تعمیرگاه ستفیکس

استفاده از داروی سرطان برای بیماری های التهابی

استفاده از داروی سرطان برای بیماری های التهابی

تعمیركار: دانشمندان با اصلاح و تغییر یكی از داروهای اصلی كه برای معالجه سرطان طراحی شده است، روش جدید بالقوه ای برای درمان بیماری های التهابی پیدا كرده اند.


به گزارش تعمیرکار به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، التهاب چیزی است که در بیماری های مختلف مانند ورم مفاصل و آرتروز، بیماری کبد، انواع سرطان و خیلی از بیماری های دیگر رخ می دهد و تمرکز اصلی تحقیقات پزشکی زیادی است.
حالا یک مطالعه جدید که در مرکز سرطان "پیتر مک" در استرالیا انجام شده است، مسیر جدیدی را برای درمان آن فراهم نموده است که نشان میدهد از داروهای در حال توسعه برای درمان سرطان می توان برای خنثی کردن التهاب به روشی قدرتمند بهره برد.
پژوهشگران مرکز تحقیقات سرطان "پیتر مک" در حال کار برای بهبود یک کلاس از داروهای ضد سرطانی بودند که سلول های بیش فعال را در سرطان و بیماری های خود ایمنی هدف قرار می دهند، در نتیجه سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن حمله می کند و سبب ایجاد التهاب می شود. این تیم در حال بررسی طبقه ای از داروها بودند که خانواده ای از پروتئین ها موسوم به "Bromodomain" و "Extra-Terminal" یا "BET" که مورد هدف سرطان قرار می گیرند، می بندند. داروهایی که این پروتئین ها را مهار می کنند، در برخی از آزمایشات در سراسر جهان در مقابله با انواع سرطان آزمایش می شوند و با مسدود کردن دو سایت در پروتئین های BET، آنها را بی فایده می کنند و به نوبه خود سلول های سرطانی را نیز نابود می کنند.
با این وجود یکی از اشکالات این روش این است که سلول های سالم نیز به پروتئین BET نیاز دارند و در نتیجه بعضی از عوارض جانبی ناخواسته به وجود می آیند. پژوهشگران برای محدود کردن این عوارض جانبی، در حال تکامل در طراحی داروها به روشی بودند که امیدوار بودند مزایای ضد سرطانی آنرا حفظ کند، اما سلول های سالم را دست نخورده بگذارد.
تلاش پژوهشگران منجر به این شد که نسخه های اصلاح شده ای را مهندسی کنند که فقط یکی از سایت های BET را مسدود کند. اما این کار در پروسه آزمایش و خطا منجر به یک کشف غیرمنتظره شد.
پژوهشگران دریافتند که این داروی اصلاح شده تمام پتانسیل ضد سرطان خودرا از دست داده اما در عوض مهارت های جدیدی را بعنوان یک سرکوبگر قدرتمند عملکرد سلول های ایمنی بدن به دست آورده است.
دکتر "عمر گیلان"(Omer Gilan) می گوید: هنگامی که این دارو به موش های با شرایط التهابی داده شد که شرایط بیماری های ایمنی بدن انسان همچون آرتروز، پسوریازیس و بیماری کبد را تقلید می کردند، موفق شد عملکرد سیستم ایمنی بدن را به شکلی قوی و خاص سرکوب کند.
این دارو به خوبی روی موشها جواب داد و در نتیجه بیماری های التهابی آنها بسیار بهبود یافت.
پژوهشگران بواسطه عملکرد جدید این دارو، بینش تازه ای درباره نحوه عملکرد پروتئین های BET و اینکه چگونه می تواند به گزینه های کاملاً جدید برای طیف وسیعی از درمان ها برای بیماری های التهابی منجر شود، پیدا کرده اند و هیجان زده شده اند. بااینکه آنها می دانند که با آزمایش این دارو روی انسان هنوز راه زیادی دارند.
"مارک داوسن" نویسنده ارشد این مطالعه توضیح می دهد: نتیجه بسیار عالی دیگر این مطالعه این است که ما در نهایت به حل یک رمز و راز بیولوژیکی رسیده ایم که چرا این پروتئین های BET دارای دو ناحیه تقریباً یکسان هستند که در طول تکامل آنها حفظ شده است. نکته مهم این است که با دریافتن اینکه هر ناحیه یک نقش کاملاً مجزا و غیر زائد دارد، ما رویکرد کاملاً جدیدی را برای مقابله با بیماری هایی مانند سرطان و التهاب کشف کرده ایم.
این تحقیق در مجله Science انتشار یافته است.
منبع:

1399/02/11
21:08:32
5.0 / 5
3095
تگهای خبر: سایت , مهندس , مهندسی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
SetFix تعمیرکار