تعمیرگاه ستفیکس
نوید درمان سرطان بدون عوارض جانبی

نابودی سلول های سرطانی با شیمی درمانی نوری و تنها یك تزریق

نابودی سلول های سرطانی با شیمی درمانی نوری و تنها یك تزریق

به گزارش تعمیرکار یک روش شیمی درمانی جدید مبتنی بر نور می تواند سلول های سرطانی را فقط با یک مرتبه تزریق، در حالیکه بافت اطراف را دست نخورده باقی می گذارد، به صورت انتخابی هدف قرار دهد و از بین ببرد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، برپایه مطالعه تازه انتشار یافته در مجله نانو(Nano)، محققان کره ای یک تکنولوژی جدید شیمی درمانی مبتنی بر نور معروف به "فتوتراپی" ابداع نموده اند که می تواند کارایی شیمی درمانی را افزایش دهد، در حالیکه درد را هم می کاهد.
این عامل جدید فتوتراپی ضمن از بین بردن سلول های سرطانی، عوارض جانبی معمول در رابطه با شیمی درمانی را هم به حداقل می رساند.
تیم تحقیقاتی موسسه علوم و فناوری کره(KIST) تحت هدایت "سهون کیم" از مرکز تحقیقات "Theragnosis" یک عامل فوتوتراپی جدید را با توانایی هدف قرار دادن سلول های سرطانی بوجود آورده اند که قادر به از بین بردن سلول های سرطانی است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد.
این عامل جدید فقط به یک مرتبه تزریق و فتوتراپی مکرر نیاز دارد و از راه تحقیقات مشترک بین پروفسور "یون سیک لی" از دانشگاه ملی سئول و پروفسور "جون آن" از دانشگاه کره امکان پذیر شده است.
فناوری فوتوتراپی بعنوان یک روش درمان سرطان با تاکید بر نور، شامل تزریق یک ماده حساس به نور(photosensitizer) است. این ماده فقط در سلول های سرطانی جمع می شود که با شلیک لیزر به بدن، آنها را به صورت انتخابی از بین می برد.
ماده حساس به نور، مولکولی است که در یک فرایند فتوشیمیایی یک تغییر شیمیایی در یک مولکول دیگر بوجود می آورد.
این روش دارای عوارض جانبی بسیار کمتری نسبت به درمان های معمول مانند شیمی درمانی رایج یا پرتودرمانی است که تقریباً همیشه به بافت اطراف سلول های سرطانی صدمه می رسانند و تکرار درمان را دشوار می کنند. ازاین رو می توان این روش جدید را چند بار تکرار کرد.
شیمی درمانی فرآیندی برای درمان سرطان است که طی آن داروهایی برای مقابله با سرطان وارد بدن می شوند. یکی از این داروهای رایج، "سیس پلاتین"(cisplatin) نامیده می شود که به دی ان ای سلول تومور متصل می شود و به ساختار آن صدمه می رساند و در نهایت سلول های سرطانی را از بین می برد.
از سوی دیگر، "فتودینامیک درمانی"(PDT) با وارد کردن یک ترکیب فلزی به داخل تومور کار می کند و پزشکان سپس تومور را با نور لیزر نابود می کنند. این کار باعث ایجاد گونه هایی از اکسیژن واکنشی می شود که با سلول ها واکنش می دهند و آنها را نابود می کنند.
به صورت کلی، اثرات مولکول های حساس به نور فقط برای یک جلسه دوام دارد، به این مفهوم که آنها باید یک مرتبه در هر جلسه درمانی تزریق شوند. اما اشکالاتی که معمولاً با استفاده آنها در ارتباط می باشد، استفاده از آنها را با مشکل مواجه می کند.
بعنوان مثال، ماده حساس به نور باقی مانده امکان دارد در پوست یا چشم جمع شده و عوارض جانبی ایجاد نماید. ازاین رو دریافت کنندگان درمان بعد از جلسه درمانی احتمالاً باید خویش را از نور خورشید و نور داخلی جدا کنند.
با این وجود، "سهون کیم" و تیم تحقیقاتی وی از پپتیدهایی استفاده کردند تا بافت های سرطانی را به صورت انتخابی هدف قرار دهند و از مشکلات رایج در رابطه با فناوری فوتوتراپی جلوگیری نمایند.
به صورت خلاصه، ماده حساس به نور مبتنی بر پپتیدهای این تیم تحقیقاتی، اثرات فوتوتراپی را فقط در بافت سرطانی از راه استفاده از یک پپتید معروف به "iRGD" فعال می کند که به صورت انتخابی وارد بافت های سرطانی می شود و آنها را هدف قرار می دهد.
با تزریق این ماده حساس به نور جدید در بدن بیمار، دمای بدن آنرا فعال می کند و در یک آرایش فوق مولکولی از پیش تعیین شده توسط تیم تحقیقاتی در تومور و اطراف آن تجمع می کند و هنگامی که فتوتراپی آغاز شود، فقط سلول های سرطانی را از بین می برد و بافت طبیعی اطراف را تحت تاثیر قرار نمی دهد.
"سهون کیم" سرپرست این مطالعه می گوید: انتظار می رود روش ما در آینده مفید واقع شود، چونکه به بیماران اجازه می دهد فتوتراپی طولانی مدت و بدون مسمومیت را تنها با یک مرتبه تزریق تا زمان حذف کامل سلول های سرطانی انجام دهند.
با روش های جدید فتوتراپی مانند روش ابداعی این مطالعه، امید جدیدی به وجود آمده است که امکان دارد دهه ۲۰۲۰ میلادی، یک مرتبه برای همیشه دهه ای برای درمان سرطان باشد.
منبع:

1399/11/04
22:25:52
0.0 / 5
1073
تگهای خبر: تكنولوژی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار