تعمیرگاه ستفیکس

درمان كووید-۱۹ با داروی شیمی درمانی

درمان كووید-۱۹ با داروی شیمی درمانی

خراسان رضوی نتایج تحقیقات آزمایشگاهی نشان میدهد که پرالاترکسات (فلوتین)، داروی شیمی درمانی که در اصل برای درمان لنفوم تولید شده است می تواند برای درمان بیماری کووید-19 نیز مورداستفاده قرار گیرد.


به گزارش مدیکال اکسپرس، برای مقابله با همه گیری کووید-۱۹ که موجب بیماری و مرگ افراد بی شماری در سراسر جهان شده است، نیازمند درمان های بهتر هستیم. یک میانبر در این مورد، استفاده از داروهای موجود است که در اصل برای درمان سایر بیماریها تولیدشده اند. روش های محاسباتی می توانند با شبیه سازی نحوه تداخل داروهای مختلف با سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲)، عامل ویروسی بیماری کووید-۱۹ را بیان و به شناسایی چنین داروهایی کمک کنند.
هایپینگ ژانگ از موسسه فناوری پیشرفته شنژن چین و همکاران وی برای کمک به غربالگری مجازی داروهای موجود، چندین روش محاسباتی را ترکیب کردند تا تداخل دارویی-ویروسی را از دیدگاه های مختلف و تعریفی، شبیه سازی کنند. آنان از این روش ترکیبی برای غربالگری ۱۹۰۶ داروی موجود برای توانایی بالقوه آنها در جلوگیری از تکثیر سارس-کوو-۲ باهدف قرار دادن یک پروتئین ویروسی RNA وابسته به RNA پلیمراز (RdRP) استفاده کردند.
رویکرد غربالگری جدید چهار داروی امیدوارکننده را شناسایی کرد که در آزمایش های آزمایشگاهی در مقابل سارس-کوو-۲ موردبررسی قرار گرفتند. دو دارو، پرالاترکسات و آزیترومایسین با موفقیت تکثیر ویروس را مهار کردند. نتایج آزمایش های بیشتر نشان داد که پرالاترکسات با شدت بیشتری از تکثیر ویروسی نسبت به داروی رمدسیویر (Remdesivir) جلوگیری می کند، دارویی که هم اکنون برای درمان بعضی از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ استفاده می شود.
این یافته ها نشان میدهد که پرالاترکسات می تواند بطور بالقوه برای درمان کووید-۱۹ مورداستفاده قرار گیرد. بااین حال، این داروی شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی قابل توجهی نیز به همراه داشته باشد. این دارو برای درمان افراد مبتلا به صورتی لنفوم استفاده می شود، بدین سبب استفاده فوری از آن برای بیماران کووید-۱۹ تضمین نمی گردد. البته هنوز هم یافته ها این راهبرد غربالگری شناسایی داروهایی که می توانند برای درمان این بیماری استفاده شوند را پشتیبانی می کند.
ژانگ می گوید: «ما ارزش رویکرد ترکیبی جدید خودرا که تلفیقی از فناوری های یادگیری عمیق و شبیه سازی های سنتی از پویایی مولکولی است را ثابت کردیم.»
ژانگ و همکاران وی درحال توسعه روش های محاسباتی دیگری برای تولید ساختارهای جدید مولکولی هستند که می توانند بعنوان داروهای جدید برای درمان کووید-۱۹ ارائه شوند.
نتایج این تحقیق در نشریه PLOS Computational Biology انتشار یافته است.1399/10/13
23:24:48
0.0 / 5
1047
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار