تعمیرگاه ستفیکس

فقدان حس چشایی و بویایی تا 5 ماه پس از كرونا

فقدان حس چشایی و بویایی تا 5 ماه پس از كرونا

محققان ˮدانشگاه کبکˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند از دست دادن حس بویایی و چشایی امکان دارد تا پنج ماه پس از مبتلا شدن به بیماری کووید-۱۹ همچنان باقی بماند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بیماران بهبود یافته از بیماری کووید-۱۹ که بعد از آلوده شدن به ویروس کرونا، حس بویایی و چشایی خویش را از دست داده اند امکان دارد تا پنج ماه این علایم در آنها وجود داشته باشد. تقریباً از هر شش فرد دارای علایم کووید-۱۹ یک نفر از انها از "آنوسمی" رنج می برند.
نابویایی یا کربویی یا آنوسمی(Anosmia) به صورت رسمی بعنوان علامت عفونت ویروس کرونا شناخته می شود. داده های اداره آمار ملی نشان داده است که نیمی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا گرفتار علایم می شوند که ۱۶ و ۱۷ درصد آنها به ترتیب گرفتار نوعی از علایم از دست دادن حس بویایی و چشایی می شوند. محققان دانشگاه کبک طی این مطالعه ۸۱۳ نفر از کارکنان بهداشتی که به کووید-۱۹ مبتلا شده اند را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.
بیشتر از یک سوم(۳۸ درصد) از کسانی که حواس خویش را از دست داده بودند بعد از گذشت پنج ماه همچنان به صورت کامل حس چشایی خویش را به دست نیاورده بودند.
شرکت کنندگان این مطالعه چند پرسشنامه را پر کردند و آزمایشاتی را هم برای ارزیابی حس چشایی و بویایی خود انجام دادند. این موارد به صورت متوسط ​​پنج ماه بعد از ابتلای افراد به کووید -۱۹ انجام شد و ازاین رو محققان قادر به گفتن این مورد نیستند که آیا نابویایی بیشتر از این مدت طول می کشد یا خیر.
دکتر "یوهانس فراسنلی"(Johannes Frasnelli) نویسنده تحقیق اظهار داشت: در حالیکه کووید-۱۹ یک بیماری جدید است اما تحقیقات قبلی نشان داده است که بیشتر افراد در مراحل اولیه بیماری حس بویایی و چشایی خویش را از دست می دهند. ما می خواستیم بیشتر مطالعه و بررسی نماییم تا دریابیم تا چه مدت علائمی مانند از دست دادن بویایی و چشایی در افراد ادامه دارد و در افراد مبتلا به کووید-۱۹ این علایم چقدر شدید می باشد.
افراد حس بویایی و چشایی خویش را در مقیاس ۰ تا ۱۰ درجه بندی کردند و صفر به معنای کاملاً بی حس است و ۱۰ به معنای یک حس قوی است.
میانگین نمره افرادی که از کووید بهبود یافته بودند نمره هشت بود در حالیکه پیش از اینکه بیمار شوند، نمره آنها برای این حواس ۹ بود. از بین ۸۱۳ شرکت کننده، ۵۲۷ نفر حس چشایی خویش را در خلال مراحل اولیه بیماری از دست دادند. سی و هشت درصد(۲۰۰ نفر) از این افراد پنج ماه بعد حس چشایی خویش را به دست نیاورده بودند.
این مطالعه هنوز مورد بازبینی بادقت قرار نگرفته است و در ۷۳ امین نشست سالانه آکادمی مغز و اعصاب آمریکا بین ۱۷ تا ۲۲ آوریل عرضه خواهد شد.
از دست دادن بویایی و چشایی به صورت رسمی بعنوان یکی از علایم کووید-۱۹ در ۱۸ ماه مه سال ۲۰۲۰ شناخته شد.

منبع:

1399/12/05
14:04:50
0.0 / 5
998
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار