تعمیرگاه ستفیکس

كنترل دیابت با دارویی موثر

كنترل دیابت با دارویی موثر

تعمیرکار: خراسان رضوی برای نخستین بار، دانشمندان توضیحی دقیق در سطح اتمی ارائه کردند که چرا گلولیسین، دارویی که به طورمعمول برای درمان دیابت استفاده می شود، سریع تر از انسولین عمل می کند.


به نقل از منچستر، این تحقیق توسط متخصصان دانشگاه های ناتینگهام و منچستر و کالج امپریال لندن با همکاری Diamond Light Source، مرکز ملی علم سینکروترون (دستگاه تقویت و تسریع ذرات حامله الکترونی) انگلیس انجام شده و نتایج آن در نشریه گزارش های علمی منتشرشده است. نتایج این تحقیق می تواند مزایایی برای بیماران دیابتی در اطمینان از انسولین بهبودیافته برای درمان دیابت در آینده بوجود آورد.
گلولیسین یک انسولین مصنوعی سریع اثر ترکیبی است که توسط شرکت سن فونی اونتیس (Sanofi-Aventis یک شرکت دارویی چندملیتی فرانسوی) بانام تجاری Apidra تولیدشده است و برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان و کودکان دیابتی استفاده می شود.
در این تحقیق جدید، دانشمندان تصمیم گرفتند تا ساختار دقیق گلولیسین و چگونگی تاثیر فیزیولوژیکی آنرا معین کنند. در حقیقت، این گروه با بررسی ساختار، نقش اساسی که گلولیسین در کنترل دیابت بازی می کند را تعیین کرد. این یافته ها می تواند بطور بالقوه منجر به بهبود انسولین مصنوعی برای بیماران، با عوارض جانبی کمتری شود.
دکتر گری آدامز دانشیار و دستیار در زمینه بهداشت دیابت کاربردی در دانشگاه ناتینگهام، انگلستان و محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: «برای نخستین بار، تحقیقات ما اطلاعات جدید و ساختاری را ازلحاظ بالینی در رابطه با انسولین مصنوعی، گلولیسین، فراهم نمود که یک درمان مهم برای بیماران مبتلابه دیابت است.»
وی ادامه داد: «این اطلاعات، تجزیه گلولیسین را آشکار می کند و می تواند تجزیه سریع آنرا به دایمرها (ترکیب دو مولکول همانند) و مونومرها (مولکول ساده ای که با مولکول های مشابه ترکیب شده پلیمر تشکیل می دهد) توضیح و درنتیجه عملکرد آنرا بعنوان انسولین سریع اثر نشان دهد. این اطلاعات جدید ممکنست به درک بهتری از رفتار دارو جنبش شناسی (فارماکوکینتیک) و دارو پویا شناسی (فارماکودینامیکی) گلولیسین منجر شود و به نوبه خود، در بهبود فرمولاسیون آن موثر و به کاهش عوارض جانبی این دارو کمک نماید. »
جان هلیول، استاد برجسته شیمی اظهار داشت: «یافته غیرمنتظره این بود که فرمولاسیون گلولیسین بعنوان شبه انسولین بدون عنصر روی، برای عملکرد جذب سریع آن ثابت شده است. کریستالوگرافی (مطالعه اشکال و ساختمان و خاصیت های بلور) انسولین نشان داده است که روی برای تشکیل هگزامر مهم می باشد. ساختار جدید بلوری گلولیسین نشان داد، روی به همان روشی که در انسولین طبیعی وجود دارد، توسط سه اسیدآمینه هیستیدین محدود می شود. این یافته بیان کننده این است که رگه هایی از یون روی در محلول فرمولاسیون تجاری داروی موجود، وجود دارد. هم اکنون یک بهینه سازی بیشتر برای گلولیسین، حذف نهایی روی است.»
برای انجام تحقیقات، این گروه یک کریستال کامل از گلولیسین را درست کردند. پژوهشگران سپس تلفیقی از روش ها را برای ارائه بینشی دقیق در مورد ساختار و عملکرد گلولیسین به کاربردند.
دکتر هودایا سلیمان، عضو گروه کالج امپریال و نخستین محقق مشترک اظهار داشت: «مقایسه اصلی سطح مولکولی بین این ساختار بلوری گلولیسین و ساختارهای قبلی بلور انسولین یک موقعیت منحصربه فرد از اسید گلوتامیک (یک اسیدآمینه) را نشان داد که در سایر آنالوگ های سریع اثر وجود ندارد و نه به سمت سطح بیرونی بلکه به سمت داخل نشانه گیری دارد. این امر تعاملات با مولکول های مجاور را می کاهد، بدین سبب اولویت شکل دایمر فعال تر برای بیماران افزایش می یابد و به متخصصان درک بهتری از رفتار گلولیسین می دهد.»
منبع:

1399/10/30
11:32:35
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار