تعمیرگاه ستفیکس

نخستین تصویر از ملاقات نزدیك كاوشگر امارات با مریخ منتشر گردید

نخستین تصویر از ملاقات نزدیك كاوشگر امارات با مریخ منتشر گردید

به گزارش تعمیرکار کاوشگر مریخی امارات متحده عربی معروف به ˮاملˮ به مفهوم ˮامیدˮ و با نام انگلیسی ˮHopeˮ بعد از قرار گرفتن در مدار سیاره سرخ، نخستین تصویر خویش را از ملاقات نزدیک با این سیاره به زمین ارسال کرده است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، مأموریت مریخی امارات معروف به "امید" روز سه شنبه گذشته به سیاره سرخ رسید و در نخستین تلاش خود با موفقیت وارد مدار آن شد.
کاوشگر "امید" که با سه ابزار علمی تجهیز شده است، نخستین تصویر کامل از جو مریخ را ایجاد خواهد نمود. این ابزارها داده های جوی و همینطور اندازه گیری تغییرات فصلی و روزانه را جمع آوری می کنند که به دانشمندان کمک می نماید تا درک کنند که پویایی اقلیمی و آب و هوایی در لایه های مختلف جو مریخ چگونه است.
کارشناسان همینطور امیدوارند که در مورد چگونگی حرکت انرژی و ذرات -مانند اکسیژن و هیدروژن- در جو مریخ اطلاعات بیشتری کسب کنند.
ماموریت "امید" یکی از سه مأموریت مریخی بود که در ماه ژوئیه گذشته همراه با مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) ناسا که در تاریخ 18 فوریه بر روی مریخ فرود می آید و کاوشگر "تیان ون-1"(Tianwen-1) چین که روز چهارشنبه با موفقیت وارد مدار مریخ شد، از زمین به فضا پرتاب شد.
"امید" به دور سیاره سرخ می چرخد​​، "تیان ون-1" هم دارای مدارگرد است که به دور سیاره می چرخد ​​هم دارای فرودگر که روی آن فرود می آید و "استقامت" هم روی مریخ فرود خواهد آمد.
"شیخ محمد بن زاید آل نهیان" ولیعهد ابوظبی در کنار تصویر مخابره شده از مریخ در توییتر اظهار داشت: انتقال نخستین تصویر کاوشگر "امید" از مریخ یک لحظه تعیین کننده در تاریخ ما است و نشانگر پیوستن امارات متحده عربی به کشورهای پیشرفته است که در اکتشافات فضایی شرکت می کنند.
وی اضافه کرد: ما امیدواریم که این مأموریت منجر به کشف جدیدی در مورد مریخ شود که به نفع بشریت باشد.
ورود این فضاپیما به مدار مریخ سبب شد امارات متحده عربی به پنجمین کشور جهان و نخستین کشور جهان عرب در تاریخ تبدیل گردد که به سیاره سرخ می رسد.
منبع:

1399/11/27
21:34:38
0.0 / 5
1068
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار