تعمیرگاه ستفیکس

نظارت بر سلامت افراد با الیاف نساجی هوشمند

نظارت بر سلامت افراد با الیاف نساجی هوشمند

به گزارش تعمیركار پژوهشگران مؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزان(EPFL) سوئیس در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه الیاف نساجی هوشمندی (Smart Textile Fibers) شده اند كه پارامترهای سلامت كاربران را اندازه گیری می كند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، در مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) محققان پارچه خاصی تهیه کرده اند که می توان از آن برای تشخیص تغییرات جزئی در نحوه کشش پارچه، فشارهایی که بر روی آن اعمال می شود و حتی گشتاور نیرو که به دور آن می پیچد، بهره برد.
این توانایی امکان دارد در لباس ها و حتی ملحفه های روی تخت مورد استفاده قرار گیرد تا به صورت مداوم بر تنفس و ضربان قلب افراد، حرکت بدن و سایر پارامترهای سلامت نظارت کند.
"آندریاس لبر"(Andreas Leber) یکی از محققان این مطالعه که در مجله "Nature Electronics " انتشار یافت، اظهار داشت: تصور کنید پارچه های مبتنی بر هوش مصنوعی که لباس ها یا رو تختی های بیمارستان از آن بوجود آمده اند بتواند بر تنفس و سایر حرکات حیاتی کاربر نظارت کنند که این کار را برای پزشکان آسان می سازد. خطوط "انتقال نرم"(soft transmission lines) که ما توسعه داده ایم می تواند به ما در انجام این کار کمک نماید.


خطوط انتقال که "لبر" به آنها اشاره نمود از الیاف نوری، فلزات مایع و الاستومرها ساخته شده اند که همه آنها در یک ترکیب پیچیده در کنار هم قرار گرفته اند.
الاستومر پلیمری است که قابلیت ویسکوالاستیسیته(گران روی و کشسانی باهم) بالایی دارد. نام الاستومر از دو قسمتی است که قسمت اول آن "الاستو"(برگرفته از «الاستیک» و به معنای ارتجاع پذیر) و "مر" (برگرفته از «پلیمر») تشکیل شده است.
جهت استفاده از الیاف برای اندازه گیری پارامترهای سلامت، همزمان یک دستگاه جداگانه جریان الکتریکی را از راه الیاف جدید ارسال می کند و سیگنال های برگشتی به صورت مداوم تجزیه و تحلیل و ضبط می شوند تا مشخص شود که الیاف چگونه و به چه علت گرفتار ناهماهنگی شده است. همه این کارها تقریباً فوراً اتفاق می افتد و حتی تغییرات ظریف در شکل الیاف هم قابل تشخیص می باشد. در حالیکه الیاف جدید انعطاف پذیر هستند و می توانند با پارچه های موجود مورد استفاده قرار گیرند.1399/03/18
14:08:45
5.0 / 5
2732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان تعمیركار
SetFix تعمیرکار