تعمیرگاه ستفیکس

پیشبینی احتمال مبتلا شدن به 20 بیماری با كمك هوش مصنوعی

پیشبینی احتمال مبتلا شدن به 20 بیماری با كمك هوش مصنوعی

پژوهشگران ˮدانشگاه كیوتوˮ و ˮدانشگاه هیروساكیˮ ژاپن در مطالعه اخیرشان یك سیستم ˮهوش مصنوعی تجزیه و تحلیل كننده دادهˮ(Data-crunching AI) را توسعه داده اند كه می تواند احتمال ابتلای هر فرد در آینده به ۲۰ بیماری را پیش بینی نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از ژاپن تایمز، محققان از فناوری هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل کردن داده های بزرگ استفاده کردند که این مورد به آنها امکان توسعه فناوری را داده که بتوانند توسط آن احیانا بروز در حدود ۲۰ بیماری در یک فرد را پیشبینی کنند.
این مدل که در دانشگاه "هیروساکی" و دانشگاه "کیوتو" بوجود آمده است، احتمال ابتلای هر فرد به یک بیماری را طی سه سال آینده بر مبنای داده های بدست آمده از معاینات پزشکی حدود ۲۰ هزار نفر داوطلب در ژاپن را محاسبه کرد. اگر بیمار بخواهد احتمال مبتلا شدن به هر ۲۰ بیماری که پیشبینی می شود در آینده به آنها مبتلا شود را بداند می تواند با کمک سفارش های پزشکی بسیار زودتر از بروز آنها جلوگیری کند.
این مدل می تواند از بروز احتمالی بیماری هایی نظیر تصلب شرایین، فشار خون بالا، بیماری مزمن کلیه، پوکی استخوان، بیماری سرخرگ تاجی یا بیماری شریان کرونری و چاقی در آینده در هر فرد خبر دهد.
محققان طی این مطالعه افراد را به دو دسته تقسیم کردند. گروه اول افرادی بودند که احیانا بروز برخی بیماری ها در آینده در آنها وجود داشت و گروه دیگر هم افراد تحت کنترل بودند.
محققان بعد از تقسیم بندی افراد، اطلاعات پزشکی آنها را تجزیه و تحلیل کردند تا پیشبینی کنند آیا این افراد در آینده واقعاً به این بیماری مبتلا خواهند شد یا خیر.
"یاسوشی اوکونو"(Yasushi Okuno) استاد دانشکده پزشکی دانشگاه کیوتو اظهار داشت: ما پیشبینی های درست و دقیقی در مورد اینکه آیا افراد طی سه سال آینده به یک بیماری مبتلا خواهد شد یا خیر انجام دادیم.
یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی اساتیدی چون "شیگیوکی ناکاجی"(Shigeyuki Nakaji) و "کویچی موراشیتا"(Koichi Murashita) از دانشگاه هیروساکی از سال ۲۰۰۵ تابحال هر سال معاینه پزشکی داوطلبانه را بر روی ساکنان هیروساکی انجام می دهند. این تیم علاوه بر جمع آوری اطلاعات کلی پزشکی، ارزیابی وضعیت بدنی ساکنان، انجام آزمایش های ژنتیکی و سؤال درباره عادات رژیم غذایی، شیوه زندگی و فعالیتهای اجتماعی، به بررسی حدود ۲۰۰۰ دسته از داده های بهداشتی طی این سال ها پرداخته اند. تیم تحقیقاتی اوکونو در تجزیه و تحلیل خود از هوش مصنوعی بهره برده و ارتباطی بین پیشرفت برخی بیماری ها و شرایط سلامتی افراد، ژنتیک و شیوه زندگی آنها کشف کردند.
بعنوان مثال، تیم تحقیقاتی برپایه میزان قند خون، حجم عضلات ساق پا و میزان چربی بدن یک فرد قادر به پیشبینی احتمال ابتلای آن فرد به دیابت شدند.
از این مدل می توان برای عرضه سفارش های شخصی به افراد برای کاهش مبتلا شدن به این بیماری ها بهره برد.
اوکونو اظهار داشت: اگر ما قادر به پیشبینی احتمال ابتلای هر فرد به بیماری های خاص باشیم، می توانیم با عرضه سفارش هایی درباره تغییر در شیوه زندگی از ابتلای آنها به این بیماری ها جلوگیری نماییم.
منبع:

1399/04/08
21:28:18
5.0 / 5
3052
تگهای خبر: فناوری , هوش مصنوعی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار