تعمیرگاه ستفیکس

ساخت داروی پاركینسون از ضایعات مواد غذایی

ساخت داروی پاركینسون از ضایعات مواد غذایی

خراسان رضوی پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور روشی یافتند كه با بهره گیری از ضایعات مواد غذایی داروی درمان بیماری پاركینسون و اسیدآمینه ضروری برای تولید كلاژن تولید كنند.


به گزارش فوربس، ضایعات مواد غذایی در جهان به وفور یافت می شود و فقط سالانه در ایالات متحده ۸۰ میلیارد پوند زباله مواد غذایی تولید می شود. بااینکه زباله های غذایی بی خطر به نظر می رسند اما عواقب زیادی برای محیط زیست دارند و سبب افزایش ۶ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای می شوند. علاوه بر این، پسماندهای غذایی، نتایج اقتصادی نیز به همراه دارند، در سال ۲۰۱۰ ضرر ناشی از اتلاف مواد غذایی ۱۶۲ میلیارد دلار اعلام گردید.
تصور کنید، اگر بتوانیم ضایعات محصولات موردنیاز خودرا به محصولی باارزش تبدیل نماییم که سودمند باشد؛ این همان فعالیتی است که پژوهشگران دانشگاه ملی سنگاپور طی چهار سال انجام داده اند. آنان با روشی منحصربه فرد، محصولات باارزش از ضایعات ایجاد و از نقش های کاملا متفاوت شیمی و زیست در پروسه سنتز استفاده کردند.
لازم به ذکر است، فرآیندهای شیمیایی سریع رخ می دهند اما فقط می توانند مواد ساده ای تولید می کنند. از جانب دیگر، فرآیندهای بیولوژیکی بسیار کندتر هستند و برای رشد میکروب ها به شرایط بسیار خاصی نیاز دارند و می توانند مواد پیچیده ای تولید کنند که دارای ارزش بالاتری هستند. با ترکیب هر دو پروسه شیمیایی و بیولوژیکی، می توانیم از مزایای هر دو پروسه بهره ببریم و مواد باارزش بالا ایجاد نماییم.


ژو کانگ از گروه مهندسی شیمی و بیومولکول و محقق اصلی این تحقیق اظهار نمود: روش مبتکرانه در استفاده از روش های مکمل و درعین حال متفاوت استخراج مواد به پژوهشگران این امکان را داده تا با کسری از هزینه، داروی پرکاربرد پارکینسون را از ضایعات پوسته سخت پوستان (از خانواده خرچنگ ها) استخراج کنند.
داروی حاصل شده از این روش مشابه روش سنتی تولید این دارو است، بااین حال، ازنظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است، برای اینکه هزینه ضایعات پوسته سخت پوستان در سنگاپور ۱۰۰ دلار است که حدودا ۴تا ۶ برابر ارزان تر از ماده سنتی تولید این دارو است. علاوه بر این، گروه پژوهشگران از ضایعات چوب برای تولید پرولین، آمینواسید پرکاربرد در تولید کلاژن استفاده کردند؛ بدین سبب بوسیله درک و استفاده از اختلافات ظریف شیمی و زیست شناسی، پژوهشگران توانستند پرولین را با بازده بالاتر تولید کنند و همین طور هزینه تولید را کاهش دهند.
پژوهشگران امیدوارند این روش را به انواع دیگر زباله های فراوان مانند دی اکسید کربن و کاغذهای باطله تعمیم دهند تا جامعه بتواند از فرآیندهای پرهزینه دور شده و مراقبت بهتر از سیاره را با تبدیل مواد زائد به کالای باارزش افزایش دهد.
تعمیم این روش ها ممکنست به صنعت اجازه دهد تا با روش های مناسب تر برای تولید داروهای نجات دهنده گام بردارد؛ بنابراین، گروه پشتیبان این روش امیدوارند که با مشارکت رهبران صنعت برای تجاری سازی این فناوری، کار خودرا گسترش داده و مقیاس بندی کنند. بوسیله این تحقیق می توانیم بار دیگر ماهیت به هم پیوسته و میان رشته ای در موارد مختلف و همین طور نبوغ و خلاقیت ذاتی را که در قلب شاگردان علوم است، مشاهده نماییم. اغلب اوقات، هنگام یادگیری علم فقط قوانین را می بینیم اما هم اکنون قادر به ترکیب قوانین و استفاده خلاقانه از آنها هستیم تا بتوانیم نوآوری استثنایی ایجاد نماییم.1399/08/11
14:17:44
5.0 / 5
1624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
SetFix تعمیرکار