تعمیرگاه ستفیکس

پروتئینی كه صدمه ناشی از حمله قلبی را می كاهد

پروتئینی كه صدمه ناشی از حمله قلبی را می كاهد

به گزارش تعمیركار پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه نوعی پروتئین می تواند به كاهش صدمه های ناشی از حمله قلبی كمك نماید.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از وبسایت رسمی دانشگاه ایالتی سن دیگو، هنگام بروز حمله قلبی، مجموعه ای از فرآیندهای بیوشیمیایی رخ می دهند که به قلب صدمه می رسانند. این فرآیندها مانند اتفاقاتی هستند که هنگام تصادف برای خودرو رخ می دهند.
بعد از حمله قلبی، برخی بافت ها از بین می روند و به بازسازی نیاز دارند، بعضی از پروتئین ها از بین می روند، عضله صدمه می بینند و اختلالاتی در جریان خون و اکسیژن قلب رخ می دهد. از آنجائیکه قلب به تنهایی نمی تواند از عهده مرتفع ساختن این مشکلات برآید، یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن صدمه بسیار مهم می باشد.
پژوهشگران "دانشگاه ایالتی سن دیگو" (SDSU) در بررسی جدیدی دریافتند که یک پروتئین مهم در قلب می تواند صدمه ناشی از حمله قلبی را کم کند و میزان بقا و عملکرد قلب را در افرادی که نجات یافته اند، بهبود ببخشد.
"کریس گلمبوتسکی" (Chris Glembotski)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هر چه قلب بیشتر صدمه ببیند، نتایج بلندمدت بدتری به دنبال خواهد داشت؛ در نتیجه پژوهش ما هم بر این مورد تمرکز کرده است. ما در این پژوهش، به بررسی این مورد پرداخته ایم که چگونه قلب را نسبت به صدمه ناشی از حمله قلبی مقاوم تر نماییم.
بعد از حمله قلبی، برای باز کردن رگ های مسدود شده قلب خیلی از بیماران، استنت هایی در آنها قرار داده می شود تا در بلندمدت به آنها کمک نماید اما افزایش اکسیژن هم می تواند با مشکلاتی همراه باشد. گلمبوتسکی اضافه کرد: به محض کار گذاشتن استنت، افزایش اکسیژن رخ می دهد و به از بین رفتن بعضی از سلول های قلب منجر می شود. این اتفاق، صدمه های جبران ناپذیری را برای قلب به همراه دارد.
گلمبوتسکی و همکارانش در این پژوهش دریافتند که نوعی پروتئین معروف به "MANF" مانند یک متخصص تصادف خودرو عمل می کند و به اصلاح پروتئین هایی می پردازد که تاشدگی آنها اشتباه صورت گرفته است.
گلمبوتسکی چند سال پیش به قابلیت های MANF پی برد و "آدریان آریتا" (Adrian Arrieta)، از پژوهشگران این پروژه، به بررسی بیشتر آن پرداخت. آریتا در بررسی های خود، موش های اصلاح شده ژنتیکی را با ایجاد حمله قلبی در آنها و مشاهده نحوه عملکرد آنها با وجود پروتئین و بدون وجود آن آزمایش کرد. بررسی ها نشان داد که عملکرد قلب موش ها با وجود پروتئین بهتر است چونکه پروتئین مانند یک تنظیم کننده عمل می کند.
آریتا اظهار داشت: این اولین سرنخ در مورد اهمیت وجود پروتئین MANF در قلب است. این پروتئین، اثر محافظتی دارد اما ما نمی دانستیم که چگونه کار محافظت را انجام می دهد چونکه ساختار این پروتئین شبیه به پروتئین هایی نیست که پیش تر مورد بررسی قرار داده ایم.
آریتا در بررسی های خود، شواهدی را یافت که نشان می دهند استرس اکسیداتیو بعد از حمله قلبی به دنبال یک اثر صدمه زا به وجود می آید.
پژوهشگران امیدوارند که این کشف نهایتا به عرضه پروتئین MANF در چارچوب یک دارو بیانجامد که برای افرادی که گرفتار حمله قلبی شده اند، تجویز می شود.
این پژوهش، در مجله "Journal of Biological Chemistry" به چاپ رسید.1399/04/03
16:13:18
5.0 / 5
3062
تگهای خبر: تنظیم , خودرو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار