تعمیرگاه ستفیکس

اینترنت ماهواره ای استارلینك گام عظیم بشر در عصر مدرن

اینترنت ماهواره ای استارلینك گام عظیم بشر در عصر مدرن

به گزارش تعمیرکار پروژه جاه طلبانه و جذاب اینترنت ماهوارهایˮاستارلینکˮ(Starlink) که توسط مالک میلیاردر شرکت اسپیس ایکس ˮایلان ماسکˮ مطرح و تأمین مالی شده است، یک پروژه جذاب است و هدف آن عرضه خدمات اینترنتی ارتقا یافته برای آمریکا و شاید همه جهان با کمک صورت فلکی ماهواره های استارلینک است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا، هدف شرکت اسپیس ایکس این است که طی چند سال آینده عمده افراد جهان به اینترنت دسترسی پیدا کند. عمدتاً افرادی که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند یا به هر علتی برای دسترسی به جهان وب مشکل دارند همچون مشتریان اصلی این پروژه مشهور هستند.
پروژه اینترنت ماهواره ای"استارلینک" به صورت رسمی در سال ۲۰۱۵ اعلام گردید. این پروژه ایده اصلی میلیاردر علاقمند به فضا "ایلان ماسک" است. هدف آن فراهم کردن پوشش گسترده اینترنت با پرتاب هزاران ماهواره کوچک به مدار نزدیک زمین است. این پروژه می تواند انقلابی در دسترسی به اینترنت پرسرعت در سرتاسر جهان ایجاد نماید. با اتمام آن خیلی از افراد جهان خواهند توانست با کمترین تأخیر و به سادگی به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
دسترسی به اینترنت استارلینک از راه دیش های ماهواره ای که انتظار می رود بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار هزینه داشته باشد در دسترس افراد عادی قرار خواهد گرفت. نصب آنها به دانش فنی خاصی احتیاج ندارد و دیش به صورت خودکار جهت خویش را برپایه مجموعه ای از موتورهای نصب شده در زیر دیش تنظیم می کند.

جزئیات پروژه "استارلینک"
ماهواره های استارلینک بخشی از برنامه اسپیس ایکس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵ با درخواست "ایلان ماسک" مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال در خصوص اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد.
اسفند ماه سال ۹۶ شرکت فضایی اسپیس ایکس(SpaceX) نخستین ماهواره های اینترنتی خود معروف به "استارلینک" را در مدار زمین قرار داد. شرکت فضایی اسپیس ایکس در آن زمان اعلام نمود که می خواهد با ارسال هزاران ماهواره به مدار زمین، اینترنت را در سرتاسر دنیا در دسترس قرار دهد و در این راستا هم با پرتاب یک جفت ماهواره، مأموریت خویش را شروع کرده است. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا(FCC) هم به صورت رسمی تصویب کرد که اسپیس ایکس، ۴۴۲۵ ماهواره را برای انجام این مهم به فضا پرتاب کند. وی در سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ۱۰ میلیارد دلاری "استارلینک" را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزانقیمت که می تواند دسترسی به اینترنت را در سرتاسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند. ماسک باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار می داد تا بتواند حداقل پوشش اینترنت را ایجاد نماید و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا می فرستاد. این شرکت تا ۱۴ دیماه سال جاری طی ۱۷ سری پرتاب در مجموع ۹۶۰ ماهواره استارلینک به مدار فرستاده است. اسپیس ایکس هر ماه ۷۰ میلیون دلار صرف ساخت ۱۲۰ ماهواره استارلینک می کند. سال قبل میلادی شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس طرحی را برای تصویب به کمیسیون ارتباطات فدرال عرضه کرد که طی آن ماهیانه ۱۲۰ ماهواره برای تحقق برنامه استارلینک(Starlink) و فراهم کردن پوشش اینترنت در سرتاسر دنیا می سازد که میلیون ها دلار هزینه در بر دارد. شرکت اسپیس ایکس در یک عرضه نظارتی به کمیسیون ارتباطات فدرال(FCC) در تاریخ ۳۱ ژوئیه، میزان سرمایه گذاری شرکت در این پروژه، ساخت ترمینال کاربری آینده و همینطور قابلیت های تولید خویش را توضیح داده است اسپیس ایکس در این مأموریت بزرگترین صورت فلکی ماهواره ای را که تابحال جهان به خود دیده، بوجود آورده است. از اطلاعات عرضه شده به FCC مشخص شده است که اسپیس ایکس هر ماه ۱۲۰ ماهواره در کارخانه "ردموند" در واشنگتن می سازد. همینطور گویا این شرکت ماهیانه بیشتر از ۷۰ میلیون دلار صرف توسعه و تولید هزاران ترمینال کاربری می کند. کارخانه "ردموند" دارای حدود ۱۴ هزار متر مربع فضای کار است که یک سوم آن به مونتاژ ماهواره ها اختصاص یافته است. طبق محاسبات، این بدان مفهوم است که اسپیس ایکس می تواند ظرف ۳ سال با ساخت ۴۴۰۰ ماهواره فاز اول برنامه خویش را محقق کند. اما برای رسیدن به فاز دوم با حدود ۱۲ هزار ماهواره و به دنبال آن فاز سوم با حدود ۴۰ هزار ماهواره، اسپیس ایکس احتیاج به ادامه فعالیت خود دارد.

رقبای ایلان ماسک در این مسیر
البته گفتنی است که شرکت اسپیس ایکس باید برای انجام کامل این پروژه عجله کند چونکه رقیب آن یعنی شرکت آمازون هم می خواهد ماهواره های پهنای باند راه اندازی کند. چندی قبل کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا مجوز پرتاب و استقرار ماهواره های اینترنتی شرکت آمازون معروف به "پروژه کوئیپر" را که جف بزوس بعنوان ثروتمندترین فرد دنیا ۱۰ میلیارد دلار روی آن سرمایه گذاری می نماید، صادر کرد تا تنور رقابت ایلان ماسک و این کارآفرین میلیاردر گرم تر از قبل شود. آمازون چند ماه بعد از معرفی این پروژه در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ از FCC درخواست نمود تا مجوز پرتاب هزاران ماهواره به مدار زیرین زمین را صادر کند. هدف پروژه "کوئیپر" مانند پروژه "استارلینک" شرکت اسپیس ایکس، عرضه خدمات پهنای باند ماهواره ای در سرتاسر زمین است. آمازون امیدوار است با این پروژه به گسترش دسترسی به اینترنت برای خانوارها و مشاغل در مناطق دور افتاده در سرتاسر ایالات متحده و سراسر جهان کمک نماید. این شرکت در نظر دارد بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار برای این پروژه که در پنج مرحله مستقر خواهد شد، سرمایه گذاری کند. طبق مجوز FCC، آمازون باید تا سال ۲۰۲۶ نیمی از ماهواره های "کوئیپر" را در مدار زمین مستقر کند و کار استقرار تمام آنها هم باید تا ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۹ تمام شده باشد.
شرکت "وان وب" هم یکی از چندین شرکتی است که روی پروژه برقراری اینترنت از فضا کار می کند و برای این پروژه، مجموعه ماهواره هایی را به کار می گیرد تا اتصال اینترنتی را روی زمین برقرار کند. این شرکت در نظر دارد تا مجموعه ای از ۶۵۰ ماهواره را به فضا بفرستد تا پوشش اینترنتی را در ناحیه شمالگان برقرار کند. وان وب تابحال ۷۴ ماهواره را برای این پروژه به فضا پرتاب کرده است. دولت انگلستان هم اخیرا اعلام نموده که در نظر دارد تا مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار روی پروژه شرکت "وان وب"(OneWeb) که در حوزه اکتشافات فضایی فعال است، سرمایه گذاری کند. شرکت "بهارتی اینترپرایز"(Bharti Enterprises) هم که در زمینه مخابرات فعالیت دارد، ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه به این پروژه اختصاص خواهد داد.

پرتاب های ماهواره های استارلینک
سایت خبری سی نت روز گذشته خبری منتشر نمود و در آن نوشت: مقرر است دو موشک فالکون ۹، ده ها ماهواره جدید استارلینک را به مدار بفرستند. مأموریت جدید استارلینک مقرر است چهارشنبه سوم فوریه ۲۰۲۱ ساعت ۲: ۵۷ صبح به وقت منطقه زمانی اقیانوس آرام(ساعت ۱۴: ۲۷ به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی پرتاب شود. شرکت اسپیس ایکس روز گذشته در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: به علت شرایط جوی نامساعد پرتاب استارلینک زودتر از چهارشنبه ۳ فوریه انجام نخواهد شد. این هجدهمین پرتاب ماهواره های اینترنتی استارلینک خواهد بود و پرتاب نوزدهم هم مقرر است کمتر از ۲۴ ساعت پس از این پرتاب و از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال صورت گیرد. اسپیس ایکس مدت هاست در تلاش است تا سرعت پرتاب خویش را افزایش دهد. ماسک گفته است که دوست دارد موشک هایش طی ۲۴ ساعت فرود آمده و برای پرتاب دیگر آماده شوند. در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ اسپیس ایکس با ارسال هفدهمین دسته از ماهواره های پروژه استارلینک به مدار زمین، رکورد جدیدی جهت استفاده مجدد از موشک فالکون ۹ ثبت نمود. موشک فالکون طی این پرواز ۶۰ ماهواره جدید برنامه اینترنت ماهواره ای استارلینک را به مدار نزدیک زمین رساند. در این پرتاب هم همچون پروازهای مداری پیشین فالکون ۹، مرحله اول بوستر موشک لحظاتی بعد از پرتاب، طی فرودی روی سکوی فرود اسپیس ایکس در اقیانوس اطلس نشست. هفته گذشته هم شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس" در جدید ترین پرواز فضایی خود با ارسال همزمان ۱۴۳ ماهواره به مدار زمین موفق به ثبت یک رکورد دیگر برای خود شد، ضمن اینکه این مأموریت همینطور نخستین مأموریت اشتراکی این شرکت بود. این نخستین مأموریت اشتراکی اسپیس ایکس تحت برنامه "اسمال ست رایدشر"(SmallSat Rideshare) بود. این پروژه به اسپیس ایکس کمک می نماید تا تحویل تاسواره ها و سایر فضاپیماهای کوچک را برای مشتریانی که امکان دارد غیر از شرکت در یک پرتاب اشتراکی، هزینه انجام یک پرتاب مستقل را نداشته باشند، عملی شود.

شکایت ستاره شناسان از پروژه "استارلینک"
سال گذشته گروهی از ستاره شناسان در نامه ای، خواهان توقف پروژه "استارلینک" و اقدام قانونی ضد آن شدند. گروهی از ستاره شناسان خواهان اقدام قانونی برای توقف پرتاب خیلی از ماهواره هایی شده اند که برای برقراری اینترنت با سرعت بالا در سرتاسر جهان طراحی می شوند. خواسته ستاره شناسان این است که پرتاب این ماهواره ها تا زمانی که تأثیر آنها بر آسمان شب قابل ارزیابی باشد، متوقف شود. ماهواره های استارلینک، خطوط روشن بسیاری را در تصاویر فضایی به جا می گذارند و می توانند تصویر ثبت شده از آسمان را برای عموم مردم و ستاره شناسان تغییر دهند. این گروه از ستاره شناسان معتقدند که برای متوقف کردن این ماهواره ها باید پرونده ای به "دیوان بین المللی دادگستری"(ICJ) برود تا این مورد مطرح شود که آسمان شب، یک حق مشترک انسانی است. در نامه اعتراضی این ستاره شناسان آمده است: ضرر پرتاب این ماهواره ها، صدمه رساندن به میراث فرهنگی ما، آسمان شب و همینطور صدمه های مالی است. یکی دیگر از درخواست های ستاره شناسان، این است که پرونده ای ضد "کمیسیون فدرال ارتباطات"(FCC) آمریکا به خاطر دادن مجوز به پروژه استارلینک تشکیل گردد. در ادامه این نامه آمده است: درخواست ما این است که قطعنامه های مشروط و محدود بعنوان قوانین مشترک بین المللی به تصویب برسد.
کمیسیون فدرال ارتباطات در اطلاعیه ای، هرگونه ادعا در مورد نقض قوانین محیطی را رد کرد و تایید پروژه استارلینک را کاملا قانونی دانست. "اسپیس ایکس" در این راستا کوشش کرد تا با اقداماتی مانند عرضه ماهواره های سیاه رنگ، این گونه نگرانی ها را تا حدودی تسکین ببخشد. "ایلان ماسک" در یک توئیت قول داد که قصد ندارد مانع اکتشافات جدید شود و یا ماهیت آسمان شب را تغییر دهد. اعلام تصمیم اسپیس ایکس برای سیاه کردن ماهواره ها، با تعجب و واکنش متخصصان روبرو شد. "جورجیو ساوینی"(Giorgio Savini)، مدیر "رصدخانه دانشگاه لندن"(UCL Observatory) اظهار داشت: تصمیم برای سیاه کردن یک ماهواره، کاری نیست که بتوان آنرا به آسانی انجام داد. یکی از بزرگترین مشکلات سیاه کردن ماهواره، تنظیم گرما است. رنگ سیاه، گرمای خورشید را جذب می کند و دمای ماهواره را بالا می برد. سپس ماهواره با ورود به سایه زمین، خنک می شود. این تغییر دما در فضا، شرایط خوب و مطلوبی نخواهد بود. اما با وجود همه این صحبت ها، پرتاب ماهواره ها همچنان ادامه دارد.

اینترنت استارلینک تابحال به کدام کشورها رسیده است؟
حدود دو ماه پیش شرکت فضایی اسپیس ایکس گفت با عنایت به این که سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک(Starlink) از مقامات کانادایی تأییدیه گرفته است، بزودی می تواند این اینترنت ماهواره ای را به شهروندان کانادایی عرضه نماید. رگولاتورهای این کشور بخصوص بخش نوآوری، علوم و توسعه اقتصادی درخواست این شرکت را برای تأیید نظارتی تأیید کرده اند که به اسپیس ایکس اجازه می دهد دسترسی به شبکه اینترنت پرسرعت عرضه شده توسط صورت فلکی ماهواره ای استارلینک را عرضه نماید. آزمایشات بتای این سرویس تنها چند روز پیش، بعد از ارسال رایانامه های اسپیس ایکس به افرادی که قبلاً برای ثبت نام در آن اقدام نموده بودند و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آن شروع شد. این سرویس در ایالات متحده ماهانه ۹۹ دلار برای کاربران هزینه اشتراک دارد، البته هزینه پیش پرداخت ۴۹۹ دلاری برای بسته سخت افزاری مورد نیاز برای دسترسی به شبکه اینترنت استارلینک را هم باید در نظر گرفت. اسپیس ایکس برنامه بتا را "Better than Nothing Beta" نامیده است که به معنای "بتا بهتر از هیچی" است تا انتظارات مردم را کم کند. این شرکت در رایانامه ارسالی خود توضیح داده است که این سرویس در ابتدا از عملکرد متناقض و دوره های کوتاه و بدون اتصال رنج خواهد برد. با این وجود آزمایش کنندگان اولیه با سرعت بارگیری بیشتر از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه را به اشتراک گذاشته اند. اسپیس ایکس همیشه در نظر داشت مناطق روستایی کانادا را به لیست نخستین مکان هایی که می خواهد دسترسی بتا را عرضه نماید، وارد کند. با این وجود حالا فقط می تواند این سرویس را به تعداد کمی از این مکان ها برساند، چونکه هنوز ایستگاه های زمینی این شرکت در کانادا احتیاج به تأییدیه دارند. این بدان مفهوم است که برنامه بتا در ابتدا در مناطقی که تحت پوشش ایستگاه های زمینی ایالات متحده هستند، در دسترس خواهد بود."ایلان ماسک" گفته است که اسپیس ایکس در تلاش است تا استارلینک را به صورت گسترده تری در دسترس قرار دهد تا در نهایت در انتهای سال آینده به پوشش کامل جهانی برسد.
ماه گذشته هم اعلام گردید اینترنت "استارلینک" به انگلیس هم رسیده است. حالا به نظر می آید که تلاش این شرکت به ثمر نشسته است، چون که سرویس اینترنت "استارلینک" هم اکنون برای مشتریان منتخب در انگلیس در دسترس قرار گرفته است. این سرویس تابحال برای بعضی از ساکنان کانادا و شمال ایالات متحده در دسترس قرار گرفته بود. هدف از عرضه اینترنت "استارلینک" ایجاد اتصال به آن دسته از مناطق دور افتاده و دوردست است که در غیر این صورت امکان اتصال به اینترنت را ندارند.1399/11/14
23:32:05
0.0 / 5
1366
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار