تعمیرگاه ستفیکس

ابداع دستكشی كه به حس لامسه مجهز است

ابداع دستكشی كه به حس لامسه مجهز است

تعمیركار: پژوهشگران آمریكایی، نوعی دستكش ابداع نموده اند كه از سنسورهای فیبر نوری تولید شده و به حس لامسه مجهز است.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران "دانشگاه کرنل"(Cornell University) آمریکا، دستکشی مجهز به حس لامسه ابداع نموده اند که از سنسورهای فیبر نوری تولید شده است و شاید بتوان از آن در حوزه رباتیک، ورزشی و پزشکی بهره برد.
"هدان بای"(Hedan Bai)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما سنسوری ساخته ایم که می تواند تعاملات لمسی را احساس کند. عملکرد این سنسور، به عملکرد سنسورهای پوست در تعامل با محیط اطراف شباهت دارد.
بای و گروهش با بهره گیری از فیبرهای نوری که از کابل های باریکی از جنس پلی اورتان با قابلیت انتقال نور تولید شده اند، این دستکش را ابداع کردند. هنگامی که کابل ها خم یا کشیده می شوند و یا تحت فشار قرار می گیرند، انتقال نور نیز مختل می شود.
پژوهشگران، بخش هایی از فیبرها را با رنگ های متفاوتی ساختند تا هنگام خم شدن، رنگ نوری که از آنها ساطع می شود، تغییر کند. پژوهشگران، الگوهای نور را تجزیه و تحلیل کردند تا محل خم شدن را در دستکش مشخص کنند.
از آنجائیکه سنسورهای فیبر نوری، کشش پذیر هستند، شاید بتوان از آنها در پوشاک هوشمند، تجهیزات پوشیدنی و ربات های نرم بهره برد.
"راب شفرد"(Rob Shepherd)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یک سنسور غیر قابل انعطاف، در یک ربات نرم به کار نمی رود برای اینکه می تواند به محدود کردن کارهای ربات منجر شود.
پژوهشگران، کاربردهای ورزشی و پزشکی این ربات را نیز مورد بررسی قرار دادند.
شفرد اظهار داشت: هدف ما این است که از این فیبرهای نوری کشش پذیر جهت بررسی تنفس و انقباض های عضلانی استفاده نمائیم. ما هم اکنون اهتمام داریم تا اطلاعاتی در مورد نحوه تعامل یک بازیکن بیس بال با توپ جمع آوری نماییم. این کار می تواند بینش های بسیاری را در اختیار مربی قرار بدهد تا عملکرد بازیکنان را بهبود ببخشد.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.
منبع:

1399/08/23
14:00:04
5.0 / 5
1796
تگهای خبر: ربات , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار