تعمیرگاه ستفیکس

بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟

بیوتروریسم مد نظر بیل گیتس چیست؟

تعمیرکار: بتازگی ˮبیل گیتسˮ بنیان گذار شرکت ˮمایکروسافتˮ و یکی از مشهورترین و ثروتمندترین افراد جهان فجایع مهم بعدی که احیانا بشر در آینده با آن روبرو خواهد شد را پیش بینی و اعلام نمود که گرمایش جهانی و بیوتروریسم ممکنست فجایعی باشد که در آینده جهان با آن روبرو خواهد شد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، گرمایش جهانی پدیده ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین و سطح اقیانوس ها شده است و دانشمندان تا حالا مطالعات بسیاری را در این زمینه انجام داده اند اما درباره بیوتروریسم چه می دانیم؟ آیا راهی برای مقابله با این حمله وجود دارد؟ در ادامه بطور مختصر به توضیح این مساله پرداخته ایم.
بیوتروریسم چیست؟
بیوتروریسم(Bioterrorism) استفاده یا تهدید به استفاده از باکتری ها، ویروس ها یا سموم بعنوان سلاح است.
احتمال حمله بیوتروریسم چقدر است؟
در ۲۰ سال قبل چندین حمله کوچک موفق و ناموفق در ایالات متحده و مکان های دیگر رخ داده است. بااینکه پیش بینی این مساله دشوار است و خیلی از کارشناسان بیوتروریسم را عملی می دانند که احتمال وقوع آن کم است اما در صورت وقوع عواقب بد و جبران ناپذیری خواهد داشت. عواقب چنین حمله ای می تواند ویرانگر باشد بدین سبب آمادگی برای مواجهه با چنین حمله ای امری لازم است.
از چه بیماری هایی می توان بعنوان سلاح های بیولوژیکی استفاده کرد؟
اگرچه تعدادی بیماری وجود دارد که می توانند بعنوان سلاح مورد استفاده قرار گیرند اما بیشترین نگرانی درباره بیماری هایی مانند سیاه زخم، آبله، بوتولیسم و طاعون است.
آیا می توان از سیاه زخم مصون ماند؟
یک واکسن برای سیاه زخم وجود دارد اما برای همگان در دسترس نیست و بیشتر در دسترس افراد نظامی و افرادی که بر روی این بیماری تحقیق می کنند و با آن در تماس هستند، قرار دارد. تنها یک دوز از این واکسن تزریق نمی گردد بلکه شش دوز از واکسن در طول ۱۸ ماه و تزریق تقویت کننده نیز به صورت سالیانه صورت می گیرد. برخی افراد که نگران حمله/ مبتلاشدن به سیاه زخم هستند از پزشکان خود می خواهند به آنها واکسن سیاه زخم تزریق کنند بااینکه این ترس قابل درک است اما پزشکان این واکسن را ندارند و نمی توانند آنرا تهیه کنند. در صورت بروز حمله ممکنست از واکسن برای کنترل بیماری استفاده گردد اما در حالت عادی تزریق آن تجویز نمی گردد. سیاه زخم از فردی به فرد دیگر منتقل نمی گردد.
پزشکان در بعضی موارد برای افراد مبتلا به چنین بیماری آنتی بیوتیک تجویز می کنند، آیا این کار سفارش می شود؟
خیر، به چند دلیل تجویز آنتی بیوتیک ایده بدی است. استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها خصوصاً برای زنان حامله و کودکان می تواند مضر باشد. سیاه زخم در مراحل اولیه علائمی مشابه آنفلوانزا دارد. استفاده از آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک توسط افرادی که ترس مبتلاشدن به سیاه زخم دارند، ممکنست بیش از آنکه به مشکل آنها کمک نماید به بدن آنها لطمه برساند. علاوه بر این استفاده نامناسب از آنتی بیوتیک ها ممکنست منجر به مقاومت آنتی بیوتیک نسبت به سایر باکتری ها شود. در صورت مبتلاشدن به سیاه زخم، این آنتی بیوتیک ها فقط تا زمان انجام آزمایشات و مشخص شدن بهترین دارو برای مقابله با این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند.
آیا می توان در مقابل آبله مصون ماند؟
آخرین مورد طبیعی مبتلاشدن به آبله در جهان در سال ۱۹۷۷ صورت گرفت. ایالات متحده واکسیناسیون معمول آبله را در سال ۱۹۷۲ متوقف کرد و در نتیجه شرکت های دارویی تولید واکسن را متوقف کردند. تقریباً هفت میلیون دوز واکسن در ایالات متحده باقی مانده است. در بعضی موارد شک و شبهه ای وجود دارد که چند کشور یا گروه های سرکش، ویروس را از اتحاد جماهیر شوروی سابق به سرقت برده اند. از آنجائیکه ما نمی دانیم تروریست ها ویروس را به سرقت برده اند یا اینکه این افراد چه کسی را هدف قرار داده اند، نمی توانیم تعیین نماییم که چه کسی باید این مقدار محدود واکسن را دریافت کند. در صورت شیوع آبله، از واکسن ذخیره شده برای کنترل شیوع بیماری استفاده خواهد شد.
امکان دارد افرادی که در کودکی واکسن آبله را زده اند باردیگر به آن مبتلا شوند؟
مشخص نیست که آیا افرادی که در کودکی واکسینه شده اند هنوز مصون هستند یا خیر اما احتما اینکه بیشتر افرادی که واکسینه شده اند مستعد مبتلاشدن به آبله هستند، وجود دارد.
آیا می توان برای محافظت از خود در مقابل حمله بیوتروریسم کاری کرد؟
اگرچه افراد به تنهایی نمی توانند کار خاصی در این مواقع انجام دهند اما مقامات کشورها می توانند کارهای مهمی انجام دهند. بهترین محافظت در مقابل حمله بیوتروریسم یک سیستم بهداشت عمومی قوی و آماده و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی است که می توانند بیماری ناشی از یک عامل بیوتروریسم را تشخیص دهند و این کار نیز با برنامه ریزی بین بهداشت عمومی، مدیریت اورژانس و اجرای قانون عملی می شود. اداره بهداشت عمومی و آژانس های بهداشت عمومی محلی چندین سال است که برای آماده سازی حمله بیوتروریسم تلاش می کنند. بخش مدیریت اضطراری یک شریک فعال در این برنامه ریزی بوده است. تعدادی از آموزش های ارائه دهندگان خدمات بهداشتی انجام شده و در حال برنامه ریزی برای ارائه اطلاعات بیشتر نیز هستند. این آموزش نه فقط شامل ارائه اطلاعاتی درباره آبله و سیاه زخم بلکه سایر عوامل بیوتروریسم نیز می باشد.
منبع:

1399/11/30
11:54:37
0.0 / 5
1069
تگهای خبر: تشخیص , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار