تعمیرگاه ستفیکس
توسط یك استارت آپ ایرانی؛

هوش مصنوعی كرونا را از روی سرفه تشخیص می دهد

هوش مصنوعی كرونا را از روی سرفه تشخیص می دهد

یک تیم استارت آپی در ایران موفق شد که با بهره گیری از هوش مصنوعی از روی صدای سرفه، کرونا را در عرض چند ثانیه تشخیص بدهد.به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، علی اصغر سعدآبادی رئیس مرکز نوآوری پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: یک تیم استارت آپی مستقر در مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی اخیراً موفق شدند به کمک روش های هوش مصنوعی و از راه شناسایی رفتار سیگنال های صورت به تشخیص کرونا از راه صدای سرفه با دقت بالا برسند که احتمال جایگزینی با روش های معمول فعلی مثل تست PCR را داراست.
وی اضافه کرد: یکی از نقاط ضعف تست PCR این است که در ایام ابتدایی بیماری دقت پایین ۳۰ درصدی را دارد و به مرور زمان به دقت ۷۰ درصد می رسد و نقطه اوج دقت تست PCR به زمانی بر می گردد که فرد در اوج بیماری و با علایم است.
سعد آبادی افزود: بیشترین دقت تست PCR به ۹۰ درصد می رسد و در بهترین حالت هم تست PCR مقدار ۱۰ درصد خطا دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه اظهار داشت: حالا دانشگاه های مطرح دنیا همچون دانشگاه های MIT آمریکا، کمبریج انگلستان، EPFL سوئیس، کارنگی ملون آمریکا در حال پژوهش روی تشخیص کرونا از راه سرفه به کمک روش های هوش مصنوعی هستند که هم اکنون هم دانشگاه شهید بهشتی ایران روی این مورد تحقیقات می کند.
سعد آبادی اظهار داشت: از مزیت های این طرح می توان به این موارد اشاره نمود که در صورت پیاده سازی عمومی این طرح دیگر نیازی به رجوع حضوری به مراکز خدمات بهداشتی برای انجام آزمایش نیست که عدم حضور اضطراری در مراکز خدمات بهداشتی بعنوان یک محیط پرخطر بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی افزود: همینطور با استفاده از این روش، نتیجه به صورت آنی قابل مشاهده می باشد و نیازی به صرف ۲۴ ساعت یا بیشتر برای پیگیری نتیجه تست و رجوع مجدد به مراکز بهداشتی برای دریافت نتیجه نیست به طوریکه در منزل فرد این مراحل به صورت آنی انجام می گیرد.
وی با اشاره به اینکه می توان ۷ ثانیه کامل صدای سرفه خویش را ارسال کنید تا نتیجه تست در عرض چند ثانیه مشخص شود، اظهار داشت: در این طرح از هوش مصنوعی استفاده شده است که امروزه اهمیت و جایگاه روز افزون هوش مصنوعی در حوزه ی IT غیرقابل انکار است و از هوش مصنوعی برای ساخت ماشین های بدون سرنشین، پردازش گفتار، تحلیل تصویر، ویدئو، چت بات هوشمند و تحلیل متن، و اپراتور هوشمند مرکز تماس همچون کاربردهای هوش مصنوعی به حساب می آید.
وی اضافه کرد: هم اکنون در مراکز با تراکم جمعیت بالا همانند فرودگاه ها، هتل ها، خوابگاه ها، پادگان های نظامی، مجتمع های تجاری، همایش ها برای غربالگری از تب سنج استفاده می شود که دقت مناسبی ندارد و از این طرح استارت اپی برای غربالگری در مراکز با تراکم بالا نیز می توان استفاده نمود.
به گزارش تعمیرکار به نقل از مهر، این طرح استارت آپی حاصل تلاش یک گروه سه نفره شامل حافظ یاری، کاظم عسکری نسب و رضا طاهری از فارغ التحصیلان دانشگاه های صنعتی شریف و شهید بهشتی است که این گروه به مدت چهار ماه بر روی این ایده مطالعه و کدنویسی انجام داده اند تا توانسته اند به دقت مطلوب مورد نظر برسند.

1399/10/20
14:17:20
0.0 / 5
1104
تگهای خبر: تشخیص , خدمات , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار