تعمیرگاه ستفیکس
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله:

زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5 و یك دهم ریشتری بود

زلزله امروز پس لرزه زمین لرزه 5 و یك دهم ریشتری بود

به گزارش تعمیركار معاون پژوهشی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی اظهار داشت: زمین لرزه امروز دقیقاً در همان نقطه از گسل صورت گرفت كه در اردیبهشت ماه رخ داد.دکتر محمد تاتار در مورد زلزله ای که در ساعت ۱۳ و ۴۷ دقیقه و ۳۷ ثانیه امروز در عرض جغرافیایی ۳۵.۷۵ و طول جغرافیایی ۵۲.۰۱ به بزرگای ۴ ریشتر رخ داد، به خبرنگار مهر اظهار داشت: این زمین لرزه که دستگاه های ما آنرا ثبت کرده اند، دقیقاً روی همان منطقه ای که اردیبهشت ماه زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۱ ریشتر در دماوند رخ داد، بود.
وی اضافه کرد: با عنایت به بزرگای زمین لرزه امروز و اینکه دقیقاً در همان منطقه رخ داده، می توان اظهار داشت که این زلزله حاصل فعالیت گسل مشا بوده و کماکان پس لرزه آن (زلزله اردیبهشت ماه با بزرگای ۵.۱ ریشتر) است.
تاتار با اشاره به اینکه معمولاً انتظار داریم این زمین لرزه های بزرگ در فاصله های نزدیک اتفاق بیفتد، اظهار داشت: با وجود آنکه کمتر از دو ماه این دو زمین لرزه در یک منطقه اتفاق افتاده، مساله عجیبی نیست و منطقی به نظر می آید.
به گفته وی، بعد از زمین لرزه ۴ ریشتری امروز هم پیشبینی می نماییم که پس لرزه های در رابطه با آنرا پس از این شاهد باشیم.
معاون پژوهشی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی با اشاره به اینکه ازاین رو انتظار می رود روند فعالیت پس لرزه در این منطقه از دماوند و گسل مشا افزایش پیدا کند، اظهار داشت: به احتمال قوی، این پس لرزه ها ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه گسل مشا، گسلی طولانی است، تصریح کرد: دقیقاً زمین لرزه امروز در همان نقطه از گسل صورت گرفت که در اردیبهشت ماه رخ داد.
تاتار با تاکید بر اینکه دستگاه های لرزه نگاری ما با دقت بالا زلزله این نقطه در دماوند را ثبت کرده است، اظهار داشت: به احتمال زیاد، کماکان پس لرزه ها ادامه خواهد داشت که این اتفاق خاصی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی با اشاره به تعداد پس لرزه های پس از زلزله ۵.۱ ریشتری حاصل از گسل مشا اضافه کرد: تا ۴۸ ساعت پس از این زمین لرزه، ۶۰ پس لرزه اتفاق افتاد؛ قاعدتاً از آن تاریخ تابحال بیشتر از ۲۰۰ پس لرزه ثبت شده است.
وی با تاکید بر اینکه هر چه تعداد پس لرزه ها بیشتر باشد بهتر است، اظهار داشت: برداشت ما این است که حتی از امروز به بعد زمین لرزه های ۲ تا ۲.۵ ریشتر هم اتفاق بیفتد؛ اگر این طور باشد که روند طبیعی طی می شود.

1399/03/07
19:36:44
5.0 / 5
2731
تگهای خبر: دستگاه , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار