تعمیرگاه ستفیکس

دانشمندان مواد فوق سخت جدیدی را پیشبینی كردند

دانشمندان مواد فوق سخت جدیدی را پیشبینی كردند

به گزارش تعمیركار گروهی از دانشمندان موسسه علوم و فناوری ˮاسكولتكˮ(Skoltech) واقع در روسیه از روش های یادگیری ماشین برای پیشبینی مواد فوق سخت جدید برپایه ساختار بلوری آنها استفاده كردند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، مواد فوق سخت(Superhard) اخیراً به سبب پیامدها و کاربردهای بالقوه آن در صنایع مختلف از تولید روغن گرفته تا تولیدات پیشرفته، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. یک ماده فوق سخت دارای دو خاصیت اساسی است که سختی و مقاومت در مقابل شکستگی هستند که به ترتیب، مقاومت آن در مقابل تغییر شکل و گسترش شکاف و ترک را سبب می شوند.
با محاسبه خصوصیات مطلوب برای مواد فوق سخت می توان با بهره گیری از روش های پیشرفته علوم محاسباتی با بهره گیری از یک مدل نظری خوب، محاسباتی با خواص متناسب با نیازهای خاص هر صنعت را پیدا کرد.
"افیم ماژنیک" دانشجوی دکترا در مرکز علوم و فناوری انرژی Skoltech در آزمایشگاه کشف مواد محاسباتی تحت هدایت پروفسور "آرتم آر. اوگانوف" استاد این موسسه با بهره گیری از "شبکه های عصبی پیچشی" موسوم به "CNN" موفق به ساخت چنین مدلی بر روی نمودارها شد که در واقع یک روش یادگیری ماشین است که پیش بینی خصوصیات یک ماده را از ساختار بلوری آن امکانپذیر می کند.
بدین ترتیب با بهره گیری از مجموعه ای از مواد با خصوصیات شناخته شده می توان به "شبکه های عصبی پیچشی" آموخت تا این خصوصیات را برای ساختارهای ناشناخته محاسبه کند.
"ماژنیک" می گوید: ما در مواجهه با کمبود داده های تجربی در مورد سختی و مقاومت در مقابل شکستگی برای آموزش صحیح مدلها، به داده های فراوان بیشتری در مورد ماژول های الاستیک روی آوردیم و مقادیر آنها را برای بدست آوردن خصوصیات مورد نظر با بهره گیری از مدل فیزیکی که قبلا به وجود آورده بودیم، پیش بینی کردیم.
"اوگانوف" نیز اظهار داشت: ما در این مطالعه از روش های یادگیری ماشین برای محاسبه سختی و مقاومت در مقابل شکستگی برای بیش از ۱۲۰ هزار ساختار بلوری شناخته شده و فرضی استفاده کردیم که بیشتر آنها از نظر این خاصیت ها هیچ گاه کاوش نشده بودند. در صورتیکه مدل ما تایید می کند که الماس سخت ترین ماده شناخته شده است، وجود ده ها ماده بالقوه خیلی مشکل یا فوق سخت دیگر را نیز پیش بینی می کند.
این تحقیق در مجله Applied Physics انتشار یافته است.
منبع:

1399/06/22
12:51:50
5.0 / 5
1952
تگهای خبر: صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار