تعمیرگاه ستفیکس
گزارش تعمیركار؛

فروردین ۱۴۰۰ فصل جدید تست های ۳ واكسن ایرانی كرونا

فروردین ۱۴۰۰ فصل جدید تست های ۳ واكسن ایرانی كرونا

به گزارش تعمیرکار، هم اکنون ۴ واکسن ایرانی کرونا، مراحل تست انسانی خویش را طی می کنند که بر مبنای آخرین آمار فرودین ماه ۱۴۰۰ به فازهای جدیدی وارد خواهند شد.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، بیشتر از یک سال است که ویروس کرونا به یک پاندمی تبدیل گشته این جریان محققان کشور را بر آن داشت تا در تولید تجهیزات پزشکی در حوزه تشخیص و درمان به حوزه واکسن ورود پیدا کنند.
در همان روزهای آغازین پاندمی کرونا در کشور مطالعات حیوانی واکسن کرونا به شیوه های مختلف مبتنی بر ۴ پلت فرم آغاز شد و شرکتهای دانش بنیان زیادی به این مورد ورود پیدا کردند که نتیجه این تحقیقات رسیدن به تست بالینی بعضی از این واکسن ها بود.
اولین تست انسانی واکسن «کووایران» در دیماه انجام گرفت و همزمان انستیتو پاستور ایران فازهای یک و دو واکسن مشترک با کوبا را در کوبا انجام داد. همینطور در ادامه مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی مجوز واکسن «کووپارس» را در اسفندماه از سازمان غذا و دارو دریافت کرد و پس از آن هم واکسن «فخرا» در وزارت دفاع با تزریق به ۴ داوطلب، تست انسانی را شروع کرد. آخرین وضعیت «کووایران» / ‏پایان‬ فاز دوم کارآزمایی بالینی تا هفته سوم فروردین ماه ۱۴۰۰
دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) به خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تست انسانی فاز دوم این واکسن اظهار داشت: خوشبختانه افراد داوطلب تست انسانی تا این مرحله هم وضعیت خوبی دارند و مشکل خاصی ندارند.
حسینی با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم با تعداد بیشتری این تزریق ها را ادامه دهیم، افزود: حالا کارهای غربالگری تعداد بیشتری را انجام می دهیم تا بدون وقفه در تمام روزهای آینده داوطلبان را وارد مطالعه نماییم.
وی با اشاره به اینکه ما تلاش می نماییم روزانه با تزریق واکسن به ۲۰ داوطلب کار را ادامه دهیم، اظهار داشت: امیدوار هستیم که حتی روز تعطیل هم نداشته باشیم و این روند ادامه داشته باشد. در فاز دوم ۳۰۰ نفر مورد مطالعه قرار می گیرند که بنا داریم دیتاهای بیشتر آزمایشگاهی را بدست آوریم و در اختیار سازمان غذا و دارو قرار دهیم.
حسینی با تکیه بر اینکه فاز دو و ۳ جمعیت بزرگی است، تصریح کرد: پیشبینی می نماییم تمامی افراد واجد شرایط برای فاز سوم را تا هفته سوم فروردین شاید هم زودتر وارد مطالعه کرده باشیم.
آخرین وضعیت «کووپارس» / ‏‬ تزریق روی ۱۳۳ نفر تا آخر فروردین
محمد حسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی به خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت تست انسانی واکسن «کووپارس» اظهار نمود: تابحال به بیشتر از ۵۰ داوطلب این واکسن تزریق صورت گرفته و مشکل خاصی هم از لحاظ عوارض جانبی نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه این داوطلبان در رنج سنی ۱۸-۵۰ سال بوده اند، اظهار داشت: برنامه ریزی داریم که تا آخر فروردین ماه ۱۳۳ نفر تزریق واکسن تمام شود. تا هفته اول تزریق های اول تمام می شود و به علت اینکه نوبت دوم تست هم در این مطالعه وجود دارد تا آخر فروردین کل تست انسانی ۱۳۳ نفر به اتمام می رسد.
معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تصریح کرد: عرضه گزارش و مستندات این فاز کارآزمایی بالینی واکسن «کووپارس» به سازمان غذا و دارو تقریباً در نیمه اردیبهشت ماه خواهد بود؛ چون مجوز کارآزمایی بالینی فاز یک و دو را همزمان دریافت کردیم بلافاصله اگر مستندات این فاز مشکلی نداشته باشد تأیید از جانب سازمان غذا و دارو زمانبر نخواهد بود.
تست مرحله آخر واکسن مشترک «ایران-کوبا» در نیمه دوم فروردین آغاز می شود
دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران به خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت واکسن مشترک ایران-کوبا کرونا اظهار نمود: در نیمه دوم فروردین کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن پاستور که فاز نهایی هم هست روی ۲۵ هزار داوطلب در ۷ استان کشور صورت خواهد گرفت.
وی تصریح کرد: این فاز با تزریق ۲ مرحله ای به فاصله ۲۸ روز از تزریق اول انجام خواهد گرفت و پیشبینی می شود برای هر تزریق یک ماه طول می کشد.
رئیس انستیتو پاستور اظهار داشت: همه داوطلبان در این مرحله ایرانی هستند.
آخرین وضعیت واکسن «فخرا»
دکتر احمد کریمی مدیر پروژه واکسن «فخرا» هم در مورد آخرین وضعیت این واکسن در روز رونمایی و آغاز تست بالینی آن اظهار داشت: فرآیند تحقیق و توسعه واکسن کووید -۱۹ از اسفند ۹۸ شروع شد و با جداسازی این ویروس از بین ۳۵ هزار نمونه بیماران ایرانی و کشت ۳۰ ایزوله مناسب نخستین بذر واکسن از بین آنها انتخاب و تولید شد. با انجام انواع تست های تعیین هویت ویروس، شناسنامه آن تهیه شد و کاندید واکسن کووید -۱۹ در خرداد ۹۹ به مرحله تولید آزمایشی رسید.
کریمی خاطرنشان کرد: فرایند تولید شامل مراحل کشت سلول، تلقیح، تکثیر، جداسازی و تخلیص، غیرفعال سازی و فرمولاسیون در مدت کوتاهی افتتاح شد و سپس تست های حیوانی و انواع تست های کنترل کیفی انجام شد.
وی افزود: بعد از طی مراحل آزمایشگاهی و تست های حیوانی بر روی بیشتر از ۶۵۰ سر حیوان از گونه های مختلف موش، خرگوش، خوکچه هندی و میمون، بی ضرری و اثر بخشی واکسن به اثبات رسید و پرونده این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شد. هم زمان کار طراحی و ساخت کارخانه تولید انبوه این واکسن هم شروع شد که با تأیید نقشه ها توسط سازمان غذا و دارو این پروژه به سرعت در حال انجام می باشد و امید داریم تا تابستان وارد فاز تولید شود.
مدیر پروژه واکسن «فخرا» با اشاره به اینکه طی تعاملات با سازمان غذا و دارو و انجام اصلاحات لازم مقرر شد تا واکسنی در سطح بالاترین استانداردهای بین المللی تقدیم ملت ایران شود تا ان شاءالله باعث فخر ایرانی ها شود اظهار داشت: به همین جهت و به یاد شهید عزیزمان، شهید فخری زاده، نام واکسن به «فخرا» مزین شد که این واکسن به یادگار این شهید به فرزند گرامی وی، تزریق شد.
واکسن «فخرا» همچون دستاوردهای محققان کشور بود که ۲۶ اسفندماه فاز کارآزمایی انسانی آن با تزریق به ۴ کاندید واکسن شروع شد.

1400/01/07
14:41:26
5.0 / 5
1018
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار