تعمیرگاه ستفیکس

نابودی كروناویروس در چند ثانیه با اسپری جدید

نابودی كروناویروس در چند ثانیه با اسپری جدید

تعمیركار: خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، پلاسما می تواند نوید یك موفقیت چشم گیر در مبارزه با شیوع كووید-19 باشد. اسپری كردن پلاسما ممكنست ویروس كرونا كووید-19 را در سطوحی مانند فلز، چرم و پلاستیك در عرض 30 ثانیه از بین ببرد.


به گزارش هندو تایمز، پلاسما یکی از چهار حالت اساسی ماده است و می تواند با گرم کردن یک گاز پایدار یا قرار دادن آن در معرض یک میدان الکترومغناطیسی قوی ایجاد شود.
تحقیق جدید با مدل سازی انجام شده در ماه ژوئن نشان داد که قابلیت آنرا دارد که ویروس کرونا جدید روی سطوحی مانند فلز، چرم و پلاستیک را در کمتر از ۳۰ ثانیه با پلاسمای سرد آرگون از بین ببرد.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) ایالات متحده پلاسمایی را که با چاپگر سه بعدی ساخته بودند بر روی سطوح آلوده شده با سارس-کوو-۲ (SARS-CoV-۲) اسپری کردند؛ این سطوح شامل پلاستیک، فلز، مقوا و سطح چرمی بود.
اسپری با بهره گیری از پلاسمای تغذیه شده با آرگون در کمتر از سه دقیقه تمامی ویروس های کرونا را در سطوح مورد آزمایش از بین برد در واقع بیشتر ویروس ها بعد از ۳۰ ثانیه از بین رفتند.
آزمایش های بیشتر نشان داد که ویروس در زمان های مشابه روی پنبه ماسک های صورت نیز از بین می روند.
ویروس کرونا جدید می تواند برای چند ساعت روی سطح باقی بماند. محقق این تحقیق ریچارد ای. ویرز اظهار نمود: یافته های این تحقیق، پتانسیل زیادی جهت استفاده از پلاسما در توقف چرخه انتقال ویروس نشان میدهد.
"این موفقیت تنها آغاز کار است. ما بسیار مطمئن هستیم که در کارهای آینده انتظارات زیادی از پلاسما وجود داشته باشد و پاسخ های زیادی برای جامعه علمی بوسیله پلاسما ارائه خواهد شد. "
این فناوری نسبتا جدید، پلاسمای جوی سرد، گازی یونیزه در دمای نزدیک به اتاق است که ثابت شده در درمان های سرطان، ترمیم زخم، دندانپزشکی و سایر کاربردهای پزشکی موثر است.
پژوهشگران آزمایش مشابه ویروس کرونا را با پلاسمای تغذیه شده با هلیوم انجام دادند، اما هلیوم حتی در پنج دقیقه نیز موثر نبود. آنان معتقدند که این امر به سبب کاهش میزان اکسیژن واکنش پذیر و واکنش پذیری ازت هنگام استفاده از گاز تغذیه شده با هلیوم در مقایسه با آرگون بوده است.
پژوهشگران اعلام نمودند که در حال ساخت دستگاه فشرده ای هستند که می تواند به شکل گسترده برای پاک سازی سطوح آلوده به ویروس کرونا با پلاسما مورداستفاده قرار گیرد.
پژوهشگران تاکید کردند: این گزینه ایمن تر و سالم تر از مواد شیمیایی یا سایر روش های مقابله با ویروس می باشد.
نتایج این تحقیق در نشریه Physics of Fluids منتشرشده است.
منبع:

1399/08/21
22:23:48
5.0 / 5
1645
تگهای خبر: دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار