تعمیرگاه ستفیکس

مكانیسم جدیدی كه می تواند پایداری سلول های خورشیدی را افزایش دهد

مكانیسم جدیدی كه می تواند پایداری سلول های خورشیدی را افزایش دهد

به گزارش تعمیرکار پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدید خود، مکانیسمی را شناسایی کرده اند که می تواند پایداری سلول های خورشیدی را افزایش دهد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، دانشمندان مکانیسم دقیقی را که به از بین رفتن سلول های خورشیدی جدید منجر می شود، شناسایی کرده اند و یک چاره احتمالی پیشنهاد داده اند.
سلول های خورشیدی، انرژی را از خورشید می گیرند و یک جایگزین برای منابع تجدیدناپذیر انرژی مانند سوخت های فسیلی عرضه می دهند. در هر حال، سلول های خورشیدی با چالش های ناشی از فرآیندهای پرهزینه تولید و کارآیی ضعیف رو به رو هستند.
"پروسکایت ها"(Perovskites)، موادی هستند که برای نسل بعدی سلول های خورشیدی ابداع شده اند. باآنکه ساخت پروسکایت ها خیلی کم هزینه تر از پنل های خورشیدی سیلیکونی است و بازدهی مشابهی دارد اما پروسکایت ها حاوی مواد سربی سمی هستند. نسخه های پروسکایت با استفاده از مواد دیگری به جای سرب، تحت بررسی قرار دارند.
انواعی که به جای سرب، در آنها از قلع استفاده می شود، امیدوارکننده هستند اما به سرعت تخریب می شوند. پژوهشگران "دانشگاه باث"(University of Bath) انگلیس در بررسی جدید خود نشان داده اند که چگونه این پروسکایت ها به "یدید قلع"(tin iodide) تجزیه می شوند. هنگامی که یدید قلع در معرض رطوبت و اکسیژن قرار بگیرد، ید را تشکیل می دهد. این ید به تشکیل یدید قلع بیشتری کمک می نماید و به تخریب منجر می شود.
همینطور پژوهشگران نشان داده اند که انتخاب یک لایه مهم در پروسکایت چگونه می تواند در مقابل تخریب و تحت شرایط محیطی، ثبات آنرا افزایش دهد. آنها امیدوارند که این روش بتواند به طراحی پروسکایت های پایدار از جنس قلع با عملکرد بالا کمک نماید که ظرفیت سلول های خورشیدی جدید را نشان می دهند.
پروفسور "سیف هاکو"(Saif Haque)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: درک این مکانیسم به ما کمک خواهد نمود تا بر مانع بزرگ این تکنولوژی جدید هیجان انگیز غلبه نماییم. نتایج این پژوهش، به طراحی مواد پروسکایت از جنس قلع با پایداری بهتر کمک خواهند کرد. همینطور این نتایج، راه را برای ابداع ابزار ارزان تر و انعطاف پذیرتر به منظور جمع آوری انرژی خورشیدی هموار می کند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1400/02/27
09:05:40
5.0 / 5
1056
تگهای خبر: تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار