تعمیرگاه ستفیکس

دارویی كه به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

دارویی كه به سلول های سرطانی گرسنگی می دهد

تعمیرکار: داروهایی که میتوکندری را هدف قرار می دهند، تا حالا بسیار مخرب ظاهر شده اند و یک داروی جدید با حمله به نیروگاه سلول های سرطانی به آنها گرسنگی می دهد تا موفق به نابودی آنها شود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، میتوکندری اغلب انرژی شیمیایی مورد نیاز برای تامین انرژی واکنش های بیوشیمیایی سلول را تولید می کند. بدین سبب آنها بعنوان نیروگاه سلول ها شناخته می شوند.
در سالهای اخیر کشف شده است که سلول های بنیادی سرطانی به این اندامک ها وابستگی زیادی دارند، اما تا حالا داروهایی که عملکردهای میتوکندری را هدف قرار می دادند، بسیار سمی بوده اند.
حالا یک تیم بین المللی از پژوهشگران موسسه بیولوژی پیری "ماکس پلانک" در کلن آلمان، انستیتوی "کارولینسکا" در استکهلم سوئد و دانشگاه "گوتنبرگ" سوئد راهی مناسب را برای هدف قرار دادن میتوکندری و در حقیقت، گرسنگی دادن به سلول های سرطانی پیدا کرده اند.
"نینا بونکمپ" یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد: ما موفق به ایجاد داروی بالقوه سرطان شدیم که عملکرد میتوکندری را بدون عوارض جانبی شدید و بدون لطمه رساندن به سلول های سالم هدف قرار دهد.
میتوکندری ها دارای مواد ژنتیکی خاص خود موسوم به "mtDNA" هستند که بیان آنها توسط مجموعه ای از پروتئین ها کنترل می شود. یکی از آنها "آنزیم RNA پلیمراز میتوکندریایی"(POLRMT) است. این آنزیم خاص کلید کشف جدید این تیم تحقیقاتی است.
"نیلز گوران لارسون" رئیس این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: یافته های قبلی گروه ما نشان داده است که سلول های در حال تکثیر سریع، مانند سلول های جنینی، نسبت به مهار بیان mtDNA بسیار حساس هستند. در صورتیکه بافت های تمایز یافته مانند عضله اسکلتی می توانند این وضعیت را برای مدت زمان شگفت انگیزی تحمل کنند. ما استدلال کردیم که "POLRMT" بعنوان تنظیم کننده کلیدی بیان "mtDNA" ممکنست یک هدف امیدوار کننده را فراهم آورد.
این تیم سپس یک ترکیب شیمیایی را مهندسی کرد که "POLRMT" را مهار می کند. مشخص شد که این ترکیب، رشد تومور را در موش ها کند می کند و به خوبی در بدن تحمل می شود.
"بونکمپ" اضافه کرد: داده های ما نشان میدهد که ما اساساً سلول های سرطانی را با این دارو، بدون عوارض جانبی و سمی بودن برای بدن و حداقل برای مدت زمانی مشخص گرسنگی می دهیم. این یک فرصت بالقوه برای درمان سرطان برای ما فراهم می آورد.
پژوهشگران می گویند همین طور می توان از این داروی مهار کننده برای درک بیشتر اثرات سلولی اختلال عملکرد میتوکندری بهره برد.
منبع:

1399/10/09
12:35:30
5.0 / 5
1153
تگهای خبر: تنظیم , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار