تعمیرگاه ستفیکس

زلزله ای كه سی و دو سال طول كشید

زلزله ای كه سی و دو سال طول كشید

تعمیرکار: پژوهشگران می گویند یک زمین لرزه در قرن نوزدهم، سی و دو سال طول کشیده است و کندترین زمین لرزه ای است که تا حالا ثبت شده و می تواند درباره زمین لرزه های آینده به ما بیاموزد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه فناوری "نانیانگ"(Nanyang) سنگاپور کشف کردند که یک زلزله به اصطلاح "حرکت آهسته" در سده 1800 به مدت 32 سال به طول انجامیده است و سرانجام منجر به زلزله فاجعه بار سوماترا در سال 1861 شده است.
"سوماترا" با وسعت تقریبی ۴۷۰ هزار کیلومتر مربع از جزایر کشور اندونزی، ششمین جزیره بزرگ جهان و بزرگ ترین جزیره ای است که تمام خاک آن در کشور اندونزی قرار دارد. این جزیره حدود ۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد و زلزله سال 1862 با ایجاد یک سونامی بزرگ، چندین هزار قربانی بر جا گذاشت.
یافته های پژوهشگران در مجله علمی Nature Geoscience انتشار یافته است.
این کشف حاکی از طولانی ترین زمین لرزه "حرکت آهسته(slow motion) در طول تاریخ است و پژوهشگران اظهار داشتند که مطالعه آنها نشان میدهد که مدلهای ارزیابی خطر زلزله هم اکنون شاخص مهمی برای زمین لرزه های بزرگ فاجعه بار ندارند.
"زمین لرزه های حرکت آهسته" که به آنها "رویدادهای لغزش آهسته" نیز گفته می شود، هنگامی رخ می دهند که صفحات تکتونیکی زمین با سرعت کم و بدون ایجاد لرزش های اساسی روی سطح زمین، روی هم می لغزند.
تیم پژوهشگران پشت این کشف، در حقیقت با بررسی مرجان های باستانی در جزیره "Simeulue" در سواحل سوماترا سطح دریا را مطالعه کردند. مرجان ها بطور طبیعی بوسیله الگوهای رشد قابل مشاهده، تغییراتی را در سطح دریا و ارتفاع زمین ثبت می کنند.
پژوهشگران اطلاعات حاصل از بررسی مرجان ها را با شبیه سازی حرکت صفحات تکتونیکی زمین ترکیب کردند و دریافتند که از سال 1829 تا سال 1861، زمانی که زمین لرزه سوماترا رخ داد، ضلع جنوب شرقی جزیره "Simeulue" با سرعت بیشتری از آنچه پیش بینی می شد در دریا فرو می رود که نشان از یک زمین لرزه حرکت آهسته دارد.
پژوهشگران در مقاله خود توضیح دادند که زمین لرزه حرکت آهسته موجب کاهش فشار در بخش کم عمق محل برخورد دو صفحه تکنوتیکی یا زمین ساختی می شود.
زمین لرزه سال 1861 سوماترا زمین لرزه ای به بزرگی 8.5 ریشتر بود که موجب ایجاد سونامی شد. این رویداد منجر به خسارات زیاد و همین طور چندین هزار کشته شد.
جامعه علمی قبلا اعتقاد داشت که زمین لرزه های حرکت آهسته حداکثر در طول چند ماه رخ می دهند نه این که چند دهه طول بکشند. پژوهشگران سنگاپوری می گویند که مطالعه آنها می تواند به ارزیابی بهتر خطر زلزله در آینده کمک نماید.
اطلاعات جدید درباره این که زمین لرزه های حرکت آهسته بیشتر از آنچه تصور می شد موجب ایجاد زمین لرزه می شوند، می تواند در مدلهای موجود مانند نمونه ای که برای پیش بینی سونامی با بهره گیری از ابر کامپیوتر "فوگاکو" متعلق به ژاپن استفاده شده است، گنجانده شود.
پژوهشگران همین طور اظهار داشتند که ممکنست در جزیره "انگانو"(Enganno) یک زمین لرزه حرکت آهسته در جریان باشد. پژوهشگران می گویند که با بهره گیری از روش جدید مبتنی بر یافته های خود، یک رویداد حرکت آهسته در جزیره انگانوی اندونزی واقع در حدود 100 کیلومتری (جنوب غربی سوماترا وجود دارد.
"آرون ملتزنر" نویسنده ارشد این تحقیق می گوید: جوامعی که در نزدیکی این جزیره از کشور مجمع الجزایری اندونزی زندگی می کنند، بطور بالقوه بیشتر از آنچه تا حالا تصور می شد با خطر سونامی و زلزله روبرو هستند و استراتژی های ما باید به روزرسانی شود.
منبع:

1400/02/25
20:39:07
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار