تعمیرگاه ستفیکس

روشی جدید برای ارسال دارو به بدن

روشی جدید برای ارسال دارو به بدن

تعمیرکار: پژوهشگران ˮ دانشگاه مینه سوتاˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان روش جدیدی را برای ارسال و حفظ موثر واکسن ها به وجود آورده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تعدادی از محققان دانشگاه مینه سوتا به رهبری "چان وانگ" (Chun Wang)، یک ویفر پلیمری ساخته اند که اگر زیر زبان قرار گیرد، می تواند واکسن های مبتنی بر پروتئین را برای درمان بیماریها به بدن ارسال نماید.
هم اکنون تعدادی از داروها را بیماران اینطور (با قرار دادن زیر زبان) مصرف می کنند. با حل شدن قرص، دارو بوسیله غشای مخاطی زیر زبانی در زیر زبان جذب شده و سپس وارد جریان خون می شود.
با این وجود در مورد خیلی از واکسن های مبتنی بر پروتئین نمی گردد این کار را انجام داد چونکه مولکول های دارو بسیار بزرگ هستند و نمی توانند به سرعت از غشا عبور کنند. از آنجائیکه این قرص دقیقاً در یک نقطه نمی ماند تا کاملاً حل شود، مولکول ها زمان کافی برای عبور ندارند. به علاوه، از آنجائیکه این مولکول ها نیز کاملاً شکننده هستند، به جهت اینکه خراب نشده و موثر باقی بمانند، غالباً باید بطور مداوم در دمای بسیار سرد ذخیره شوند. دانشمندان این مطالعه با در نظر گرفتن این مشکل ویفر آزمایشی جدید را ایجاد کردند.
این ویفر از دو پلیمر به اسامی کربوکسی متیل سلولز (CMC) و آلژینات مشتق از جلبک دریایی که به آنها واکسن اضافه شده، تشکیل شده است. کربوکسی متیل سلولز چسبناک به ویفر اجازه می دهد تا به خوبی به غشا زیر زبان بچسبد که این امر نیز سبب می شود غلظت بالایی از مولکول های دارو به بدن راه پیدا کند. گفتنی است وظیفه آلژینات در این کار محافظت از این مولکول ها است و اجازه می دهد آنها در دمای اتاق ذخیره شوند.
در آزمایشات آزمایشگاهی انجام شده بر روی موش ها، ویفر با موفقیت برای انتقال زیرزبانی پروتئین های ویروس نقص ایمنی انسانی استفاده شد. در صورتیکه هنوز واکسنی فعال برای اچ آی وی وجود ندارد، پژوهشگران یک روش نوین را نشان داده اند که می تواند بعد از ایجاد آن واکسن کارساز باشد. این فناوری می تواند بطور بالقوه برای انتقال دارو بوسیله واکسن در سایر بیماریها همچون کووید-۱۹ نیز استفاده گردد.
یافته های این مطالعه در مجله " Journal of Controlled Release" منتشر گردید.
منبع:

1400/03/07
23:17:06
5.0 / 5
981
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار