تعمیرگاه ستفیکس

جمع آوری سنگ های ماه بعد از 40 سال توسط چین

جمع آوری سنگ های ماه بعد از 40 سال توسط چین

چین می خواهد این هفته یك فضاپیمای بدون سرنشین را به كره ماه بفرستد تا سنگ های ماه را به زمین بازگرداند. این نخستین تلاش یك كشور برای آوردن نمونه از ماهواره طبیعی زمین از دهه ۱۹۷۰ تابحال است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از سی ان ان، کاوشگر "چانگ ای ۵"(Chang'e-۵) که به نام الهه ماه در چین باستان نامگذاری شده است، در صدد جمع آوری نمونه هایی از کره ماه است که می تواند به دانشمندان در درک بیشتر ریشه و شکل گیری ماه کمک نماید.
این مأموریت، توانایی چین برای دستیابی از راه دور به نمونه های فضایی را پیش از انجام مأموریت های پیچیده تر می آزماید. این مأموریت در صورت موفقیت سبب خواهد شد چین تبدیل به سومین کشوری شود که نمونه های قمری را بعد از چند دهه پس از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی به زمین می آورد.
از زمان سقوط فضاپیمای "لونا ۲" متعلق به اتحاد جماهیر شوروی بر روی ماه در سال ۱۹۵۹، نخستین شیء ساخته شده توسط بشر که به یک جرم آسمانی رسید، تعداد انگشت شماری از کشورهای دیگر همچون ژاپن و هند مأموریت هایی را روانه ماه کرده اند.
در برنامه "آپولو" که برای نخستین بار موفق به ارسال بشر به کره ماه شد، ایالات متحده ۱۲ فضانورد را در شش پرواز از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ به ماه برده است و در مجموع، ۳۸۲ کیلوگرم سنگ و خاک را از ماه به زمین آورده است.
اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۷۰ سه مأموریت رباتیک بازگشت نمونه را با موفقیت انجام داد. آخرین مأموریت "لونا ۲۴" بود که ۱۷۰.۱ گرم (۶ اونس) نمونه را در سال ۱۹۷۶ به زمین آورد.
حالا چین با موشک "Long March-۵" کاوشگر قمری جدید خود معروف به "چانگ ای ۵"(Chang'e-۵) را از سکوی پرتاب مرکز پرتاب فضایی "ونچانگ"(Wenchang) واقع در استان هاینان چین به فضا پرتاب خواهد نمود.
این کاوشگر چینی که مقرر است طی روزهای آینده پرتاب شود، تلاش خواهد نمود دو کیلوگرم نمونه را در یک منطقه قبلاً بازدید نشده در دشت گدازه عظیم معروف به "Oceanus Procellarum" یا "اقیانوس طوفان ها" در ماه جمع آوری کند.
"جیمز هد" دانشمند سیاره ای در دانشگاه "براون" اظهار داشت: منطقه نمونه برداری مأموریت های "آپولو" و "لونا" باآنکه برای شناخت ما از ماه حیاتی می باشد، اما در منطقه ای انجام شده است که کمتر از نیمی از سطح ماه را شامل می شود.
وی ادامه داد: داده های بعدی از مأموریت های سنجش از راه دور مداری، تنوع وسیع تری از انواع سنگ ها، کانی ها و سن متفاوت آنها را نسبت به آنچه در مجموعه نمونه های "آپولو-لونا" نشان داده شده، نشان داده است.
وی افزود: دانشمندان قمری از مأموریت های نمونه برداری رباتیک برای بازگشت به مناطق مختلف ماه حمایت می کنند تا به سوالات اساسی باقی مانده از اکتشافات قبلی پاسخ دهند.
مأموریت "چانگ ای ۵" امکان دارد به پاسخ دادن به سوالاتی همچون اینکه ماه چه مدت از لحاظ آتشفشانی فعال بوده است و میدان مغناطیسی آن که برای محافظت از هر نوع حیات در مقابل تابش اشعه خورشیدی کلیدی است، چه زمانی فروپاشیده است، کمک می نماید.
این کاوشگر بعد از قرار گرفتن در مدار ماه، یک جفت وسیله نقلیه سطح پیما را در ماه مستقر خواهد نمود که شامل یک فرودگر است که سطح ماه را حفاری می کند و سپس نمونه های خاک و سنگ ماه را به یک فضاپیما منتقل می کند که بعد از تحویل گرفتن نمونه ها از سطح ماه بلند می شود و به یک ماژول مدارگرد متصل می شود.
در صورت موفقیت، نمونه ها به یک کپسول برگشتی منتقل می شوند که آنها را به زمین باز می گرداند.
چین نخستین فرود خود روی کره ماه را در سال ۲۰۱۳ انجام داد. در ژانویه ۲۰۱۹، کاوشگر "چانگ ای ۴"(Chang'e-۴) در نیمه تاریک ماه فرود آمد و تبدیل به نخستین کاوشگر فضایی شد که نیمه پنهان ماه را لمس می کند.
چین می خواهد طی دهه آینده یک پایگاه رباتیک در ماه ایجاد نماید تا اکتشافات بدون سرنشین را در منطقه قطب جنوب ماه انجام دهد.
این کار مقرر است با مأموریت های معروف به چانگ ای ۶، ۷ و ۸ طی دهه ۲۰۲۰ صورت گیرد و سپس در دهه ۲۰۳۰ به فرودهای سرنشین دار ختم شود.
چین همینطور می خواهد نمونه هایی از مریخ را تا سال ۲۰۳۰ به زمین بیاورد.
چین در ماه ژوئیه در نخستین مأموریت بدون سرنشین و مستقل خود، یک کاوشگر بدون سرنشین را روانه سیاره مریخ کرد.
منبع:

1399/09/04
11:57:04
5.0 / 5
1372
تگهای خبر: ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار