تعمیرگاه ستفیکس

شناسایی تابش های ناشناخته از یك ستاره مرده!

شناسایی تابش های ناشناخته از یك ستاره مرده!

به گزارش تعمیركار اخترشناسان اخیرا مجموعه تابش هایی را از یك ستاره مرده رصد كرده اند كه تابحال چنین چیزی دیده نشده بود.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، یک همکاری جهانی میان تلسکوپ ها همچون رصدخانه آژانس فضایی اروپا ترکیبی منحصر به فرد از تابش پرتوها از یک ستاره مرده را در کهکشان راه شیری کشف کرده است، چیزی که قبلاً هیچگاه در این نوع ستاره ها دیده نشده بود و امکان دارد رمز و رازهای دیرینه کیهانی را حل کند.
این یافته شامل دو نوع پدیده جالب کیهانی است: مگنتار یا مغنااختر و انفجار سریع رادیویی(FBR).
مگنتار (Magnetar) یا ستاره مغناطیسی(مغنااختر) نوعی ستاره نوترونی است که میدان مغناطیسی بسیار نیرومندی دارد. مگنتارها بقایای ستاره ای همراه با بعضی از شدیدترین میدان های مغناطیسی در جهان هستند. هنگامی که آنها فعال می شوند، می توانند تابشی کوتاه از پرتوهای پر انرژی تولید کنند که به صورت معمول حتی یک ثانیه هم طول نمی کشد، اما میلیاردها برابر درخشان تر از خورشید هستند.
در نجوم رادیویی، یک انفجار سریع رادیویی(FRB) یک پالس رادیویی گذرا با طول کسری از یک میلی ثانیه تا چند میلی ثانیه است که ناشی از برخی فرآیندهای نجومی با انرژی بالا است که هنوز درک نشده اند.
انفجارهای سریع رادیویی یکی از رازهای حل نشده نجوم هستند. آنها برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ کشف شدند، جایی که پیش از محو شدن به صورت موج های رادیویی فقط برای چند میلی ثانیه درخشیدند و به ندرت باردیگر دیده می شوند. ماهیت واقعی آنها هنوز ناشناخته است و هنوز چنین چیزی در کهکشان راه شیری با منشا شناخته شده و یا انتشار هر نوع تابش دیگر در خارج از حوزه امواج رادیویی مشاهده نشده است.
در اواخر ماه آوریل شش سال پیش، یک مگنتار به نام "SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴" در صورت فلکی "Vulpecula" کشف شد و بعد از پشت سر گذاشتن تابش قابل توجهی از پرتوهای ایکس، باردیگر فعال شد. خیلی زود اخترشناسان متوجه یک پدیده جنجال برانگیز شدند؛ این مگنتار نه تنها اشعه ایکس معمول خویش را تابش می کرد، بلکه امواج رادیویی را هم منتشر می کرد.
ستاره شناسان در زمین، به صورت پشت سر هم امواج رادیویی کوتاه و بسیار درخشانی را از "SGR ۱۹۳۵ + ۲۱۵۴" با بهره گیری از تلسکوپ رادیویی CHIME در کانادا در یک روز و در یک بازه زمانی بعد از انتشار اشعه ایکس رصد و ثبت کردند.
"ساندرو مرگتی" اخترشناس حاضر در این مطالعه می گوید: ما هیچگاه تابحال شاهد انفجار سریع امواج رادیویی که شبیه به یک انفجار سریع رادیویی در یک مگنتار است، نبوده ایم.
"ولودیمیر ساوچنکو" اخترشناس دانشگاه ژنو سوئیس می گوید: تلسکوپ Integral به ما اجازه داد تا منشاء انفجار را دقیقاً مشخص نماییم. خیلی از دیگر ماهواره های درگیر در مطالعه مشترک این رویداد قادر به اندازه گیری موقعیت آن در آسمان بودند و این در تعیین این که انتشار در واقع از "SGR۱۹۳۵ + ۲۱۵۴" آمده است، بسیار مهم بود.


"ساندرو" می افزاید: این نخستین ارتباط مشاهده ای است که بین مگنتارها و انفجارهای سریع رادیویی دیده می شود. این واقعاً یک کشف بزرگ است و کمک می نماید تا منشاء این پدیده های اسرارآمیز مورد توجه قرار گیرد.
این ارتباط به شدت از این ایده پشتیبانی می کند که انفجارهای سریع رادیویی از مگنتارها می آیند و نشان داده است که تابش های ناشی از این اجرام بسیار مغناطیسی می تواند در طول موج های رادیویی مشاهده شود.
مگنتارها به صورت فزاینده ای در نزد منجمان محبوب هستند، چونکه تصور می شود نقش مهمی در رخداد برخی از رویدادهای متفاوت گذرا در جهان، از انفجار ابرنواخترهای فوق العاده درخشان گرفته تا انفجار پرتوهای گامای پر انرژی در دوردست بازی می کنند.
تلسکوپ "اینتگرال" که در سال ۲۰۰۲ راه اندازی گردید، دارای مجموعه ای از چهار ابزار است که قادر به رصد و تصویربرداری همزمان از اجرام کیهانی در پرتوهای گاما، اشعه ایکس و نور مرئی هستند.
این مطالعه در مجله Astrophysical Journal Letters انتشار یافته است.1399/05/09
23:07:17
5.0 / 5
2461
تگهای خبر: راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار