تعمیرگاه ستفیکس

هر آنچه كه باید راجع به امید اماراتی ها بدانیم

هر آنچه كه باید راجع به امید اماراتی ها بدانیم

صبح روز گذشته امارات موفق شد فضاپیمای مریخی خویش را راهی فضا كند و به نخستین كشور منطقه عرب زبان تبدیل گردد كه به سیاره سرخ فضاپیما می فرستد.


به گزارش تعمیرکار به نقل از اسپیس، امارات موفق شد نخستین مأموریت فضایی خود برای جست وجوی داده های مختلف از سیاره مریخ را آغاز کند.
این مأموریت که "امید"(Hope) نام دارد، نخستین تلاش امارات برای رفتن به سیاره سرخ است.
مریخ نورد امارات ساعت ۲: ۲۸ صبح روز گذشته از مرکز فضایی "تانیگاشیما "(Tanegashima) ژاپن به فضا ارسال شد.
موشک حامل این فضاپیما هم "H-IIA" ساخت صنایع سنگین میتسوبیشی بود.
این مأموریت روی پی بردن به اتمسفر و آب و هوای مریخ تمرکز دارد.
این موضوعی است که تابحال تعداد زیادی از مأموریت ها به آن پرداخته اند اما فضاپیمای "امید" امارات یک رویکرد جدید و جامع تر برای این مورد خواهد داشت.
"امید" به محققان سراسر جهان کمک خواهد نمود تغییرات هوایی در سیاره سرخ طی یک روز و بین فصول مریخی را بهتر درک کنند.


"امید" نخستین مأموریت امارات برای مأموریت های فراتر از مدار زمین
امارات سابقه طولانی در پروازهای فضایی ندارد و برای نخستین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در همکاری با یک شرکت کره جنوبی یک ماهواره به فضا ارسال کرد.
اولین ماهواره ای که در داخل امارات ساخته شد، یک ماهواره "رصد زمین" به نام "خلیف ست"(KhalifaSat) بود که در سال ۲۰۱۸ میلادی به فضا پرتاب شد.
ولی کاوشگر مریخی "امید" نخستین تلاش امارات برای فراتر از زمین است. البته امارات برای انجام این مهم از دانش کشورهای دیگر مانند آمریکا هم بهره برده است.انجام ماموریتی سریع و ارزان
انجام مأموریت "امید" که "ماموریت مریخی امارات" هم نامیده می شود، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ میلادی بعنوان راهی برای توسعه اقتصادی و فناوری به همگان اعلام گردید.
این مأموریت با چندین قید و بند پیشبینی شد: باآنکه که پروژه بر مبنای همکاری ها است، تیم تحقیقاتی باید فضاپیما را می ساختند نه اینکه صرفاً آنرا بخرند.
شرط دوم این بود که فضاپیما باید تا پیش از دسامبر ۲۰۲۱ میلادی به مریخ برسد که با پنجاهمین سالگرد تأسیس امارات متحده عرب مقارن باشد.
با توجه به این مهلت این مأموریت باید در تابستان سال جاری انجام می شد.
دیگر شرط این بود که این مأموریت نمی توانست خیلی هزینه بر باشد. به قول اماراتی ها کل مأموریت ۲۰۰ میلیون دلار برای آنها هزینه برداشته است. البته این مبلغ شامل انجام مأموریت در فضا نیست.سازمان فضایی امارات، پنجمین سازمانی که به مریخ فضاپیما فرستاده
تا به امروز تنها فضاپیماهای ناسا، آژانس فضایی روسیه، آژانس فضایی اروپا و هند با موفقیت مریخ را ملاقات کرده اند.
اگر همه چیز به درستی پیش رود، امارات هم به این گروه خواهد پیوست.
ولی داستان رفتن به مریخ همچنان ادامه دارد و چین هم در تابستان جاری در حال پرتاب نخستین مأموریت مریخی خود است.امید، حامل سه ابزار
فضاپیمای امید سه ابزار را با خود به مریخ می برد، یک تصویربردار، و دو طیف سنج. طیف سنج ابزاری است که برای اندازه گیری خصوصیات نور بر پایهٔ تجزیه طیف الکترومغناطیسی کاربرد دارد.
یکی از طیف سنج های امید روی نور فرابنفش کار می کند و دیگری روی مادون قرمز.
به این ترتیب این سه ابزار به امید این توانایی را می دهند که جو نازک و غنی از دی اکسیدکربن مریخ را مورد مطالعه قرار دهد تا هوای سیاره سرخ را بهتر درک کند. البته امید مدار مریخی منحصر به فردی خواهد داشت.
در حالی که ابزارهای این مأموریت بر مبنای فناوری های موجود ساخته شده اند، فضاپیمای امید از تاکتیکی منحصر به فرد استفاده خواهد نمود تا اطلاعات علمی خویش را جمع آوری کند.
این فضاپیما به مداری از مریخ سفر خواهد نمود که تابحال هیچ کاوشگری نرفته است.
فضاپیما هر ۵۵ ساعت یک مرتبه یک دور در اطراف استوای سیاره مریخ را تکمیل خواهد نمود و بر فراز ۲۰ هزار تا ۴۳ هزار کیلومتری از سطح مریخ خواهد بود.
این مسیر به کاوشگر این امکان را می دهد که در طول روز مریخی هوا را بررسی کند.


منبع:

1399/04/31
14:09:02
5.0 / 5
2406
تگهای خبر: اقتصادی , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
SetFix تعمیرکار