشی و خواب عمیق بیدار می شود؟

چگونه مغز از بیهوشی و خواب عمیق بیدار می شود؟

چگونه مغز انسان بعد از بیهوشی، کما یا خواب عمیق باردیگر خودرا راه اندازی می کند؟


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، در تحقیقاتی جدید ۳۰ فرد بزرگسال سالم برای مدت سه ساعت تحت بیهوشی قرار گرفتند و گروه ۳۰ نفره ی دیگری نیز بعنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد تا بررسی شود چگونه مغز بعد از بیهوشی خودرا به حالت هوشیار بازمی گرداند.
در این تحقیقات مشخص شد که مغز بخش های مختلف خودرا بطور مجزا به حالت هوشیاری برمی گرداند و کل مغز به یک باره هوشیار نمی گردد. بخش های مربوط به قابلیت حل مسئله که توسط قشر پیشانی کنترل می شوند در سریع ترین شکل ممکن به حالت هوشیار در می آیند. سایر مناطق مغز همچون مناطقی که مدت زمان واکنش و توجه فرد را کنترل می کنند برای هوشیاری مدت زمان طولانی تری نیاز دارند.
مکس کلز(Max Kelz)، متخصص بیهوشی از دانشگاه پنسیلوانیا می گوید: بااینکه این مساله در ابتدا موجب تعجب بود اما از نظر تکاملی منطقی است که بخش های مربوط به شناخت نیازمند بهبود سریع تر باشند. بطور مثال اگر فردی در وضعیت خطرناک به هوش بیاید ساختارهای قشر پیشانی جهت بررسی موقعیت و ایجاد یک برنامه ریزی مناسب برای واکنش اهمیت زیادی دارند.
برای اندازه گیری آنچه که در مغز رخ می دهد از روش های گوناگونی استفاده شد همچون گرفتن نوار مغز و انجام آزمون های شناختی پیش و بعد از بیهوشی. این آزمایش ها سرعت عمل، حافظه و سایر مهارت های فرد را اندازه گیری می کنند.
پژوهشگران با تجزیه و تحلیل نوار مغز دریافتند که با شروع بهبودی و بازگشت به شرایط عادی قشر پیشانی مغز فعال می شود.
آنها با مقایسه ی گروه شاهد و گروهی که تحت آزمایش قرار گرفته بودند دریافتند که بهبودی افرادی که بی هوش شده بودند سه ساعت زمان می برد.
پژوهشگران همین طور برنامه خواب شرکت کنندگان را چندین روز بعد از انجام مطالعه تحت نظر گرفتند و فهمیدند که این آزمایش اثر منفی بر روی الگوی خواب آنها نداشته است.
مایکل آویدان(Michael Avidan)، متخصص بیهوشی از دانشگاه واشنگتن می گوید: این مساله نشان داده است که مغز سالم انسان قابلیت بازیابی خودرا دارد و تعدادی از اختلالات شناختی مانند هذیان که طی چند روز یا چند هفته بعد از بیهوشی بصورت بالینی مشاهده می شود ممکنست در نتیجه ی عواملی غیر از تاثیر داروهای بیهوشی بر روی مغز باشد.
خیلی از عمل های جراحی بدون انجام بیهوشی امکانپذیر نیست و به رغم استفاده ی گسترده از این روش ما اطلاعات کمی در مورد جزییات عملکرد آن داریم. بااینکه نحوه ی استفاده بی خطر از این روش را می دانیم.
نظرات زیادی در مورد نحوه ی برخورد مغز با داروهای بیهوشی وجود دارد اما شواهد مشخصی وجود ندارد.
یافته های اخیر نه فقط به مراقبت و درمان از بیمار کمک می نماید بلکه به دانشمندان در درک بهتر مغز و واکنش آن به اختلالات نیز کمک می نماید.
این تحقیقات در مجله ی eLife به چاپ رسیده است.1400/03/11
10:46:29
5.0 / 5
1091
تگهای خبر: راه اندازی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار