تعمیرگاه ستفیکس

پیش گیری از كووید-19 با كمك یك اسپری بینی مبتنی بر ژن درمانی

پیش گیری از كووید-19 با كمك یك اسپری بینی مبتنی بر ژن درمانی

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی اهتمام دارند با بهره گیری از یك فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، نوعی اسپری بینی عرضه كنند كه می تواند از مبتلاشدن به كروناویروس پیشگیری كند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان "دانشگاه پنسیلوانیا"(UPenn) و شرکت داروسازی آمریکایی "ریجنران"(Regeneron) در حال بررسی این مورد هستند که آیا می توان از یک فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، در ساخت یک اسپری بینی بهره برد که از عفونت ناشی از کروناویروس پیشگیری کند.
این ایده، به کارگیری ویروس را بعنوان وسیله ای برای حمل دستورالعمل های ژنتیکی به سلول های داخل بینی و گلو مطرح می کند تا بدین ترتیب، پادتن هایی قوی ساخته شوند که حمله کروناویروس را به بدن متوقف می کنند.
"جیمز ویلسون"(James Wilson)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: مزیت روش ما این است که برای موثر بودن آن، دیگر نیازی به سیستم ایمنی مناسب وجود ندارد.
این فناوری هم اکنون در حال آزمایش روی حیوانات است و ویلسون باور دارد که در صورت موفقیت، یک دوز از آن می تواند با اسپری شدن به داخل بینی، حدود شش ماه از کاربر محافظت کند.
ویلسون، یکی از پیشگامان ژن درمانی و ارسال کد ژنتیکی به سلول های بیمار برای اصلاح نقص ها و درمان بیماری است. ویلسون و گروهش دریافتند گروهی از ویروس ها معروف به "ویروس های در رابطه با آدنو"(AAV) که هم انسان ها و هم پستانداران دیگر را آلوده می کنند اما عامل بیماری شناخته نشده اند، می توانند مهندسی شوند تا DNA سالم را به سلول ها منتقل کنند.
این روش در سال ۲۰۱۹، به تایید داروی معروف به "زولجنسما"(Zolgensma) منتج شد که اولین دارو برای درمان آتروفی عضلانی نخاعی است. ویروس های در رابطه با آدنو هم اکنون برای کاربردهای احتمالی بیشتری مورد بررسی قرار دارند.
دولت آمریکا در ماه فوریه، از ویلسون خواست تا بررسی کند که آیا می توان از این روش جدید برای درمان کووید-۱۹ بهره برد یا خیر. در هر حال، این مورد تا قبل از زمانی بود که شرکت ریجنران، دو پادتن امیدوارکننده آزمایشگاهی برای مقابله با کروناویروس ابداع کرد. این پادتن ها، به پروتئین سطح پاتوژن متصل می شوند و از حمله آن به سلول ها پیشگیری می کنند.
پادتن های ریجنران هنوز در مرحله آزمایش بالینی هستند اما تایید فوری را برای درمان بیماران مبتلا به سطح متوسط کووید-۱۹ که در معرض خطر مبتلا شدن به نوع شدید هستند، دریافت کرده اند. این پادتن ها به تازگی برای درمان "دونالد ترامپ" هم مورد استفاده قرار گرفته بود.
پژوهشگران امیدوارند که این اسپری بینی بتواند از سوراخ های بینی به سلول های اپیتلیال آن راه یابد و با دزدیدن دستگاه ساخت پروتئین آنها، امکان ساخت پادتن های ریجنران را فراهم آورد.


در حالت عادی، تنها سلول های ایمنی، پادتن ها را می سازند و همین موضوع، این ایده را به یک روش کاملا نوین تبدیل می کند.
از آنجائیکه کروناویروس از طریق بینی به ریه منتقل می شود، شاید اسپری بتواند عفونت را در راه خود متوقف نماید.
علاوه بر این، شاید ویروس های در رابطه با آدنو، تنها یک واکنش ایمنی ملایم داشته باشند که امکان دارد اثرات جانبی آن، کمتر از واکسن های پیش رو باشد که کار خویش را با آموزش سیستم ایمنی برای شناسایی پروتئین اصلی ویروس انجام می دهند.
این گروه پژوهشی امیدوارند که بتوانند آزمایش های حیوانی را تا ماه ژانویه به پایان برسانند و مجوز "سازمان غذا و داروی آمریکا" (FDA) را برای آزمایش های انسانی دریافت نمایند.
منبع:

1399/09/12
23:03:43
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: دستگاه , شركت , فناوری , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
SetFix تعمیرکار