تعمیرگاه ستفیکس

ویپ دشمن بدن و دوست كووید-۱۹!

ویپ دشمن بدن و دوست كووید-۱۹!

به گزارش تعمیرکار پژوهش های بسیاری که در مورد ویپ ها انجام شده اند، نشان می دهند که مصرف این ابزارها می تواند نتایج مضری را برای بدن به همراه داشته باشد و از عوامل مبتلا شدن به کووید-۱۹ به شمار برود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، ویپ ها، ابزارهایی هستند که در شکل ها و اندازه های متعدد به بازار عرضه می شوند. این ابزارها با باتری کار می کنند، یک عامل گرم کننده دارند و محفظه ای را شامل می شوند که مایعی را در بر دارد.
با ابداع ویپ ها و گسترش عرضه آنها، خیلی از جوانان و نوجوانان به استفاده از آنها روی آورده اند. این ابزارها، با هدف القای حس سیگار یا قلیان کشیدن ابداع شده اند و شرکتهای سازنده معمولا تبلیغات گسترده ای در مورد بی ضرر بودن آنها عرضه می دهند اما پژوهش های بسیاری نشان داده اند که ویپ ها، ابزارهای بی ضرری نیستند و خطرات بسیاری به دنبال دارند.

ویپ هم نیکوتین دارد
نیکوتین موجود در ویپ، یک ماده اعتیادآور است که در سیگارهای عادی هم وجود دارد. پژوهش اخیر "سازمان کنترل و پیشگیری بیماری"(CDC) آمریکا نشان میدهد که ۹۹ درصد ویپ های موجود در بازار، نیکوتین دارند. برپایه این پژوهش، حتی نمونه های ویپ که با عنوان بدون نیکوتین به فروش می رسند، حاوی نیکوتین هستند.
نیکوتین می تواند به مغز نوجوانان صدمه برساند و قسمت هایی از مغز را تحت تأثیر قرار دهد که توجه، یادگیری و خلق و خو را کنترل می کنند.
هر بار که حافظه جدیدی شکل می گیرد یا مهارت جدیدی آموخته می شود، اتصالات قوی تری معروف به "سیناپس "(synapse) میان سلول های مغز به وجود می آیند. مغز افراد جوان، سیناپس ها را سریع تر از مغز افراد بزرگسال می سازد. نیکوتین می تواند روش تشکیل سیناپس ها را تغییر دهد.
مصرف نیکوتین در نوجوانی امکان دارد به افزایش ریسک اعتیاد به مخدرهای متعدد در آینده منجر شود و زمینه را برای مصرف انواع مخدرها در آینده فراهم آورد.

عناصر مضر
برخی از انواع ویپ، عناصری را شامل می شوند که در بلندمدت می توانند برای ریه ها مضر باشند. برای نمونه، امکان دارد که خوردن بعضی از طعم دهنده های موجود در ویپ، بدون ضرر باشد اما استنشاق آنها خطرناکست و می تواند به ریه ها صدمه برساند.
در برخی موارد، معیوب بودن باتری بعضی از نمونه ها، به آتش گرفتن و انفجار آنها منجر شده و جراحت های جدی را به دنبال داشته است. در بعضی از موارد نیز، تنفس، بلعیدن یا جذب مایع موجود در ویپ به درون چشم یا پوست، به مسمومیت منجر گردیده است. خیلی از موارد مسمومیت، کودکان زیر پنج سال را شامل می شوند.
بخار ناشی از ویپ هم بدون ضرر نیست و می تواند نتایج منفی بسیاری برای کاربران خود به همراه داشته باشد چونکه بخار ناشی از ویپ علاوه بر نیکوتین، عناصر مضر زیادی را به همراه دارد که از میان آنها میتوان به ذرات فوق العاده ریز که به عمق ریه ها نفوذ می کنند، طعم دهنده های شیمیایی که عامل بیماریهای شدید ریوی هستند، ترکیبات آلی فرار، مواد شیمیایی سرطان زا و فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب اشاره نمود. دودی که کاربران ویپ تولید می کنند، می تواند هم خود آنها و هم اشخاص دیگر را در معرض عناصر مضر قرار دهد.
بسیاری از نمونه های ویپ، با طعم های گوناگونی مانند میوه، آب نبات و نعنا به بازار عرضه می شوند. پژوهشها نشان می دهند که بیشتر جوانانی که کاربر ویپ هستند، مصرف آنرا ابتدا با انواع طعم دار آغاز می کنند و همین موضوع، دلیل ادامه یافتن مصرف است. بررسی های صورت گرفته در سال ۲۰۲۰ هم نشان می دهند که بیشتر جوانان کاربر ویپ، از انواع طعم دار آن استفاده می نمایند و مصرف این ابزار بین جوانان و نوجوانان افزایش یافته است.

ویپ، گزینه مناسبی برای ترک سیگار نیست
تقریبا از هر ۱۰ فرد سیگاری، هفت نفر می گویند که می خواهند سیگار کشیدن را ترک کنند. ترک سیگار، یکی از بهترین کارهایی است که میتوان برای سلامتی انجام داد. سیگار کشیدن، حدودا به همه اندام های بدن همچون قلب صدمه می رساند. میتوان اظهار داشت که یک سوم مرگ های ناشی از بیماریهای قلبی، در نتیجه سیگار کشیدن پیش می آیند. باآنکه ویپ ها با هدف کمک کردن به ترک سیگار عرضه شده اند اما ترک کردن سیگار با کمک ویپ نمی تواند ایده کاملا مناسب و ایمنی باشد چونکه باآنکه خطر مصرف ویپ نسبت به سیگار عادی کمتر است اما کاملا ایمن و بی خطر نیست.
براساس شواهد به دست آمده از پژوهشی که در سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شد، خیلی از جوانانی که کاربر ویپ هستند، سیگار عادی هم مصرف می کنند. شواهدی وجود دارند که نشان می دهند جوانانی که از ویپ استفاده می نمایند، بیشتر از دیگران در معرض اعتیاد به سیگار در آینده قرار دارند.
بین سیگار کشیدن و بروز بیماریهای قلبی- عروقی و سرطان، ارتباط قوی وجود دارد اما ترک سیگار هر چه زودتر صورت گیرد، بدن زودتر می تواند به بازیابی و ترمیم خود بپردازد. بهتر است افراد سیگاری به جای استفاده از ویپ، برای انتخاب برنامه و یا ابزار مناسب ترک سیگار، با پزشک خود مشورت کنند.

ویپ و مشکلات قلبی- عروقی
بررسی ها حاکی از این هستند که نیکوتین موجود در ویپ به سرعت از ریه ها به جریان خون راه می یابد. راه یافتن نیکوتین به جریان خون، به ترشح هورمون آدرنالین منجر می شود که ضربان قلب، فشار خون و میزان تنفس را بالا می برد؛ بدین ترتیب، امکان حمله قلبی افزایش می یابد. پژوهش هایی که روی کابران ویپ و مصرف کنندگان سیگارهای عادی صورت گرفته اند، نشان می دهند که مصرف ویپ می تواند به اندازه سیگارهای عادی، احتمال حمله قلبی را افزایش دهد.
پژوهشی که در "دانشگاه کانزاس" (University of Kansas) آمریکا انجام شده است، نشان میدهد بزرگسالانی که از ویپ استفاده می نمایند، به صورت قابل توجهی بیشتر از کسانی که کاربر ویپ یا سیگار عادی نیستند، در معرض خطر حمله قلبی، بیماری سرخرگ کرونری و افسردگی قرار می گیرند. باآنکه شواهد کمی در مورد ارتباط مصرف ویپ با بیماریهای قلبی- عروقی وجود دارد اما شواهد به دست آمده از پژوهش ها، بسیار اخطار دهنده هستند.
این پژوهش نشان داد که خطر حمله قلبی در کاربران ویپ، تا ۵۵ درصد بیشتر از کسانی است که از این ابزار استفاده نمی کنند. هر چه میزان مصرف بالاتر باشد و دود به صورت عمیق تری استنشاق شود، احتمال بروز حمله قلبی شدیدتر خواهد بود.
پژوهشگران تاکید دارند که باآنکه احتمال بروز حمله قلبی و بیماریهای قلبی- عروقی در کاربران سیگارهای عادی بیشتر است اما بدین معنا نیست که ویپ ها، ایمن هستند و مصرف آنها بدون خطر است. مصرف ویپ، ارتباط قابل توجهی با نتایج منفی سلامتی دارد.

تجمع چربی در کبد
پژوهش های صورت گرفته روی موش هایی که ویپ مصرف کرده بودند، نشان داد که مصرف ویپ می تواند به تجمع چربی در کبد منجر شود. پژوهشگران آمریکایی در این پروژه، و گروه از موش ها را با رژیم غذایی یکسان تغذیه کردند اما یک گروه از آنها را در معرض دود و عناصر ناشی از ویپ قرار دادند.
پژوهشگران در مرحله بعد، نمونه های کبد موش ها را جمع آوری کردند و با بهره گیری از روش توالی یابی آران ای، به بررسی ژن های کبد پرداختند که تحت تأثیر قرار گرفته بودند. آنها با کمک این روش توانستند شمار قابل توجهی از سلول ها را مورد بررسی قرار دهند. پژوهشگران در این پروژه، تغییرات ژنتیکی بسیاری را مشاهده نمودند که با گسترش چربی در کبد موش هایی که ویپ مصرف کرده بودند، مرتبط بود.
از آنجا که تجمع چربی در کبد، یک پیامد منفی بشمار می رود و عوارض بسیاری را به همراه دارد، میتوان اظهار داشت که ویپ ها به اندازه ای که برای آنها تبلیغ می شود، ایمن نیستند.ویپ به ریه ها صدمه می رساند
این مبحث حدودا واضح است که مصرف ویپ و یا سیگار عادی می تواند به ریه ها صدمه برساند اما باید اثر آنها بر ریه ها با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. پژوهشگران به مرور زمان، به درک بهتری در مورد نتایج ناشی از مصرف ویپ ها و تأثیر آنها بر ریه رسیده اند.
ریه ها دائما در معرض ویروس ها و باکتری هایی قرار دارند که ما آنها را تنفس می کنیم؛ در نتیجه مهم می باشد که سیستم ایمنی برای پاکسازی آنها به درستی عمل کند اما ویپ ها می توانند به سلول های ایمنی مهمی مانند درشت خوارها و مونوسیت ها که پاتوژن ها را مورد تهاجم خود قرار می دهند، صدمه برسانند. این موضوع، واکنش نشان دادن به عفونت را برای بدن دشوار می سازد.
استنشاق عناصر مضر موجود در ویپ که نباید در ریه باشند، می تواند به بروز خیلی از مشکلات ریوی منجر شود، به بافت های ریه صدمه برساند، سلول های مرده بسیاری را به جا بگذارد و سیستم ایمنی بدن را هم مختل کند. علاوه بر این اگر لوله ویپ آلوده باشد، باکتری ها مستقیما به بافت ها ریه می رسند و می توانند هر گونه اختلالی را در آنجا به وجود بیاورند.
پژوهش ها نشان می دهند که استنشاق دود ناشی از ویپ می تواند مضر باشد اما این ضرر برای افراد مبتلا به آسم و بیماریهای ریوی بیشتر است.
نگرانی دیگری که دراین زمینه وجود دارد، بروز سرطان ریه است. باآنکه ویپ ها بعنوان عامل سرطان ریه معرفی و اثبات نشده اند اما باید در نظر داشت که می توانند شمار زیادی از مواد شیمیایی را به ریه ها معرفی کنند. پس میتوان آنها را بعنوان یک عامل خطر در نظر گرفت.

ویپ و کووید-۱۹
با شیوع کووید- ۱۹، رعایت خیلی از اصول بهداشتی همچون شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی سفارش می شود اما یک مورد دیگر که باید به آن توجه داشت، عدم استفاده از ویپ است.
برخی از پژوهشها نشان داده اند که استعمال شدید دخانیات می تواند یکی از عوامل افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-۱۹ باشد. نتایج این پژوهش ها، ارتباط محکمی را میان استفاده از ویپ و مبتلا شدن به نشانه های کووید-۱۹ نشان داد. استفاده از ویپ می تواند احتمال مبتلا شدن به نشانه های کووید-۱۹ را تا پنج برابر افزایش دهد. اما باید دید که دلیل این مساله چیست.
ویروس ها نمی توانند بیرون از سلول میزبان تکثیر شوند و برای ورود به سلول باید به یک گیرنده ویژه متصل باشند. هر چه تعداد گیرنده ها در بدن بیشتر باشد، امکان مبتلا شدن به عفونت هم افزایش می یابد. کروناویروس برای این که قابلیت تکثیر شدن پیدا کند، به گیرنده ای معروف به "ACE-۲" متصل می شود. بررسی ها نشان می دهند که تعداد گیرنده های ACE-۲ در افراد سیگاری افزایش می یابد که بیشتر به خاطر قرار گرفتن در معرض نیکوتین است؛ ازاین رو بنظر می رسد هنگامی که سلول های ریه در معرض نیکوتین ناشی از ویپ قرار می گیرند، مکانیسم مشابهی فعال می شود.
پژوهشگران در پروژه دیگری، ارتباط میان مصرف ویپ و افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-۱۹ را در جوانان و نوجوان مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مصرف ویپ می تواند به واسطه صدمه رساندن به ریه ها، احتمال خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ را افزایش دهد.
شاید خیلی از جوانان فکر کنند که به خاطر سن خود، در مقابل مبتلا شدن به کروناویروس ایمن هستند اما داده های این پژوهش نشان می دهند که این مساله حداقل در مورد افرادی که ویپ مصرف می کنند، درست نیست. از آنجائیکه عناصر مضر و مواد شیمیایی موجود در ویپ می توانند به بافت ریه صدمه برسانند، احتمال خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ را در کاربران خود می افزایند و سرعت آنرا هم بالا می برند.
دانشمندان هنوز در حال بررسی اثرات بلندمدت ویپ بر سلامتی هستند. باتوجه به شواهد عرضه شده در پژوهش های متعدد میتوان اظهار داشت که باآنکه خیلی از خطرات ناشی از مصرف ویپ کاملا اثبات نشده اند و یا داده های کمی در این مورد وجود دارند اما نمی توان نتایج مضر آنها را انکار کرد و نسبت به این گونه هشدارها بی توجهی نشان داد.1399/12/28
18:40:20
0.0 / 5
1029
تگهای خبر: باتری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار